Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Americká makrodata: Nižší pokles HDP překvapil trh, žádosti v nezaměstnanosti optimismus chladí

    Americká makrodata: Nižší pokles HDP překvapil trh, žádosti v nezaměstnanosti optimismus chladí

    25.06.2009 15:26
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Článek byl rozšířen: Ekonomika Spojených států poklesla v prvním čtvrtletí podle revidovaných údajů o 5,5 %. Výsledek oznámený administrativou je pozitivním překvapením pro trh, který vyjádřeno konsensem agentury Bloomberg očekával pokles produktu o 5,7 % v souladu s údajem publikovaným před měsícem. Deflátor HDP zůstal v souladu s očekáváními o předchozím údajem na 2,8 procenta. Výdaje spotřebitelů (osobní spotřeba) vzrostly v 1Q09 o 1,4 % a mírně tak zpomalily tempo růstu z 1,5 % v předchozím čtvrtletí, na jehož úrovni trh očekával růst i v 1Q09.

    Ekonomickou aktivitu od ledna do března snížil pokles investic a zásob, ale především vývoj zahraničního obchodu. Největší ekonomika na světě klesá již tři čtvrtletí za sebou, což se stalo poprvé od krize v letech 1974-1975. Fed po včerejším měnovém zasedání uvedl, že očekává zpomalování propadu ekonomiky za současného růstu nezaměstnanosti s tím, že ekonomika „zůstane po určitou delší dobu slabá.“

    Pro aktuální čtvrtletí od dubna do června se predikce ekonomů o vývoji HDP pohybují v pásmu poklesu od 1 do 3 %. Vláda zveřejní první číslo o HDP ve 2Q09 na konci tohoto měsíce.Ve 4Q08 ekonomika USA poklesla o 6,3 procenta.

    Negativním překvapením pro trh jsou horší čísla o nezaměstnanosti, zveřejněná ministerstvem práce. Počet nových žádostí v nezaměstnanosti v týdnu končícím 20. červnem dosáhl 627 tisíc a vzrostl tak o 15 tisíc ve srovnání s předchozím týdnem, jehož údaj 608 tisíc byl zpětně revidován směrem nahoru na 612 tisíc nových žádostí. Konsensus Bloomberg přitom očekával nových žádostí rovných 600 tisíc.

    Horší než očekávaný je také celkový počet pokračujících žádostí v nezaměstnanosti, kterých je k 13. 6. 2009 o 24 tisíc více než očekával trh – 6738 tisíc oproti konsensu Bloomberg 6714 tisíc. Předchozí údaj byl revidován také směrem nahoru, z 6687 tis. na 6709 tisíc.

    Aktuální data ukazují, že ekonomické klima se v některých sektorech ekonomiky zlepšuje a propad ve stavebnictví, výrobě či na trhu nemovitostí zpomaluje. Přesto se firmy zdráhají najmout nové zaměstnance, vyčkávaje na výraznější oživení poptávky. Ztráty na pracovním trhu tak budou pokračovat, domnívá se Andrew Gretzinger, senior ekonom MFC Global Investment Management. Jeho názoru nahrává také 4týdenní klouzavý průměr nových žádostí v nezaměstnanosti, který je méně volatilní měrou oproti vládním statistikám. Ten vzrostl v týdnu končícím 13. červnem na 617,250 tisíc z 616,750 tisíc. Z jednotlivých států USA nové žádosti vzrostly v 17 a klesly v 36 státech.

    Celková míra nezaměstnanosti je za květen již na 9,4 % a očekává se, že dosáhne 10 % na konci letošního roku. Některé předpovědi čekají i větší růst, například Roubini uvedl, že míra nezaměstnanosti v USA dosáhne svého vrcholu na 11 procentech.

    Tabulka: Přehled dnešních makrodat

     
    Čas událost období odhad* skutečnost předchozí revize
    14:30 HDP - mezikvartálně (konečný údaj) 1Q09 -5,7 % -5,5 % -5,7 %
    14:30 Osobní spotřeba (konečný údaj) 1Q09 1,5 % 1,4 % 1,5 %
    14:30 Deflátor HDP (konečný údaj) 1Q09 2,8 % 2,8 % 2,8 %
    14:30 Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (PCE) - mezikvartálně 1Q09 1,5 % 1,6 % 1,5 %
    14:30 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 20.6. 600 tis. 627 tis. 608 tis. 612 tis.
    14:30 Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 13.6. 6,714 mil. 6,738 mil. 6,687 mil. 6,709 mil.

    * konsensus Bloomberg

    (Zdroj: Bloomberg, AP)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    16:05PODCAST ROZHOVORY: Eli Lilly vs. Novo Nordisk. Revoluce v léčbě obezity je podle MUDr. Kunové teprve na začátku
    15:18Booking ukázal odolnost cestovního trhu. Investoři přešli i slabší výhled  
    14:31Novo Nordisk překonal očekávání, akcie přesto klesají. Investoři řeší marže a budoucí růst
    13:36Disney překonal očekávání. Streamovací služby i zábavní parky dál táhnou růst zisků
    13:23Trh potrestal AMD příliš. AI příběh pokračuje a růst by měl dál zrychlovat  
    11:58SpaceX roste raketovým tempem, investory ale děsí účet za AI a Starship  
    11:19Geopolitika trhům svědčí, zatímco výsledky sentimentu nepomohly  
    11:11Nálada v německém automobilovém průmyslu se v červenci výrazně zlepšila
    10:30Útraty domácností dále rostou, maloobchod ale v červnu zaostal za očekáváním
    9:43Inflace v červenci lehce zrychlila. Potraviny inflaci brzdí, služby ji tlačí vzhůru
    9:14Bezvavlasy potvrzuje celoroční výhled a vstoupí do Rakouska a Německa
    9:01Rozbřesk: České úspory na evropském vrcholu. Brzda růstu, nebo jeho budoucí motor?
    8:54AMD zklamalo výhledem, SpaceX vyděsila cenovkou za AI. Naopak optimismus podporují naděje na otevření Hormuzu  
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách