Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DeLong: Je třeba masivní stimulace až do doby, kdy trhy řeknou dost

DeLong: Je třeba masivní stimulace až do doby, kdy trhy řeknou dost

22.07.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

John Stuart Mill přišel v roce 1829 na to, jak bojovat s tím, co nazýval „celkový nadbytek“. Pochopil, že dochází k enormnímu převisu poptávky po určitém finančním aktivu, který stojí nad nadbytečnou nabídkou zboží a služeb. A že když je ona poptávka po finančních aktivech uspokojena, vyřeší se problém s nadbytečnou nabídkou práce. Pokud vláda nadměrnou poptávku po penězích uspokojí tím, že je vytiskne a vymění za vládní dluhopisy, nazýváme to expanzivní monetární politikou. Pokud uspokojí poptávku po dluhopisech tím, že je vydá a prodá, aby financovala více vlastních nákupů zboží a služeb, nazýváme to expanzivní fiskální politikou. A pokud vytiskne peníze a vydá dluhopisy a vymění je za riziková soukromá finanční aktiva či na ně poskytne záruky, čímž zvýší nabídku kvalitních dluhopisů a sníží nabídku těch méně kvalitních, nazýváme to bankovní politikou.

Pokud ale vládní dluhopisy již nejsou považovány za bezpečné, pak tento postup nabídku bezpečných aktiv nezvyšuje, ale snižuje, protože vládní dluhopisy se přesouvají do rizikové kategorie. Řecko, Irsko, Španělsko, Portugalsko a Itálie tak teď musí šetřit. Ale Německo, Británie, USA a Japonsko ne. Jejich dluh je trhem hodnocen vysoko a nejlepší věc, kterou mohou pro odvrácení deprese udělat, je to, aby se podílely na koordinované globální stimulaci. Nutná je masivní expanzivní fiskální, monetární i bankovní politika.

Ti, kteří argumentují pro úspory, se ale ptají, jak poznat, že bylo dosaženo hranice expanze nebo že je třeba skončit, protože by byla nevratně poškozena důvěra v dolarová či jiná aktiva. Ekonomové před rokem 1829 tvrdili, že to, co nazýváme depresemi, se nemůže stát, protože nadbytečná nabídka jedné komodity odpovídá nadbytečné poptávce po jiné. Mill ale upozornil na to, že zapomněli na finanční sektor. Monetaristické dogma říká, že nadbytečná poptávka v něm je vždy po penězích. Deprese se tak dají vždy vyléčit zvýšením nabídky peněz. Doktrína britského ekonoma John Hickse uvádí, že tato nadbytečná poptávka je po dluhopisech, lékem jsou tedy zvýšené půjčky vlády následované vyššími výdaji či zvýšení podnikatelské důvěry vedoucí k nárůstu emisí dluhopisů privátního sektoru.

Následovníci amerického ekonoma Hymana Minského říkají, že uvedené někdy platí, pokud je však situace kritická, pak převažuje poptávka po vysoce kvalitních aktivech: Po oblastech, kde můžete uložit své bohatství s důvěrou, že tam bude, až se pro něj vrátíte. Podle Minského nestačí zvýšení nabídky peněz, protože i pokud by bylo provedeno ve velkém měřítku, ve srovnání s celkovou zásobou aktiv je stále nevýznamné a neuspokojí nadbytečnou poptávku po finančních aktivech. Stejně tak nemá cenu se snažit podpořit investice, protože poptávka po rizikových aktivech neexistuje. Správným lékem v takové situaci je zvýšení nabídky bezpečných vládních dluhopisů a to všemi možnými způsoby.

Nepotřebujeme expanzivní monetární nebo fiskální či bankovní politiku. Potřebujeme všechny a to až do doby, kdy další kroky vlády začnou poškozovat postavení amerických dluhopisů jako bezpečného aktiva, a kdy další vydávání dluhopisů omezí nabídku vysoce kvalitních aktiv ve světové ekonomice. Přišel již tento den? Ne. Dolar je světovou rezervní měnou a americké vládní dluhopisy nejbezpečnějším aktivem ve světě. Přijde ten den brzy? Pravděpodobně ne. A až čas na ukončení expanze přijde, finanční trhy nám to řeknou. A nebude to šeptem.

Uvedené je výtahem z článku „It is far too soon to end expansion“, jehož autorem je Brad DeLong, profesor ekonomie na University of California.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  • Bezva nápad...
    22.07.2010 9:43

    Takže pojedem dál s dluhovými stereoidy až do chvíle, kdy bude celý západní svět vypadat jako Řecko. Pak se jednoho dne Americké vládě nepodaří upsat roční dluhopis a pak... Určitě přiletí marťani a zachrání nás a nebo se probudíme s rukou v nočníku... Zásadní problém je v tom, že trhy nebudou nikoho dopředu varovat. Zlom přijde náhle, jako u všech předcházejících měnových krizí. Pokud budou tuhle kamikadze politiku dělat všichni, tak bude následovat domino, na jehož konci si všichni zasadíme na zahrádce brambory a když taťka přinese nějakou čersvou krisu, děti budou mít radost...
    Skeptik
    • Re: Bezva nápad...
      22.07.2010 15:24

      Amíci upíšou všechno, protože, to co neupíšou tak si koupí za vlastní čerstvě natisknuté inflační peníze, na kterých možná nebude ani ještě uschlá barva, nezapomeň že tisknou cca ročně 500 mld. USD inflačních peněz. Zatím funguje důvěra, ale ta až prdne, tak to bude průser na války... Co jsou peníze? Peníze jsou natisknuté papírky, které odrážejí určitou důvěru, kterou do nich vkládáme a co když tahle důvěra najednou hodně rychle vyprchá? Co pak?
      Venda
    • Re: Bezva nápad...
      22.07.2010 9:44

      Omlouvám se, krysu
      Skeptik
      •  
        22.07.2010 18:12

        Mno, jestli se neupíše, nebo upíše pouze FED bude už celkem jedno. To je technický detail, protože výsledek bude v obou případech proměna dolaru na listí na stromech a totální revoluce v ekonomickém fungování této planety a rozdělení jejího bohatství. To se, bohužel, většinou bez války neobejde...
        Skeptik
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m