Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of England: Finanční systém i nadále zranitelný

Bank of England: Finanční systém i nadále zranitelný

26.06.2009 12:42

Zástupci Bank of England (BoE) se domnívají, že ztráty, které finanční instituce utrpěly, způsobily, že jsou nyní zranitelné vůči další vlně šoků včetně rizika, že hospodářství zůstane vězet v recesi.

Britská centrální banka uvedla, že „vzhledem ke stupni zadlužení a finanční pozici zůstanou ještě po nějakou dobu jak domácí, tak zahraniční banky citlivé na další šoky. Pokud by se proces hospodářského zotavení zastavil kvůli špatné dostupnosti bankovních úvěrů, pak by se mohly ztráty aktiv zvýšit, a dále tak negativně ovlivnit důvěru v bankovní sektor.“

Zpráva banky o finanční stabilitě následuje po výrocích guvernéra Mervyna Kinga o tom, že bankovní problémy by mohly přispět k tomu, že cesta z recese bude „dlouhá, obtížná a trnitá“.

Několik dní před tím, než ministerstvo financí zveřejní svůj vlastní návrh nových regulačních úprav, přichází zpráva rovněž s návrhem možných změn v regulaci finančního sektoru včetně vyšších kapitálových rezerv. „Rozvahy bank zůstávají velice citlivé na jakékoli zpomalení, pokud jde o oživení na finančních trzích či v reálné ekonomice,“ píše se ve zprávě. „Účastníci trhu stále vnímají hospodářský pokles jako největší možné ohrožení finanční stability.“ Z výzkumu mezi 34 bankovními institucemi, vyplynulo, že pouze 15 % z nich „zcela důvěřuje“ stabilitě finančního systému v příštích třech letech, ve srovnání s 36 procenty v červenci roku 2008. Za největší rizika přitom banky označily hospodářský propad a nesplácení úvěrů.

Ztráty britských bank nyní dosáhly podle údajů centrální banky téměř 400 mld. GBP (654 mld. USD). Minulý týden navíc Evropská centrální banka uvedla, že by banky v 16 zemích eurozóny mohly do konce příštího roku přijít o dalších 283 mld. USD.

Pokud by nastala „velmi nepravděpodobná situace“, kdy by britská vláda musela vyplatit všechny záruky a pojištění, které přislíbila britským bankám pro případ nouze, celková částka by dosáhla až 2,1 bil. USD, nebo-li 88 procent hrubého domácího produktu, uvádí zpráva BoE. Pro srovnání: tento poměr dosahuje 73 procent v USA a 18 procent v eurozóně. Centrální banka proto navrhuje změny v regulaci finančních institucí – banky by podle ní měly být schopny poskytnout své vlastní záruky proti šokům prostřednictvím budování kapitálových rezerv z vlastního jmění a likvidity a vládních dluhopisů vysoké kvality. Podle BoE by měly mít banky plán v případě, že budou ve složitém období potřebovat finanční prostředky či ukončit provoz, pokud neuspějí. Rovněž by měly zveřejnit hodnotu aktiv, která vlastní, a poskytnout více podrobností ohledně zátěžových testů a analýz citlivosti.

Zpráva vyzývá mezinárodní regulátory k užší spoluprácí při řízení rizik, jež přinášejí globalizované finanční instituce, jejichž přeshraniční pohledávky se za uplynulou dekádu téměř zdvojnásobily. Regulátoři musí podle banky zajistit, že takovéto bankovní ústavy lze dostatečně monitorovat a zajistit, aby se nestaly příliš velkými či složitými.

Centrální banka však vyjádřila i náznak optimismu, když ve zprávě uvedla, že věří, že nejhorší propad je už za Velkou Británií poté, co se v prvním čtvrtletí její hospodářství propadlo o 1,9 procenta – nejvíce od roku 1979. Stav bankovních financí se zlepšuje spolu s tím, jak se znovu otevírají kapitálové trhy a klesají úrokové sazby. „V posledních měsících pozorujeme zlepšení tržních podmínek a náznaky toho, že míra poklesu HDP se zpomaluje. Některé trhy, na které měly doposud přístup jen ty nejsilnější bankovní instituce, se znovu otvírají,“ uzavírá zpráva Bank of England.

(Zdroj: Bloomberg, BoE)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba