Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of England: Finanční systém i nadále zranitelný

Bank of England: Finanční systém i nadále zranitelný

26.06.2009 12:42

Zástupci Bank of England (BoE) se domnívají, že ztráty, které finanční instituce utrpěly, způsobily, že jsou nyní zranitelné vůči další vlně šoků včetně rizika, že hospodářství zůstane vězet v recesi.

Britská centrální banka uvedla, že „vzhledem ke stupni zadlužení a finanční pozici zůstanou ještě po nějakou dobu jak domácí, tak zahraniční banky citlivé na další šoky. Pokud by se proces hospodářského zotavení zastavil kvůli špatné dostupnosti bankovních úvěrů, pak by se mohly ztráty aktiv zvýšit, a dále tak negativně ovlivnit důvěru v bankovní sektor.“

Zpráva banky o finanční stabilitě následuje po výrocích guvernéra Mervyna Kinga o tom, že bankovní problémy by mohly přispět k tomu, že cesta z recese bude „dlouhá, obtížná a trnitá“.

Několik dní před tím, než ministerstvo financí zveřejní svůj vlastní návrh nových regulačních úprav, přichází zpráva rovněž s návrhem možných změn v regulaci finančního sektoru včetně vyšších kapitálových rezerv. „Rozvahy bank zůstávají velice citlivé na jakékoli zpomalení, pokud jde o oživení na finančních trzích či v reálné ekonomice,“ píše se ve zprávě. „Účastníci trhu stále vnímají hospodářský pokles jako největší možné ohrožení finanční stability.“ Z výzkumu mezi 34 bankovními institucemi, vyplynulo, že pouze 15 % z nich „zcela důvěřuje“ stabilitě finančního systému v příštích třech letech, ve srovnání s 36 procenty v červenci roku 2008. Za největší rizika přitom banky označily hospodářský propad a nesplácení úvěrů.

Ztráty britských bank nyní dosáhly podle údajů centrální banky téměř 400 mld. GBP (654 mld. USD). Minulý týden navíc Evropská centrální banka uvedla, že by banky v 16 zemích eurozóny mohly do konce příštího roku přijít o dalších 283 mld. USD.

Pokud by nastala „velmi nepravděpodobná situace“, kdy by britská vláda musela vyplatit všechny záruky a pojištění, které přislíbila britským bankám pro případ nouze, celková částka by dosáhla až 2,1 bil. USD, nebo-li 88 procent hrubého domácího produktu, uvádí zpráva BoE. Pro srovnání: tento poměr dosahuje 73 procent v USA a 18 procent v eurozóně. Centrální banka proto navrhuje změny v regulaci finančních institucí – banky by podle ní měly být schopny poskytnout své vlastní záruky proti šokům prostřednictvím budování kapitálových rezerv z vlastního jmění a likvidity a vládních dluhopisů vysoké kvality. Podle BoE by měly mít banky plán v případě, že budou ve složitém období potřebovat finanční prostředky či ukončit provoz, pokud neuspějí. Rovněž by měly zveřejnit hodnotu aktiv, která vlastní, a poskytnout více podrobností ohledně zátěžových testů a analýz citlivosti.

Zpráva vyzývá mezinárodní regulátory k užší spoluprácí při řízení rizik, jež přinášejí globalizované finanční instituce, jejichž přeshraniční pohledávky se za uplynulou dekádu téměř zdvojnásobily. Regulátoři musí podle banky zajistit, že takovéto bankovní ústavy lze dostatečně monitorovat a zajistit, aby se nestaly příliš velkými či složitými.

Centrální banka však vyjádřila i náznak optimismu, když ve zprávě uvedla, že věří, že nejhorší propad je už za Velkou Británií poté, co se v prvním čtvrtletí její hospodářství propadlo o 1,9 procenta – nejvíce od roku 1979. Stav bankovních financí se zlepšuje spolu s tím, jak se znovu otevírají kapitálové trhy a klesají úrokové sazby. „V posledních měsících pozorujeme zlepšení tržních podmínek a náznaky toho, že míra poklesu HDP se zpomaluje. Některé trhy, na které měly doposud přístup jen ty nejsilnější bankovní instituce, se znovu otvírají,“ uzavírá zpráva Bank of England.

(Zdroj: Bloomberg, BoE)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.12.2021
11:59Avast kupuje americkou společnost Evernym, která je průkopníkem a lídrem v oblasti osobní identity
11:40Po růstu přichází konsolidace. Evergrande formálně krachuje  
11:18Optimismus spotřebitelů ve světě roste, jejich ochota utrácet se podle PwC zvyšuje
10:31Vývoz z Německa v říjnu překvapivě vzrostl o 4,1 procenta, nejvíce za rok
9:08Rozbřesk: Německý i český říjnový průmysl nastavily laťku výš, než jsme čekali, konec roku nemusí být tak špatný
8:51Evropa míří k růstovému zahájení obchodování  
8:48Cena emisních povolenek vystoupila na rekordních více než 90 eur za tunu
8:44S talenty nejlépe zachází Švýcarsko, Česko si polepšilo na 37. pozici
6:11Estenssoro: Marco Polo a digitální měny centrálních bank
08.12.2021
22:08Nasdaq 100 po třetí v řadě v zeleném, Pfizer -0,62 %  
17:21Strategie, která přinesla 2763 % za 12 let? Staňte se mistry tradingu!
16:58Pandemie příští rok skončí a globální ekonomika se zotaví, předpovídá JP Morgan
16:06V roce 2020 se USA staly největším vývozním trhem britských finančních služeb
16:02Technologicko finanční protipóly akciového trhu, růst sazeb v USA a napřimující se výnosová křivka
15:13Bullard (Fed): Americká ekonomika a monetární politika v příštím roce
13:55Akcie se vracejí do zisků. Studie ukázala, že tři dávky Comirnaty neutralizují omikron a dvě chrání proti vážným dopadům
13:34Akcie provozovatele saúdskoarabské burzy první den trhají rekordy
11:38Nezaměstnanost v Česku klesla v listopadu na 3,3 procenta
11:34Exxon postupně snižuje emise. Jaká bude jeho role v nízkouhlíkovém světě?
9:48The Information: Apple ještě za Cooka uzavřel dohody kvůli podnikání v Číně za stovky miliard dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (10/21 Q4, Aft-mkt)
Chewy Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/21 Q2, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
8:00DS Smith PLC
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Costco Wholesale Corp (11/21 Q1)