Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna má nového vrchního sanačního ředitele

Eurozóna má nového vrchního sanačního ředitele

08.07.2010 18:05
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Je registrován v Lucembursku, „offshore“ sídle mnoha hedgeových fondů. K dispozici má miliardy euro, s nimiž může sázet na makroekonomický vývoj. A od 1. července je nově vytvořený European Financial Stability Facility (EFSF), fond zvláštního určení ustavený na podporu krachujících zemí eurozóny, navíc řízen bývalým manažerem hedgeových fondů. Tento investor však nikdy na pokles hodnoty aktiv nikdy sázet nebude.

Klaus Regling za jmenování na post výkonného ředitele EFSF vděčí své národnosti a také odborné kvalifikaci. Pod jeho vedením bude fond moci tonoucím se ekonomikám půjčit až 440 mld. euro. Úvěry budou garantovány členy eurozóny, z čehož 148 mld. euro připadá na Reglingovo rodné Německo.

Vhodného kandidáta z něj dělají jeho předchozí zkušenosti. Devětapadesátiletý Regling strávil většinu své kariéry pendlováním mezi MMF, německým ministerstvem financí a Bruselem. Hrál klíčovou roli při vypracování Paktu stability a růstu v 90. letech minulého století za svého působení na ministerstvu. Pakt, jenž si Berlín vymínil jako podmínku vzdání se drahocenné marky, měl za úkol přitáhnout opratě rozhazovačným státům platícím eurem a zabránit šlamastyce, ve které se dnes řada zemí ocitla. Na pozici generálního ředitele pro hospodářské a finanční záležitosti Evropské komise pak Regling větší část posledních deseti let strávil snahou vynutit si na státech dodržování Paktu. Krátce pracoval i pro Moore Capital, velký hedgeový fond specializující se na makroekonomické strategie (např. sázky na vývoj cen měn, komodit atd.).

Šéfa EFSF čeká v jeho nové roli mnoho otázek. Vzhledem k tomu, že tak velký fond využívá prostředků daňových poplatníků, zůstávají budoucí plány fondu a metody jeho činnosti zahaleny pozoruhodným závojem nejasností. Ekonomové si pořád nejsou jistí, jestli bude EFSF přímo úvěrovat problémové státy, kupovat jejich dluhopisy, vytvoří evropskou „sběrnou banku špatných aktiv“, která převezme nesplácené úvěry z rozvah bank, nebo do nich bude dokonce investovat prostředky, pokud nebudou mít dostatek likvidity. Malá vstřícnost nově ustavené instituce možná není náhodná. Před několika lety na konferenci o reformě MMF sdělil Regling publiku, že efektivitu lze dosáhnout jen na úkor transparentnosti. V případě nouze prý musí být fond připraven jednat rychle, i za cenu malého porozumění okolního světa.

Dnes se netransparentnost už tolik neodpouští. Stále není jasné, za jaký úrok bude EFSF půjčovat, což snižuje tlak na snížení výnosů státních dluhopisů. Země, které do sanačního fondu vložily prostředky, se zavázaly garantovat 120 % celkových poskytnutých úvěrů, tak aby fond dostal rating na stupni AAA. Prodej takto nablýskaných dluhopisů však muže investory přinutit omezit nákupy státních obligací jednotlivých zemí eurozóny. Některým se nelíbí, že v případě krachu budou úvěry poskytnuté fondem splaceny přednostně, což by opět mohlo snížit atraktivitu státních dluhopisů. Pokud tedy měl nový záchranný fond uklidnit situaci, zatím se mu to příliš nedaří.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data