Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DeLong: Je třeba masivní stimulace až do doby, kdy trhy řeknou dost

DeLong: Je třeba masivní stimulace až do doby, kdy trhy řeknou dost

22.7.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

John Stuart Mill přišel v roce 1829 na to, jak bojovat s tím, co nazýval „celkový nadbytek“. Pochopil, že dochází k enormnímu převisu poptávky po určitém finančním aktivu, který stojí nad nadbytečnou nabídkou zboží a služeb. A že když je ona poptávka po finančních aktivech uspokojena, vyřeší se problém s nadbytečnou nabídkou práce. Pokud vláda nadměrnou poptávku po penězích uspokojí tím, že je vytiskne a vymění za vládní dluhopisy, nazýváme to expanzivní monetární politikou. Pokud uspokojí poptávku po dluhopisech tím, že je vydá a prodá, aby financovala více vlastních nákupů zboží a služeb, nazýváme to expanzivní fiskální politikou. A pokud vytiskne peníze a vydá dluhopisy a vymění je za riziková soukromá finanční aktiva či na ně poskytne záruky, čímž zvýší nabídku kvalitních dluhopisů a sníží nabídku těch méně kvalitních, nazýváme to bankovní politikou.

Pokud ale vládní dluhopisy již nejsou považovány za bezpečné, pak tento postup nabídku bezpečných aktiv nezvyšuje, ale snižuje, protože vládní dluhopisy se přesouvají do rizikové kategorie. Řecko, Irsko, Španělsko, Portugalsko a Itálie tak teď musí šetřit. Ale Německo, Británie, USA a Japonsko ne. Jejich dluh je trhem hodnocen vysoko a nejlepší věc, kterou mohou pro odvrácení deprese udělat, je to, aby se podílely na koordinované globální stimulaci. Nutná je masivní expanzivní fiskální, monetární i bankovní politika.

Ti, kteří argumentují pro úspory, se ale ptají, jak poznat, že bylo dosaženo hranice expanze nebo že je třeba skončit, protože by byla nevratně poškozena důvěra v dolarová či jiná aktiva. Ekonomové před rokem 1829 tvrdili, že to, co nazýváme depresemi, se nemůže stát, protože nadbytečná nabídka jedné komodity odpovídá nadbytečné poptávce po jiné. Mill ale upozornil na to, že zapomněli na finanční sektor. Monetaristické dogma říká, že nadbytečná poptávka v něm je vždy po penězích. Deprese se tak dají vždy vyléčit zvýšením nabídky peněz. Doktrína britského ekonoma John Hickse uvádí, že tato nadbytečná poptávka je po dluhopisech, lékem jsou tedy zvýšené půjčky vlády následované vyššími výdaji či zvýšení podnikatelské důvěry vedoucí k nárůstu emisí dluhopisů privátního sektoru.

Následovníci amerického ekonoma Hymana Minského říkají, že uvedené někdy platí, pokud je však situace kritická, pak převažuje poptávka po vysoce kvalitních aktivech: Po oblastech, kde můžete uložit své bohatství s důvěrou, že tam bude, až se pro něj vrátíte. Podle Minského nestačí zvýšení nabídky peněz, protože i pokud by bylo provedeno ve velkém měřítku, ve srovnání s celkovou zásobou aktiv je stále nevýznamné a neuspokojí nadbytečnou poptávku po finančních aktivech. Stejně tak nemá cenu se snažit podpořit investice, protože poptávka po rizikových aktivech neexistuje. Správným lékem v takové situaci je zvýšení nabídky bezpečných vládních dluhopisů a to všemi možnými způsoby.

Nepotřebujeme expanzivní monetární nebo fiskální či bankovní politiku. Potřebujeme všechny a to až do doby, kdy další kroky vlády začnou poškozovat postavení amerických dluhopisů jako bezpečného aktiva, a kdy další vydávání dluhopisů omezí nabídku vysoce kvalitních aktiv ve světové ekonomice. Přišel již tento den? Ne. Dolar je světovou rezervní měnou a americké vládní dluhopisy nejbezpečnějším aktivem ve světě. Přijde ten den brzy? Pravděpodobně ne. A až čas na ukončení expanze přijde, finanční trhy nám to řeknou. A nebude to šeptem.

