Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rady B. Bernankeho Japonsku a investiční plán B

Rady B. Bernankeho Japonsku a investiční plán B

10.8.2009 16:29

Známky toho, že po zastavení volného pádu nechá Fed ekonomiku, aby si prošla bolestivým ozdravným procesem, v tuto chvíli neexistují. Podle prohlášení jeho zástupců mají navrch stále obavy z deflace – tedy ze scénáře „Japonsko“. Poučný je v tomto ohledu pohled na to, co kdysi sám šéf Fed doporučoval této zemi jako lék na její ztracenou dekádu.

Pan Bernanke ve své eseji z roku 1999 (Japanese Monetary Policy: A Case of Self-Induced Paralysis) argumentoval, že Japonsko (tedy jeho centrální banka BoJ) by mělo přijmout za svůj cíl cenovou úroveň, nikoli určitou velikost inflace. Inflační cíl totiž "odpouští" předchozí deflaci – to, co bylo na poklesu cen „ztraceno“, není opětovným dosažením dlouhodobého inflačního cíle znovu získáno. Naproti tomu cílování cen vyžaduje, aby centrální banka dohnala onu cenovou ztrátu následujícím obdobím vyšší inflace – tj. tak, aby bylo opět dosaženo požadované cenové úrovně (např. měřené CPI). Bernanke tak explicitně navrhuje dvě fáze boje s deflací – první „doháněcí“, která dožene ceny tam, kde by měly být a druhou, standardní, kdy již monetární politika sleduje standardní inflační cíl.

Bernankeho návrh nebyl a není žádným detailem, šlo by o poměrně razantní změnu v přístupu centrální banky. Jeho rizikem je vyvolání dlouhodobých vysokých inflačních očekávání, nebo obecněji nemožnost „otáčet s tankerem monetární politiky jako s malým člunem“ podle toho, jak se situace vyvíjí. Bernanke ale byl (a je?) toho názoru, že komunikačně schopný předseda banky dovede vysvětlit, že jde o jednorázovou věc.

Podobně razantní je jeho tehdejší (a zřejmě i současný) pohled na spolupráci mezi vládou a centrální bankou. Podle něho by spolupráce mezi nimi v Japonsku mohla pomoci vyřešit problémy spojené se ztracenou dekádou. Jako příklad ve zmíněné práci udává daňové škrty pro domácnosti a podniky financované nákupy státního dluhu ze strany BoJ (tedy snížení daní financované penězotvorbou). To ve spojení s výše uvedeným cílováním úrovně cen umožní reflaci ekonomiky. Měnová a fiskální politika by tak dohromady zvýšily nominální bohatství v sektoru domácností, které pak budou zvyšovat nominální výdaje, a tedy i ceny. Bernanke ve své práci uvádí i druhou stranu mince - že uvedené jen znamená nahradit budoucí daně (financující deficit ze snížení daní současných) jinými formami daní - inflací. V kontextu situace v Japonsku je ale podle něho podpora hospodářského oživení důležitější (včetně toho, že by měla přinést snížení dluhu, apod.).

Výše uvedené mechanismy nejsou něčím novým, doposud nepopsaným. Jde spíše o to, že pan Bernanke vidí uvedené razantní postupy jako přijatelné, ba dokonce žádoucí, a jejich rizika jako méně důležitá. Máte již připravený investiční plán B - „inflace se vymyká kontrole“? Akcie v historii nebyly tím nejlepším zajištěním proti rostoucím cenám, alespoň ne v krátkém období.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data