Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DeLong: Je třeba masivní stimulace až do doby, kdy trhy řeknou dost

DeLong: Je třeba masivní stimulace až do doby, kdy trhy řeknou dost

22.7.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

John Stuart Mill přišel v roce 1829 na to, jak bojovat s tím, co nazýval „celkový nadbytek“. Pochopil, že dochází k enormnímu převisu poptávky po určitém finančním aktivu, který stojí nad nadbytečnou nabídkou zboží a služeb. A že když je ona poptávka po finančních aktivech uspokojena, vyřeší se problém s nadbytečnou nabídkou práce. Pokud vláda nadměrnou poptávku po penězích uspokojí tím, že je vytiskne a vymění za vládní dluhopisy, nazýváme to expanzivní monetární politikou. Pokud uspokojí poptávku po dluhopisech tím, že je vydá a prodá, aby financovala více vlastních nákupů zboží a služeb, nazýváme to expanzivní fiskální politikou. A pokud vytiskne peníze a vydá dluhopisy a vymění je za riziková soukromá finanční aktiva či na ně poskytne záruky, čímž zvýší nabídku kvalitních dluhopisů a sníží nabídku těch méně kvalitních, nazýváme to bankovní politikou.

Pokud ale vládní dluhopisy již nejsou považovány za bezpečné, pak tento postup nabídku bezpečných aktiv nezvyšuje, ale snižuje, protože vládní dluhopisy se přesouvají do rizikové kategorie. Řecko, Irsko, Španělsko, Portugalsko a Itálie tak teď musí šetřit. Ale Německo, Británie, USA a Japonsko ne. Jejich dluh je trhem hodnocen vysoko a nejlepší věc, kterou mohou pro odvrácení deprese udělat, je to, aby se podílely na koordinované globální stimulaci. Nutná je masivní expanzivní fiskální, monetární i bankovní politika.

Ti, kteří argumentují pro úspory, se ale ptají, jak poznat, že bylo dosaženo hranice expanze nebo že je třeba skončit, protože by byla nevratně poškozena důvěra v dolarová či jiná aktiva. Ekonomové před rokem 1829 tvrdili, že to, co nazýváme depresemi, se nemůže stát, protože nadbytečná nabídka jedné komodity odpovídá nadbytečné poptávce po jiné. Mill ale upozornil na to, že zapomněli na finanční sektor. Monetaristické dogma říká, že nadbytečná poptávka v něm je vždy po penězích. Deprese se tak dají vždy vyléčit zvýšením nabídky peněz. Doktrína britského ekonoma John Hickse uvádí, že tato nadbytečná poptávka je po dluhopisech, lékem jsou tedy zvýšené půjčky vlády následované vyššími výdaji či zvýšení podnikatelské důvěry vedoucí k nárůstu emisí dluhopisů privátního sektoru.

Následovníci amerického ekonoma Hymana Minského říkají, že uvedené někdy platí, pokud je však situace kritická, pak převažuje poptávka po vysoce kvalitních aktivech: Po oblastech, kde můžete uložit své bohatství s důvěrou, že tam bude, až se pro něj vrátíte. Podle Minského nestačí zvýšení nabídky peněz, protože i pokud by bylo provedeno ve velkém měřítku, ve srovnání s celkovou zásobou aktiv je stále nevýznamné a neuspokojí nadbytečnou poptávku po finančních aktivech. Stejně tak nemá cenu se snažit podpořit investice, protože poptávka po rizikových aktivech neexistuje. Správným lékem v takové situaci je zvýšení nabídky bezpečných vládních dluhopisů a to všemi možnými způsoby.

Nepotřebujeme expanzivní monetární nebo fiskální či bankovní politiku. Potřebujeme všechny a to až do doby, kdy další kroky vlády začnou poškozovat postavení amerických dluhopisů jako bezpečného aktiva, a kdy další vydávání dluhopisů omezí nabídku vysoce kvalitních aktiv ve světové ekonomice. Přišel již tento den? Ne. Dolar je světovou rezervní měnou a americké vládní dluhopisy nejbezpečnějším aktivem ve světě. Přijde ten den brzy? Pravděpodobně ne. A až čas na ukončení expanze přijde, finanční trhy nám to řeknou. A nebude to šeptem.

Uvedené je výtahem z článku „It is far too soon to end expansion“, jehož autorem je Brad DeLong, profesor ekonomie na University of California.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 • Bezva nápad...
  22.7.2010 9:43

  Takže pojedem dál s dluhovými stereoidy až do chvíle, kdy bude celý západní svět vypadat jako Řecko. Pak se jednoho dne Americké vládě nepodaří upsat roční dluhopis a pak... Určitě přiletí marťani a zachrání nás a nebo se probudíme s rukou v nočníku... Zásadní problém je v tom, že trhy nebudou nikoho dopředu varovat. Zlom přijde náhle, jako u všech předcházejících měnových krizí. Pokud budou tuhle kamikadze politiku dělat všichni, tak bude následovat domino, na jehož konci si všichni zasadíme na zahrádce brambory a když taťka přinese nějakou čersvou krisu, děti budou mít radost...
  Skeptik
  • Re: Bezva nápad...
   22.7.2010 15:24

   Amíci upíšou všechno, protože, to co neupíšou tak si koupí za vlastní čerstvě natisknuté inflační peníze, na kterých možná nebude ani ještě uschlá barva, nezapomeň že tisknou cca ročně 500 mld. USD inflačních peněz. Zatím funguje důvěra, ale ta až prdne, tak to bude průser na války... Co jsou peníze? Peníze jsou natisknuté papírky, které odrážejí určitou důvěru, kterou do nich vkládáme a co když tahle důvěra najednou hodně rychle vyprchá? Co pak?
   Venda
  • Re: Bezva nápad...
   22.7.2010 9:44

   Omlouvám se, krysu
   Skeptik
   •  
    22.7.2010 18:12

    Mno, jestli se neupíše, nebo upíše pouze FED bude už celkem jedno. To je technický detail, protože výsledek bude v obou případech proměna dolaru na listí na stromech a totální revoluce v ekonomickém fungování této planety a rozdělení jejího bohatství. To se, bohužel, většinou bez války neobejde...
    Skeptik
Aktuální komentáře
22.6.2018
9:39Airbus varoval, že by v důsledku brexitu mohl odejít z Británie
9:13Rozbřesk: OPEC+ na rozcestí: dojde k navýšení těžby?
8:55Evropa dnes míří do zeleného, dění v Praze ovlivní valná hromada ČEZ  
8:33Ministři eurozóny se shodli na dokončení záchrany Řecka
6:33Je čínský model hrozbou tržním ekonomikám?
21.6.2018
22:01Wall Street opět v červených číslech
18:39Ještě lepší než Amazon  
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici
14:45Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
14:33Finanční ředitel společnosti Kofola Buryš dokoupil zlevněné akcie
13:44Britské sazby beze změny, ale po vyrovnanějším hlasování. Libra stoupá
12:56ČEZ před valnou hromadou: Transformace nebo rozdělení (prognóza analytika Patrie)  
11:27Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat
10:56Koruna atakuje 26,00 - ranní pád naznačuje ústup spekulantů z české měny  
10:37Pražská burza u zelené nuly, Kofola se vrací na původní hodnoty. V Evropě se trápí automobilky
9:43Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu