Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna má nového vrchního sanačního ředitele

Eurozóna má nového vrchního sanačního ředitele

08.07.2010 18:05
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Je registrován v Lucembursku, „offshore“ sídle mnoha hedgeových fondů. K dispozici má miliardy euro, s nimiž může sázet na makroekonomický vývoj. A od 1. července je nově vytvořený European Financial Stability Facility (EFSF), fond zvláštního určení ustavený na podporu krachujících zemí eurozóny, navíc řízen bývalým manažerem hedgeových fondů. Tento investor však nikdy na pokles hodnoty aktiv nikdy sázet nebude.

Klaus Regling za jmenování na post výkonného ředitele EFSF vděčí své národnosti a také odborné kvalifikaci. Pod jeho vedením bude fond moci tonoucím se ekonomikám půjčit až 440 mld. euro. Úvěry budou garantovány členy eurozóny, z čehož 148 mld. euro připadá na Reglingovo rodné Německo.

Vhodného kandidáta z něj dělají jeho předchozí zkušenosti. Devětapadesátiletý Regling strávil většinu své kariéry pendlováním mezi MMF, německým ministerstvem financí a Bruselem. Hrál klíčovou roli při vypracování Paktu stability a růstu v 90. letech minulého století za svého působení na ministerstvu. Pakt, jenž si Berlín vymínil jako podmínku vzdání se drahocenné marky, měl za úkol přitáhnout opratě rozhazovačným státům platícím eurem a zabránit šlamastyce, ve které se dnes řada zemí ocitla. Na pozici generálního ředitele pro hospodářské a finanční záležitosti Evropské komise pak Regling větší část posledních deseti let strávil snahou vynutit si na státech dodržování Paktu. Krátce pracoval i pro Moore Capital, velký hedgeový fond specializující se na makroekonomické strategie (např. sázky na vývoj cen měn, komodit atd.).

Šéfa EFSF čeká v jeho nové roli mnoho otázek. Vzhledem k tomu, že tak velký fond využívá prostředků daňových poplatníků, zůstávají budoucí plány fondu a metody jeho činnosti zahaleny pozoruhodným závojem nejasností. Ekonomové si pořád nejsou jistí, jestli bude EFSF přímo úvěrovat problémové státy, kupovat jejich dluhopisy, vytvoří evropskou „sběrnou banku špatných aktiv“, která převezme nesplácené úvěry z rozvah bank, nebo do nich bude dokonce investovat prostředky, pokud nebudou mít dostatek likvidity. Malá vstřícnost nově ustavené instituce možná není náhodná. Před několika lety na konferenci o reformě MMF sdělil Regling publiku, že efektivitu lze dosáhnout jen na úkor transparentnosti. V případě nouze prý musí být fond připraven jednat rychle, i za cenu malého porozumění okolního světa.

Dnes se netransparentnost už tolik neodpouští. Stále není jasné, za jaký úrok bude EFSF půjčovat, což snižuje tlak na snížení výnosů státních dluhopisů. Země, které do sanačního fondu vložily prostředky, se zavázaly garantovat 120 % celkových poskytnutých úvěrů, tak aby fond dostal rating na stupni AAA. Prodej takto nablýskaných dluhopisů však muže investory přinutit omezit nákupy státních obligací jednotlivých zemí eurozóny. Některým se nelíbí, že v případě krachu budou úvěry poskytnuté fondem splaceny přednostně, což by opět mohlo snížit atraktivitu státních dluhopisů. Pokud tedy měl nový záchranný fond uklidnit situaci, zatím se mu to příliš nedaří.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2024
20:06WEBINÁŘ už zítra: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data