Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Poptávka je příliš slabá, globální ekonomice hrozí další zpomalování

Roubini: Poptávka je příliš slabá, globální ekonomice hrozí další zpomalování

14.7.2010 17:58

Globální ekonomice hrozí letos výrazné zpomalení s tím, jak úsporná opatření v některých zemích zatíží ekonomiku. Trh práce zůstane nadále slabý, přičemž domácnosti, finanční instituce a vlády se budou nahromaděných dluhů zbavovat jen velmi těžko, píší ekonomové Nouriel Roubini a Ian Bremmer ve společném sloupku ve Financial Times.

Výsledkem současné situace bude to, že země, které si žily nad poměry a nyní potřebují šetřit – jako jsou Spojené státy, Británie, Španělsko a Řecko – budou nyní utrácet, spotřebovávat i dovážet méně. Nicméně vlády a spotřebitelé v zemích, které doposud naopak příliš šetřily – jako Čína, Německo a další rozvojové země Asie – více utrácet nezačnou. Z toho vyplývá globální přemíra nabídky, na kterou současná slabá poptávka zdaleka nedosahuje. Tato nerovnováha zatlačí růst světové ekonomiky ještě mnohem níže, myslí si ekonomové.

Ačkoli se pravděpodobně vyhneme scénáři dvojitého dna, nezaměstnanost a rozpočtové schodky dále porostou, ceny realit budou klesat a ztráty bank ze špatných úvěrů se prohloubí. 1,5% růst americké ekonomiky ve druhém pololetí pak bude působit spíše jako recese. Přídavným rizikem je další zhoršení vztahů USA s Čínou, varuje Roubini. I Čínu, nejvýkonnější motor světové ekonomiky, čeká zpomalení, a to na zhruba 7 procent ke konci roku, což ohrozí nejen čínský export, ale i zbytek kontinentu.

„Růst ekonomiky eurozóny se bude do konce roku pohybovat blízko nuly, přičemž důsledky obav z fiskální situace budou dopadat i na spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru mimo evropské trhy. EU sice potřebuje zpřísnění fiskálních pravidel a restrukturalizace financí nesolventních členů měnové unie je nezbytná, nicméně kvantitativní uvolnění monetární politiky ze strany ECB by zajistilo potřebnou hadinu růstu. Německo byl ale fiskální konsolidaci mělo o několik let odložit a zaměřit se na podporu spotřeby.“ Tyto kroky budou nějakou dobu trvat a stejně tak i obnovení solidního růstu. Pokud k nim ale nedojde, výrazně vzroste riziko dvojitého poklesu a nové finanční krize, uzavírají Roubini s Bremmerem.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
 • to same o nem rikali uz v roce 2007
  14.7.2010 23:31

  kdy ten pan rekl ze recese je na spadnuti :) Dokonce jsem tu nasel clanek kde Marc Faber na zacatku 2008 varuje o padu a prispevky blbounu co rikali: Tento človíček je už únavný!
  hahahah
 •  
  14.7.2010 20:29

  Tento človíček je už únavný!
  drak
  • to same o nem rikali uz v roce 2007
   14.7.2010 23:31

   kdy ten pan rekl ze recese je na spadnuti :) Dokonce jsem tu nasel clanek kde Marc Faber na zacatku 2008 varuje o padu a prispevky blbounu co rikali: Tento človíček je už únavný!
   hahahah
   • Re: to same o nem rikali uz v roce 2007
    15.7.2010 8:38

    Jeden známý (na počátku století :) při každém hokejovém turnaji říkal "teď už to prohrajou", další rok zase a další zase a zase ... a po pár letech se to konečně povedlo a on mohl vítězně odejít se slovy "já vám to říkal". Pokud chce být ekonom v dnešním světě úspěšný, tak musí v pravidelných periodách předpovídat nějakou děsivou krizi ... a když mu to náhodou vyjde, tak má o slávu postaráno, od té doby je to "ten, co předpověděl krizi" a na to, že se 10x netrefil už se historie neptá :)
    Azazel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data