Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Evropská nákaza se šíří do USA, přinese další korekci akciových trhů; Řecko potřebuje okamžitou restrukturalizaci dluhu

Roubini: Evropská nákaza se šíří do USA, přinese další korekci akciových trhů; Řecko potřebuje okamžitou restrukturalizaci dluhu

29.6.2010 17:31

Krize v Evropě se může rozšířit do Spojených států a způsobit další korekci cen akcií, uvedl Nouriel Roubini, ekonom a šéf společnosti Roubini Global Economics. „To co se v současnosti děje v eurozóně, bude mít nepříznivý dopad na hospodářský růst americké ekonomiky,“ předpovídá.

Hlavním mechanismem nákazy je podle ekonoma oslabující euro, které omezí americký vývoz, široké úvěrové spready pak budou tlačit na růst výnosů u dluhopisů, averze k riziku dále poroste, stejně jako neochota bank vzájemně si půjčovat. Roubini přitom vidí dva hlavní problémy: „Za prvé, je tu nákaza směřující z Evropy do USA, za druhé, příliš mnoho vlád přistoupilo k úsporným opatřením příliš brzy.“

„V eurozóně je pravděpodobná recese s dvojitým dnem, Japonsko jako by právě padalo z útesu… a nyní jsou tu známky zpomalení ekonomického růstu také v Číně,“ dodává ekonom. Zatímco nastoupení fáze fiskálních úspor je podle něj potřeba v Řecku, Španělsku a Portugalsku, země jako Německo, Japonsko a Čína by měly naopak pokračovat ve fiskálních stimulech, upozorňuje.

Ukončení stimulačních opatření v USA by nyní stáhlo ekonomiku zpět do recese, varuje Roubini. Ačkoli prý pokles s dvojitým dnem zatím reálně nehrozí, tempo růstu ve druhém pololetí pravděpodobně poklesne na 1,5 %, přičemž rozpočtový deficit poroste, stejně tak jako nezaměstnanost, a ceny realit budou pokračovat v propadu. „Ačkoli technicky o recesi nepůjde, bude nám to tak připadat, 1,5% růst je dost slabý.“

V důsledku ekonomických problémů Evropy a Japonska vidí Roubini riziko dalšího poklesu akciových trhů. Není však pravda, že by společnosti neměly dostatek kapitálu, jsou „zaplaveny hotovostí“ v důsledku velké opatrnosti a snižování nákladů. Propouštění ale snižuje poptávku, což zase ponechává firmy s přebytečnou kapacitou.

Roubini je mimo jiné známý svými kritickými postoji k fungování Evropské unie a jejím záchranným opatřením mířeným na slabší země. V pondělním sloupku pro Financial Times znovu otevírá otázku budoucnosti Řecka, v níž je podle něj třeba si konečně přiznat, že země čelí nejen krizi likvidity, ale také platební neschopnosti. EU svým záchranným plánem jen oddaluje nevyhnutelný default, čímž riskuje, že bude nakonec bolestnější. Za jediné správné řešení považuje Roubini okamžitou organizovanou restrukturalizaci řeckého dluhu.

Úspory, ke kterým se Řecko v rámci finanční pomoci zavázalo, požadují drakonické fiskální úpravy v řádu deseti procent HDP země. Takové škrty vážně prohloubí recesi, a přesto ponechá poměr veřejného dluhu k HDP na úrovni zhruba148 procent k roku 2016. V takové situaci může i malý šok spustit další dluhovou krizi, varuje Roubini.

Ekonom připomíná situaci Argentiny v letech 1998 až 2001, kdy krize v zemi vyvrcholila neorganizovaným defaultem. „Rozpočtový schodek Argentiny byl na počátku problémů 3 % HDP, řecký je 13,6 %. Veřejný dluh argentinské vlády činil 50 procent HDP, dluh Řecka je nyní 115 procent a stále roste. Deficit běžného účtu Argentiny činil dvě procenta HDP, Řecko je na 10 procentech. Jestliže byla Argentina nesolventní, Řecko je nesolventní na druhou nebo na třetí,“ argumentuje Roubini.

(Zdroj: CNBC, FT)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • obehraná písnička
  30.6.2010 0:52

  pan Roubini říká de facto pořád to stejné, kdybychom si pustili jeho komentáře z března nebo května 2009 slyšeli bychom o rally na medvědím trhu a o "retestování dna", o nízkém americkém růstu jakoby recesi atd. Kdo by tehdá utekl z akcií k hotovosti jak radil finanční prorok Roubini, utekl by mu zisk při největší rally, kterou kdokoliv z aktivních investorů zažil. Zadlužený jih Evropy je problém ale řešení je běh na dlouhou trať, pád akcií o téměř dvacet procent už stejně pravděpodobnost defaultu Řecka započítal. Takže na nových dnech tu máme krásnou příležitost k nákupu. přes léto se to bude mlátit pět procent dolů a pět nahoru a Vánoce mohou být štědré.
  Pécuchet
  • Re: obehraná písnička
   30.6.2010 7:33

   A hlavně četnost medvědích katastrofických komentářů je přímo úměrná vývoji na trhu. Trh padá, Roubini mluví. Trh roste, Roubini mluví méně či vůbec. Je také třeba brát v potaz, že tito lidé (Roubini, Soros) jou privátní investoři a spekulanti, takže svými výroky vlastně ovlivňují trh a byli by hloupí, kdyby to nebylo ve svůj prospěch.
   ferda
Aktuální komentáře
28.4.2017
22:47Wall Street zakončila duben nevýraznou seancí
19:26Zisky obchodovaných firem jsou mimořádně vysoko. Srovná je korekce?
17:53Summary: Intel zlepšil profitabilitu, Microsoft má silnou marži v cloudových službách
17:52UNICAPITAL ENERGY a.s.: Výroční zpráva za hospodářský rok 2016
17:44Pražská burza uzavřela týden dalším růstem
17:37STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oprava Pololetní zprávy k 30. 6. 2016
17:33Světové akcie: Nejistá koncovka úspěšného měsíce
17:17Pozitivní závěr týdne pro korunu. Euro neudrželo zisky z inflace  
17:08UNICAPITAL a.s.: Ukazatel Equity ratio za hospodářský rok 2016
16:59Home Credit B.V. - zveřejňuje výroční zprávu společnosti
16:52FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu
16:51Týden na měnách: Euforie z voleb  
16:45Zisku General Motors se dařilo. Automobilka chce dál šetřit a prodávat za vyšší ceny
16:15Trump za sebou má prvních sto dní. Trhy si ho oblíbily, Američané spíše ne
16:03APS FUND ALPHA uzavřený investiční fond, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu fondu za rok 2016
16:03LUCROS investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
15:57CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond a.s.: Výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
15:55INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. : Oprava pololetní zprávy Emitenta
15:53CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2014 do 31. 12. 2016
15:52LUCROS investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oprava Pololetní zprávy k 30. 6. 2016

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data