Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sachs: Spojené státy mluví, spotřebovávají a půjčují si. Čína spoří a investuje.

Sachs: Spojené státy mluví, spotřebovávají a půjčují si. Čína spoří a investuje.

26.7.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Světová ekonomika vstupuje do nové fáze poté, co fiskální stimul nedokázal vytvořit udržitelné oživení v USA, ani v Evropě. Zarážející na současné debatě týkající se úspor a stimulů je malá pozornost věnovaná investicím. USA a Evropa by měly využít současného nárůstu úspor k podpoře dlouhodobých investic do fyzického a lidského kapitálu, což by představovalo řádný způsob jak se vrátit k udržitelnému oživení.

Přes jasnou potřebu zvýšit národní úspory po roce 2008 se prezident Barack Obama pokoušel prodloužit spotřebitelský flám agresivní podporou prodeje domů a automobilů již tak vyčerpaným spotřebitelům. Vedle toho i přes neudržitelné deficity snižoval daně. Protože američtí spotřebitelé se dívají dál do budoucnosti než politici, tento přístup byl ukončen.

Oproti tomu byla snaha vlády zvýšit investice nahodilá. V době, kdy Čína buduje stovky mil metra, desítky tisíc mil dálnic, několik tuctů jaderných elektráren a síť vysokorychlostních železnic, mají USA problémy s tím, aby rozjely jediný významný projekt. Čína spoří a investuje. Spojené státy mluví, spotřebovávají, půjčují si a potom mluví ještě více.

Je proto špatné se domnívat, že jedinou volbou je další fiskální stimul nebo opakování Velké deprese. Řádný plán investic vedoucích k oživení má pět částí. První z nich je významný nárůst investic do čistých energií a modernizace rozvodné sítě. Další je desetiletí starý program renovace infrastruktury s projekty typu meziměstské železnice, nakládání s vodou a odpady a zdokonalení sítě dálnic.

Třetí částí jsou vyšší výdaje na vzdělání na středních a vyšších školách. Je třeba pochopit, že desítky milionů Američanů nemají dovednosti potřebné k dosažení zaměstnání a platu, jaký očekávají. Krize nezaměstnanosti je do značné míry krizí strukturální a postihuje mladé lidi, z nichž mnozí by měli studovat. A staré lidi, kterým chybí titul.

Dalším bodem je zvýšení exportu infrastruktury do Afriky a dalších zemí s nízkými příjmy. Čína v této snaze obchází Evropu a Spojené státy, náklady jsou přitom relativně nízké – v podstatě jen garance úvěrů. Přínosy jsou ale obrovské - ve formě zvýšení exportů, podpory rozvoje těchto zemí a zvýšení stability a vzájemné geopolitické důvěry.

Nakonec je nutný střednědobý fiskální rámec, který během pěti let důvěryhodnou cestou sníží federální rozpočtové deficity. Částečně toho může být dosaženo omezením výdajů na zbrojení a ukončením okupace Iráku a Afghánistánu. Dále zdaněním zisků bank a bonusů na Wall Street, zvýšením marginálních daňových sazeb u jedinců s vysokými příjmy, a pokud to bude nutné, i zavedením malé daně z přidané hodnoty.

Uvedené je výtahem z článku „Sow the seeds of long-term growth“, jehož autorem je ekonom Jeffrey Sachs, ředitel The Earth Institute na Columbia University.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 •  
  26.7.2010 12:29

  A jaká že to vládne v Číně vláda? Co na to kluci analytici? Je to snad vláda, která nevládne a neplánuje a centrálně neřídí? A nebo je to vláda volné ruky trhu. Několik měsíců až let se tu bavím prognózámi ekonomů, kteří jsou bohužel pouze naivními ekonomy na účet Číny a přitom by se měli starat hlavně o svůj dvorek. Při začátku krize prognózovali Číně problémy, že prý vypadne západní poptávka a ejhle co se stalo Číně? Nic. Čína si naordinovala vlití úspor do trhu a v pohodě frčí dál. Ano nemohla si být jista, že i USA nalijí tolik peněz a tak se jim začala přehřívat ekonomika ale pro ně bylo výhodnější volit chvilkové přehřátí než pád růstu. A v tu ránu prognózy, že je Čína moc přehřátá. No a co se stalo? Čína centrálně ubrala plyn. A tak si Čína razí cestu k světu žluté rasy klidným plánovaným tempem a může se dívat v klidu na zdegenerovanou bílou rasu, která dosud nechápe, že její dějiná role skončila a pouze geny jednotlivců se mohou zachránit po vzoru indiánů míšením. Ale ne tak pesimisticky. Rusové jsou taky bílí takže zas tak žluto nebude. Ono kdo v létě neplánuje, v zimě zmrzne. A Západu dávno ujel vlak. Ano, kdybysme dál pokračovali v plánované práci mohli jsme být pořád o krok napřed, když ona ale víra ve volný trh nějak opomněla, že jí slábne a degeneruje obyvatestvo pod tího jejích bludů. Dobré ráno. Většina z vás bude svědky historického a nezvratitelného úpadku Západu. Naše budoucnost nemusí být díky vazbám na Rusko tragická ale rozhodně to bude budoucnost diametrálně jiná, než si mnoho analytiků plánuje. Ale máme historické výhody. Tak když jsme si výborně kapitalisticky zdecimovali obyvatelstvo a rodiny základy státu, snažme se využít aspoň toto a své ztráty minimalizovat. Ztráty jsou nevyhnutelné. Zachraňme co se dá. USA už převahu nevyválčí ani jadernou válkou. Kdo chvíli stál, stál opodál a svět utíká. Čína je prakticky již dnes modernější než Západ. Nenechte se zmást tím závanem z chatrčí minulosti. Práce studentů z Moskvy padesátých let je prostě vidět a změní svět.
  ignác
  • Re: Ignác
   26.7.2010 14:30

   Zní to jako propaganda, ale ve většině máš asi pravdu. Doba divočáren je pryč. Když budu stavět dům, musím mít projekt, plán, ten je součástí něčeho, sídliště, obytné zony, města, to má opět svůj rozvojový plán ....infrastrukturu a ta patří zase někam a tak je to ve všem ...
   A.
   •  
    26.7.2010 14:56

    Bravo! Gratuluji! Autonomní mozek se málokdy vidí. Většina čtenářů to povrchně odkopne právě jako propagandu, protože fanaticky věří svým auktuálním propagandám aniž by se nad tím zamyslela. O propagandu skutečně nejde. Je to proste holý fakt. A pokud se nebudeme zamýšlet i nad tím, co se nám do dnešní pravdy nehodí, nemůžeme se poučit a dobře reagovat na to, co nás čeká. Je potřeba překračovat vlastní stíny a jít i za hranice zažitých paradigmat.
    Ignác
 • Peter Schiff - doporucuji!
  26.7.2010 10:40

  http://www.youtube.com/watch?v=EgMclXX5msc
  Radek
Aktuální komentáře
28.5.2018
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data