Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ:  Návratnost projektů na Balkáně běží podle plánu, neplacené pohledávky a fotovoltaika ale mohou ovlivnit výsledek roku 2010

ČEZ: Návratnost projektů na Balkáně běží podle plánu, neplacené pohledávky a fotovoltaika ale mohou ovlivnit výsledek roku 2010

11.8.2010 12:42
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Podle plánů tuzemské energetické společnosti ČEZ zatím probíhá návratnost jí realizovaných projektů na území Balkánu, především v Rumunsku, Bulharsku či Albánii. Zároveň se tam ale tuzemská energetika potýká s napětím místních vůči projektu větrné elektrárny Fantanele či se spory s bulharskou vládou. Dalším problémem, který může promluvit do celoročního výsledku, jsou dluhy zákazníků, tedy nesplacené pohledávky. K jejich v rozhovoru pro HN přiznané výši překračující 8 miliard korunČEZ zatím vytvořeno přes miliardu korun opravných položek, jak zaznělo ve včerejší telekonferenci k výsledkům.

„Vyšší tvorbu opravných položek k pohledávkám“ uvedl ČEZ jako riziko, které muže ohrozit predikci firemního výsledku roku 2010, společně s negativními dopady výroby z fotovoltaických elektráren v tuzemsku a regulatorními a politickými riziky v jihovýchodní Evropě. Šéf zahraniční divize ČEZu Tomáš Pleskač pro HN vyčíslil stávající nesplacené pohledávky na přibližně 6 miliard na trhu Albánie a asi 2,6 miliardy korun v Rumunsku, z čehož přibližně polovina je dluh státních drah. „Opravné položky jsou vytvořeny v rozsahu přibližně 0,4 miliardy korun pro Rumunsko a méně než jedna miliarda korun pro Albánii,“ zaznělo v konferenčním hovoru k výsledkům.

Za komplikovanou označil pro HN šéf divize zahraničních aktivit Tomáš Pleskač situaci po konfliktu u větrné farmy v rumunském Cogealacu. V Rumunsku ČEZ ustoupil od projektu paroplynové elektrárny kvůli nedohodě na ceně, ohrožena je stavba dalších dvou bloků v projektu Černa Voda, kde stát kvůli nedostatku zdrojů požaduje navýšení investic firem. V Bulharsku je zase projekt paroplynové elektrárny pozastaven kvůli neschopnosti vlády garantovat jasné podmínky jeho provozování, což ČEZu znemožňuje finanční kalkulaci návratnosti. Tamní regulátor navíc proti ČEZu stále vede spor o účtování cen elektřiny. Vláda chce vytěžit co nejvyšší dividendu. Zkušenosti z trhů Rumunska či Bulharska jsou ale podle Pleskače klíčové pro vstup na další trhy. „Když jsme vstoupili do Albánie, jednoduše tam nebylo zvykem platit za elektřinu. Nový projekt vymáhání pohledávek situaci zlepšil,“ uvedl Pleskač. Pozitivně vnímá především tři věci: dosahování očekávané návratnosti na projektech ve všech zemích, úspěšnou realizaci projektů typu větrného parku ve Fontanele, kde „ČEZu nebylo důvěřováno“ a první záblesky oživení na trhu energiemi.

Ve včerejším konferenčním hovoru k výsledkům ČEZu zaznělo rozhodnutí ČEZu navýšit letošní produkční cíl o 3,2 % z 62,6 TWh na 64,5 TWh, jelikož se společnost rozhodla využít určité množství méně kvalitního uhlí ze svých Severočeských dolů. Cílový příspěvek jaderných zdrojů byl pro letošek také zvýšen, jelikož výměna paliva dovolí vyšší využití kapacit. Navzdory zvýšeným výrobním cílům ponechal ČEZ svůj odhad zisku nezměněný: EBITDA by měl dosáhnout 88,7 mld. , čistý zisk pak 46,7 mld. . Opatrná prognóza odráží, vedle možných dopadů balkánských neplacených pohledávek, především očekávané ztráty v rozsahu jedné až dvou miliard korun kvůli možnému negativnímu dopadu výroby fotovoltaické elektřiny v ČR. Výměna jaderného paliva zvýší míru využití kapacit. Ruský TVEL nahradí společnost Westinghouse v roli dodavatele jaderného paliva pro JETE. Výměna je součástí firemního programu s názvem „15 terrawattů“, v jehož rámci společnost hodlá v ČR vyrobit 15 TWh elektřiny ročně z jaderných zdrojů. Díky výměně paliva ČEZ očekává, že se míra využití kapacit v JETE významně zvýší a přiblíží se úrovním dosahovaným v Dukovanech, jelikož společnost nebude muset kvůli výměně palivových tyčí odstavovat reaktor.

V ČR v první polovině roku spotřeba elektrické energie vzrostla o 4,3 % a také vedení ČEZ prohlásilo, že v prvním pololetí letošního roku zaznamenalo opětovný růst spotřeby elektřiny, který v posledních několika měsících dosáhl 6-7 %, čímž se průměrná meziroční míra růstu spotřeby posunula na uvedených 4,3 %. Ve 2Q10 ČEZ zpeněžil dočasný nárůst cen elektřiny a zintenzivnil zajišťovací operace pro rok 2011. Ve výsledku si společnost zajistila 90 % své celkové velkoobchodní produkce pro rok 2011 při průměrné ceně mírně nad 52 EUR/MWh, pro rok 2012 je 32 % vyrobené elektřiny zajištěno na zhruba 51,5 EUR/MWh a pro rok 2013 je 8 % produkce zafixováno na zhruba 54 EUR/MWh.

(Zdroj: ČEZ, HN, KBC, Patria, Bloomberg)


Váš názor
  • Albánie
    11.8.2010 14:57

    Je asi pro ČEZ pěkná noční můra. šance na vymožení těch pohledávek jsou celkem mizivé. BTW: Největším jednotlivým dlužníkem Čezu v Albánii je ambasáda USA.
    ..
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data