Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Růžový a méně růžový scénář eurozóny a co k nim povede

Wyplosz: Růžový a méně růžový scénář eurozóny a co k nim povede

6.1.2011 18:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Skutečným překvapením minulého roku v Evropě byl špatný krizový management. Doposud nemyslitelný rozpad eurozóny se stává důvěryhodným scénářem, i když ne tím nejpravděpodobnějším. Krize však svým způsobem poukazuje na trhliny v systému, které politici ignorovali. Celou dobu jsme přitom věděli o nezodpovědnosti národních vlád v oblasti fiskální disciplíny, či o národních regulátorech bank, které nejvíce zajímalo budování domácích šampiónů.

Pak jsme zjistili, že krizový management bude založený na jednotlivých vládách, které nemají potřebné analytické zázemí. A že nezávislost ECB je velmi křehká. Pesimisté čekají, že v roce 2011 se domino sesype, optimisté čekají na změnu směru, která napraví chyby minulosti – z doby vzniku eurozóny i ty vzniklé v roce 2010. Situace je o to horší, že ekonomové mezi sebou jako obvykle nesouhlasí ani na diagnóze, ani na řešení.

Fiskální disciplína a restrukturalizace

Jsou tu dvě možnosti. Buď bude suverenita explicitně omezena v případech, kdy je ohrožena fiskální disciplína. Nebo převáží názor, že tuto disciplínu lze dosáhnout jen na národní úrovni. V prvním případě je nutno změnit Pakt stability a růstu, není ovšem jasné, jak by měla nová smlouva vypadat a ani její schválení zdaleka není jisté. Druhá možnost znamená, že každá země v eurozóně přijme formální pravidla a postupy, díky kterým se docílí fiskální disciplíny. Evidentní příklad představuje pravidlo vyrovnaného rozpočtu v německém stylu.

I zde čelíme rozporu mezi kolektivním zájmem a národní suverenitou. Restrukturalizace může kvůli znervóznění trhů negativně ovlivnit i další země. Důvodem však není jednotná měna, protože například v případě restrukturalizace u Kalifornie by nedošlo automaticky k nákaze celé dolarové oblasti. Nicméně by mohla nastat situace, kdy by trhy očekávaly kolektivní pomoc od ostatních zemí, či by se obávaly velkých ztrát evropských bank. Řešením je ex ante vyjasnění podmínek případné pomoci a adekvátní rekapitalizace bank spolu s ochranou vkladů. Trhy také mohou zpanikařit jen proto, že pochopí, že evropské dluhopisy jsou rizikovější, než se domnívaly. Pokud se však podíváme na spready, není to přesvědčivý argument. Nejlepší řešení každopádně představuje plán stabilizace.

Je také smysluplné, aby v případě pomoci od ostatních zemí nesli náklady i její věřitelé. Je to logický argument a skutečně překvapí, že tento princip doposud nebyl aplikován. Říká se, že MMF preferoval restrukturalizaci dluhů, ale země eurozóny takový krok vetovaly. Dalším znakem posledního vývoje bylo odsunutí Evropské komise na vedlejší kolej. Zatímco bychom čekali, že bude přicházet s návrhy řešení, zdá se, že není ochotná k odporu proti silným evropským vládám. Musí samozřejmě postupovat obezřetně, je však nezávislá. Pomohlo by, kdyby používala své intelektuální zdroje k originálním analýzám, zejména proto, že jednotlivé vlády jsou motivovány domácími faktory.


Je to vše o konkurenceschopnosti?

Často zaznívá názor, že krize pramení z evropských nerovnováh běžných účtů. Podobně jako u nerovnováh globálního typu se mnozí domnívají, že přicházejí v důsledku špatného nastavení reálných kurzů. V rámci společné měny k němu došlo během let nízké inflace v jedněch zemích a vysoké v druhých, které ztratily svou konkurenceschopnost. Řešením by pak byla vyšší inflace v těch prvních, či roky bolestivých restriktivních politik v těch druhých. Což se vždy považovalo za noční můru celé unie. Jaké jsou ale důkazy? Graf ukazuje reálné efektivní kurzy – poměr domácích a zahraničních jednotkových nákladů práce. Je snadné si všimnout postupného oslabování v Německu a posilování v Řecku a Itálii. Důležitý je ovšem i rozsah. Pokud přihlédneme k přesnosti uvedených čísel a k elasticitě obchodu, vývoj není tak hrozivý. Výjimku představuje pouze Irsko, kde však již probíhá korekce. Jednoduše řečeno, toto problém není.


wyploszRůžový a méně růžový scénář

Růžovým scénářem by bylo přeměnění Evropského fondu finanční stability na Evropský měnový fond. Ten by měl vlastní zdroje a schopnost půjčovat vládám za podmínek omezení jejich suverenity v krizových časech. Vydával by evropské dluhopisy, které by garantovaly členské země unie. Horší by bylo, pokud by diskuse o dalších krocích jednotlivé země rozdělila a trhy získaly pocit, že neexistuje plán na řešení tíživé situace. Následný požadavek na navýšení zdrojů Evropského fondu finanční stability by pak vyvolal silnou negativní reakci u německých daňových poplatníků a podporu by mohla poskytnout jen ECB. To by ale vedlo k masivním prodejům eura a jeho konec by se rychle přiblížil.

Uvedené je výtahem z Happy 2011?, autorem je Charles Wyplosz.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.6.2018
18:21Poprvé po 108 letech: Chanel zveřejnil čísla z ročního hospodaření
12:22Víkendář: Blíží se možný zlomový bod v uprchlické krizi
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data