Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opakování, matka moudrosti…

Opakování, matka moudrosti…

27.10.2010 11:06
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Během našich seminářů pro nové a stávající klienty (informace např. ZDE), které mám společně s kolegy to potěšení vést, se nemalou chvíli věnuji kromě jiného také nejčastějším chybám, které investoři a spekulanti ve svém uvažování dělají. Všichni se při jejich popisu tajemně usmívají a je spolehlivě poznat, že si dobrou polovinu z nich vyzkoušeli tzv. „na vlastní kůži“.

Nechci na tomto místě vytrhovat jednu část semináře z kontextu, a proto si vám dovolím k úvaze nabídnout něco jiného. Jde o seznam otázek či úvah, které by si měl každý položit předtím, než své peníze „zaparkuje“ do podílového nebo hedge-fondu. I když jde o témata specificky cílená na segment kolektivního investování, lze je jen s mírnou modifikací použít na jakýkoliv jiný investiční instrument…

1) Máte o daném instrumentu dostatek informací? Jak často fond oceňuje svá aktiva?

2) Kdo jsou „dodavatelé“ fondu? – prime broker, custodian, účetní a auditor, právní poradce? Jedná se o reputabilní společnosti, nebo jde o „tetu a strýce“?

3) Je daný fond schopen „zůstat ve hře“? Nové fondy mohou mít větší než očekávané problémy získat další kapitál, případně mohou zpočátku aplikovat obchodní strategie, které nemusí být vzhledem k prvotní výši kapitálu optimální.

4) Jaká je podstata investorů fondu? Jsou loajální, zůstanou investory také v okamžiku případných krátkodobých problémů (které se vždy objeví)?

5) Záleží úspěch fondu na jednom manažerovi (a jeho schopnosti vybrat vhodné investiční instrumenty), nebo je výběr aktiv založen na širším konsenzu. Dělá si fond vlastní research, nebo spoléhá na cizí zdroje?

6) Jak konzistentní je investiční metodologie fondu? Má fond „track-record“ alespoň tři roky?

7) Jaká je konkurenční výhoda fondu a lze ji minimálně střednědobě udržet?

8) Kde je fond v rámci svého „ekonomického cyklu“?

9) Jaká je zkušenost a dovednost manažerského týmu fondu?

10) Jak velká jsou aktiva pod správou? Hledejte fondy, které jsou o něco menší než příliš velké a o něco větší, než příliš malé.
 
11) Mají portfolio-manažeři ve fondu investované své vlastní finanční prostředky?

12) Připomínají kanceláře fondu něco jako skladiště, nebo je to místo, kde se pragmaticky uvažuje?

13) Jak transparentní je systém řízení rizika fondu?

14) Jsou portfolio-manažeři a zaměstnanci fondu dostupní a přístupní k rozhovoru?

15) Disponuje fond plánem pro případ mimořádné události?

16) V neposlední řadě – dává investiční strategie fondu vůbec smysl ???

Autorem tohoto reprezentativního výběru je p. David X Martin, který jej publikoval ve své knize „Risk and the Smart Investor: using the principles of de-risking to make better investment and financial decisions“. Navzdory nezkousnutelnému názvu jde o osvěžující čtení, které mohu více než doporučit…

Hezký týden!


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data