Larry Summers, předseda Národní ekonomické rady prezidenta Obamy, v rozhovoru pro CNBC uvedl, že spolu s ministrem financí pracoval na návrhu kroků bankovní reformy, které prezident včera představil, a že není pravda, že by proti nim měli výhrady. Jedná se o tři kroky: Omezení aktivit v oblasti proprietary tradingu bank, který nemá souvislost s obchody pro klienty; omezení možností bank provozovat hedge fondy a private equity společnosti a omezení týkající se fúzí a akvizic. Podle Summerse je návrh založen i na diskusi s Paulem Volckerem.
Summers se neobává, že by navrhované kroky poškodily konkurenceschopnost amerických bank na mezinárodním poli, protože zahraniční banky operující ve Spojených státech budou podléhat stejným omezením. Navíc minimálně stejně restriktivní opatření jsou navrhována v Evropě a ze strany BoE i ze strany prezidenta Obamy je snaha o větší mezinárodní spolupráci v oblasti regulace.
Navrhovaným krokům se mimo jiné vytýká, že nejdou k jádru věci, kterým je nadměrné podstupování rizika. Podle Summerse finanční krizi způsobilo nadměrné zadlužení a nedostatečný kapitál. Náprava v této oblasti tvoří součást bankovní reformy od samého počátku a bylo by podle jeho názoru podivné, kdyby se touto součástí stala až v závěrečné fázi tvorby. Důležité pak je odhadnout, co bude zdrojem rizika v budoucnu. Summers uvádí, že ekonomická rada nevidí důvod, proč by měly instituce, které jsou úzce svázány s daňovými poplatníky, zároveň riskovat v oblasti hedge fondů, apod.. „Aby nedošlo k omylu – nikdo neříká, že je něco špatného na hedge fondech či proprietary tradingu, banky by však neměly těžit ani z těchto aktivit, ani z toho, že jsou bankami,“ dodal ekonom. Summers má za to, že je důležité učinit správné kroky a trh se s nimi vypořádá. Pokud by reforma byla založena na krátkodobých reakcích trhu, vznikl by problém.
Zdroj: CNBC