Uvedené je výtahem z článku „It is far too soon to end expansion“, jehož autorem je Brad DeLong, profesor ekonomie na University of California.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 • Bezva nápad...
  22.7.2010 9:43

  Takže pojedem dál s dluhovými stereoidy až do chvíle, kdy bude celý západní svět vypadat jako Řecko. Pak se jednoho dne Americké vládě nepodaří upsat roční dluhopis a pak... Určitě přiletí marťani a zachrání nás a nebo se probudíme s rukou v nočníku... Zásadní problém je v tom, že trhy nebudou nikoho dopředu varovat. Zlom přijde náhle, jako u všech předcházejících měnových krizí. Pokud budou tuhle kamikadze politiku dělat všichni, tak bude následovat domino, na jehož konci si všichni zasadíme na zahrádce brambory a když taťka přinese nějakou čersvou krisu, děti budou mít radost...
  Skeptik
  • Re: Bezva nápad...
   22.7.2010 15:24

   Amíci upíšou všechno, protože, to co neupíšou tak si koupí za vlastní čerstvě natisknuté inflační peníze, na kterých možná nebude ani ještě uschlá barva, nezapomeň že tisknou cca ročně 500 mld. USD inflačních peněz. Zatím funguje důvěra, ale ta až prdne, tak to bude průser na války... Co jsou peníze? Peníze jsou natisknuté papírky, které odrážejí určitou důvěru, kterou do nich vkládáme a co když tahle důvěra najednou hodně rychle vyprchá? Co pak?
   Venda
  • Re: Bezva nápad...
   22.7.2010 9:44

   Omlouvám se, krysu
   Skeptik
   •  
    22.7.2010 18:12

    Mno, jestli se neupíše, nebo upíše pouze FED bude už celkem jedno. To je technický detail, protože výsledek bude v obou případech proměna dolaru na listí na stromech a totální revoluce v ekonomickém fungování této planety a rozdělení jejího bohatství. To se, bohužel, většinou bez války neobejde...
    Skeptik
Aktuální komentáře
19.2.2018
19:09SpaceX rozjíždí Muskův nový projekt vesmírného internetu
18:12Další vývoj na akciích bude záležet na tom, jak Fed chápe svůj inflační cíl
18:00Fortuna: Mimořádná valná hromada rozhodla o stažení akcií z pražské a varšavské burzy  
17:04Pražská burza s evropskými trhy v úvodu týdne v záporu
17:02Branson versus Musk. Virgin chce v Indii vybudovat hypeloop
16:49Dolar si prodlužuje růst a koruna s ním drží krok  
16:31Na trhu se již zase hledají „ještě větší hlupáci“
16:02Kryptoměny mohou kdykoliv klesnout až na nulu, tvrdí zakladatel Etherea
14:57Nejznámější bublina všech dob je ve skutečnosti jen velký výmysl
13:37Trhům v Evropě pomáhají ocelárny a jim Trump. Zátěží dne je majitel značky Durex
12:27Týdenní výhled: Pomalý start týdne s evropskými indexy aktivity a projevy zástupců Fedu  
11:22Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2017
10:57Siemens nabídne akcie divize Healthineers v největším německém IPO za posledních 20 let
10:51Nad lithiem se stahují satelity
10:29Koruna začíná týden posílením, eurodolar se po poklesu konsoliduje  
10:21PPF ovládla bulharskou televizi a mediální skupinu Nova
9:14Rozbřesk: Jsou skutečně poslední ztráty dolaru tak “záhadné”?
8:56Evropské trhy asi navážou na úspěšný týden. ČSSD má nové vedení  
8:15Řecko získalo vyšší rating od Fitch: Růst ekonomiky i zlepšení ve financích
8:09Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data