Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Evropská nákaza se šíří do USA, přinese další korekci akciových trhů; Řecko potřebuje okamžitou restrukturalizaci dluhu

Roubini: Evropská nákaza se šíří do USA, přinese další korekci akciových trhů; Řecko potřebuje okamžitou restrukturalizaci dluhu

29.6.2010 17:31

Krize v Evropě se může rozšířit do Spojených států a způsobit další korekci cen akcií, uvedl Nouriel Roubini, ekonom a šéf společnosti Roubini Global Economics. „To co se v současnosti děje v eurozóně, bude mít nepříznivý dopad na hospodářský růst americké ekonomiky,“ předpovídá.

Hlavním mechanismem nákazy je podle ekonoma oslabující euro, které omezí americký vývoz, široké úvěrové spready pak budou tlačit na růst výnosů u dluhopisů, averze k riziku dále poroste, stejně jako neochota bank vzájemně si půjčovat. Roubini přitom vidí dva hlavní problémy: „Za prvé, je tu nákaza směřující z Evropy do USA, za druhé, příliš mnoho vlád přistoupilo k úsporným opatřením příliš brzy.“

„V eurozóně je pravděpodobná recese s dvojitým dnem, Japonsko jako by právě padalo z útesu… a nyní jsou tu známky zpomalení ekonomického růstu také v Číně,“ dodává ekonom. Zatímco nastoupení fáze fiskálních úspor je podle něj potřeba v Řecku, Španělsku a Portugalsku, země jako Německo, Japonsko a Čína by měly naopak pokračovat ve fiskálních stimulech, upozorňuje.

Ukončení stimulačních opatření v USA by nyní stáhlo ekonomiku zpět do recese, varuje Roubini. Ačkoli prý pokles s dvojitým dnem zatím reálně nehrozí, tempo růstu ve druhém pololetí pravděpodobně poklesne na 1,5 %, přičemž rozpočtový deficit poroste, stejně tak jako nezaměstnanost, a ceny realit budou pokračovat v propadu. „Ačkoli technicky o recesi nepůjde, bude nám to tak připadat, 1,5% růst je dost slabý.“

V důsledku ekonomických problémů Evropy a Japonska vidí Roubini riziko dalšího poklesu akciových trhů. Není však pravda, že by společnosti neměly dostatek kapitálu, jsou „zaplaveny hotovostí“ v důsledku velké opatrnosti a snižování nákladů. Propouštění ale snižuje poptávku, což zase ponechává firmy s přebytečnou kapacitou.

Roubini je mimo jiné známý svými kritickými postoji k fungování Evropské unie a jejím záchranným opatřením mířeným na slabší země. V pondělním sloupku pro Financial Times znovu otevírá otázku budoucnosti Řecka, v níž je podle něj třeba si konečně přiznat, že země čelí nejen krizi likvidity, ale také platební neschopnosti. EU svým záchranným plánem jen oddaluje nevyhnutelný default, čímž riskuje, že bude nakonec bolestnější. Za jediné správné řešení považuje Roubini okamžitou organizovanou restrukturalizaci řeckého dluhu.

Úspory, ke kterým se Řecko v rámci finanční pomoci zavázalo, požadují drakonické fiskální úpravy v řádu deseti procent HDP země. Takové škrty vážně prohloubí recesi, a přesto ponechá poměr veřejného dluhu k HDP na úrovni zhruba148 procent k roku 2016. V takové situaci může i malý šok spustit další dluhovou krizi, varuje Roubini.

Ekonom připomíná situaci Argentiny v letech 1998 až 2001, kdy krize v zemi vyvrcholila neorganizovaným defaultem. „Rozpočtový schodek Argentiny byl na počátku problémů 3 % HDP, řecký je 13,6 %. Veřejný dluh argentinské vlády činil 50 procent HDP, dluh Řecka je nyní 115 procent a stále roste. Deficit běžného účtu Argentiny činil dvě procenta HDP, Řecko je na 10 procentech. Jestliže byla Argentina nesolventní, Řecko je nesolventní na druhou nebo na třetí,“ argumentuje Roubini.

(Zdroj: CNBC, FT)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • obehraná písnička
  30.6.2010 0:52

  pan Roubini říká de facto pořád to stejné, kdybychom si pustili jeho komentáře z března nebo května 2009 slyšeli bychom o rally na medvědím trhu a o "retestování dna", o nízkém americkém růstu jakoby recesi atd. Kdo by tehdá utekl z akcií k hotovosti jak radil finanční prorok Roubini, utekl by mu zisk při největší rally, kterou kdokoliv z aktivních investorů zažil. Zadlužený jih Evropy je problém ale řešení je běh na dlouhou trať, pád akcií o téměř dvacet procent už stejně pravděpodobnost defaultu Řecka započítal. Takže na nových dnech tu máme krásnou příležitost k nákupu. přes léto se to bude mlátit pět procent dolů a pět nahoru a Vánoce mohou být štědré.
  Pécuchet
  • Re: obehraná písnička
   30.6.2010 7:33

   A hlavně četnost medvědích katastrofických komentářů je přímo úměrná vývoji na trhu. Trh padá, Roubini mluví. Trh roste, Roubini mluví méně či vůbec. Je také třeba brát v potaz, že tito lidé (Roubini, Soros) jou privátní investoři a spekulanti, takže svými výroky vlastně ovlivňují trh a byli by hloupí, kdyby to nebylo ve svůj prospěch.
   ferda
Aktuální komentáře
24.6.2017
17:20Matematička z Harvardu varuje: Hrozí totalita algoritmů?
13:33Akcie, které dávají lekci všem pesimistům
8:54Víkendář: Byl Lenin německým agentem?
7:28Co si myslí o budoucnosti EU elity a běžní lidé?
23.6.2017
22:02Hlavní indexy na Wall Street jen mírně zpevnily; VIX opět pod 10
18:28Ropa, akcie a výhled příliš hezký na to, aby byl pravdivý
17:46Akciová Praha uzavřela ztrátový týden. Index PX ztratil procento a vzdaluje se hranici 1 000 bodů
17:22Forbes: Nový žebříček 50 nejbohatších Američanů. Každý průměrně vlastní 14,4 miliardy dolarů
17:20Lukáš: Věřím ve stabilizaci ropy, Shell by mohl být dobrou příležitostí (video)
17:14Týden technicky: Euru se tento týden podařilo ubránit pozice na páru s dolarem i korunou
16:46Auditor: 18 z 20 klíčových čínských státních firem nadhodnocovalo tržby
16:41Euro končí týden růstem, koruna stagnací  
16:28Týden na měnách: Nejednotná BoE mává s librou  
15:14Co s boomem v bydlení? Rizika nevidí jen v Česku
13:22Londýnské banky dál přesunují lidi do Evropy, ECB nově chce víc dohledu nad clearingem
12:14Maloja Investment SICAV a.s.: Zveřejňuje Výroční zprávu za období od 1. 8. 2016 – 31. 10. 2016
12:14Proč je cena ropy nejníž od listopadu 2016  
11:17Evropa i na konci týdne mírně v záporu, komoditním titulům se ale daří
11:09Evropa není supermarket, vzkazuje Macron i do Česka
10:52Euro potěšila data, libru další jestřábí komentář  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data