Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Růžový a méně růžový scénář eurozóny a co k nim povede

Wyplosz: Růžový a méně růžový scénář eurozóny a co k nim povede

06.01.2011 18:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Skutečným překvapením minulého roku v Evropě byl špatný krizový management. Doposud nemyslitelný rozpad eurozóny se stává důvěryhodným scénářem, i když ne tím nejpravděpodobnějším. Krize však svým způsobem poukazuje na trhliny v systému, které politici ignorovali. Celou dobu jsme přitom věděli o nezodpovědnosti národních vlád v oblasti fiskální disciplíny, či o národních regulátorech bank, které nejvíce zajímalo budování domácích šampiónů.

Pak jsme zjistili, že krizový management bude založený na jednotlivých vládách, které nemají potřebné analytické zázemí. A že nezávislost ECB je velmi křehká. Pesimisté čekají, že v roce 2011 se domino sesype, optimisté čekají na změnu směru, která napraví chyby minulosti – z doby vzniku eurozóny i ty vzniklé v roce 2010. Situace je o to horší, že ekonomové mezi sebou jako obvykle nesouhlasí ani na diagnóze, ani na řešení.

Fiskální disciplína a restrukturalizace

Jsou tu dvě možnosti. Buď bude suverenita explicitně omezena v případech, kdy je ohrožena fiskální disciplína. Nebo převáží názor, že tuto disciplínu lze dosáhnout jen na národní úrovni. V prvním případě je nutno změnit Pakt stability a růstu, není ovšem jasné, jak by měla nová smlouva vypadat a ani její schválení zdaleka není jisté. Druhá možnost znamená, že každá země v eurozóně přijme formální pravidla a postupy, díky kterým se docílí fiskální disciplíny. Evidentní příklad představuje pravidlo vyrovnaného rozpočtu v německém stylu.

I zde čelíme rozporu mezi kolektivním zájmem a národní suverenitou. Restrukturalizace může kvůli znervóznění trhů negativně ovlivnit i další země. Důvodem však není jednotná měna, protože například v případě restrukturalizace u Kalifornie by nedošlo automaticky k nákaze celé dolarové oblasti. Nicméně by mohla nastat situace, kdy by trhy očekávaly kolektivní pomoc od ostatních zemí, či by se obávaly velkých ztrát evropských bank. Řešením je ex ante vyjasnění podmínek případné pomoci a adekvátní rekapitalizace bank spolu s ochranou vkladů. Trhy také mohou zpanikařit jen proto, že pochopí, že evropské dluhopisy jsou rizikovější, než se domnívaly. Pokud se však podíváme na spready, není to přesvědčivý argument. Nejlepší řešení každopádně představuje plán stabilizace.

Je také smysluplné, aby v případě pomoci od ostatních zemí nesli náklady i její věřitelé. Je to logický argument a skutečně překvapí, že tento princip doposud nebyl aplikován. Říká se, že MMF preferoval restrukturalizaci dluhů, ale země eurozóny takový krok vetovaly. Dalším znakem posledního vývoje bylo odsunutí Evropské komise na vedlejší kolej. Zatímco bychom čekali, že bude přicházet s návrhy řešení, zdá se, že není ochotná k odporu proti silným evropským vládám. Musí samozřejmě postupovat obezřetně, je však nezávislá. Pomohlo by, kdyby používala své intelektuální zdroje k originálním analýzám, zejména proto, že jednotlivé vlády jsou motivovány domácími faktory.


Je to vše o konkurenceschopnosti?

Často zaznívá názor, že krize pramení z evropských nerovnováh běžných účtů. Podobně jako u nerovnováh globálního typu se mnozí domnívají, že přicházejí v důsledku špatného nastavení reálných kurzů. V rámci společné měny k němu došlo během let nízké inflace v jedněch zemích a vysoké v druhých, které ztratily svou konkurenceschopnost. Řešením by pak byla vyšší inflace v těch prvních, či roky bolestivých restriktivních politik v těch druhých. Což se vždy považovalo za noční můru celé unie. Jaké jsou ale důkazy? Graf ukazuje reálné efektivní kurzy – poměr domácích a zahraničních jednotkových nákladů práce. Je snadné si všimnout postupného oslabování v Německu a posilování v Řecku a Itálii. Důležitý je ovšem i rozsah. Pokud přihlédneme k přesnosti uvedených čísel a k elasticitě obchodu, vývoj není tak hrozivý. Výjimku představuje pouze Irsko, kde však již probíhá korekce. Jednoduše řečeno, toto problém není.


wyploszRůžový a méně růžový scénář

Růžovým scénářem by bylo přeměnění Evropského fondu finanční stability na Evropský měnový fond. Ten by měl vlastní zdroje a schopnost půjčovat vládám za podmínek omezení jejich suverenity v krizových časech. Vydával by evropské dluhopisy, které by garantovaly členské země unie. Horší by bylo, pokud by diskuse o dalších krocích jednotlivé země rozdělila a trhy získaly pocit, že neexistuje plán na řešení tíživé situace. Následný požadavek na navýšení zdrojů Evropského fondu finanční stability by pak vyvolal silnou negativní reakci u německých daňových poplatníků a podporu by mohla poskytnout jen ECB. To by ale vedlo k masivním prodejům eura a jeho konec by se rychle přiblížil.

Uvedené je výtahem z Happy 2011?, autorem je Charles Wyplosz.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.12.2020
13:39Fidelity International: Biden podpoří čistou energii a garantuje zdravotní péči pro širší skupinu obyvatel
13:34Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady
12:48Ján Hladký: Salesforce měl prvotřídní čtvrtletí, akvizice Slack je ale nešťastná  
12:09Siegel: Zisky budou v roce 2021 vyšší, reálná návratnost akcií atraktivní
11:28Nezaměstnanost v EU zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla
10:36Stock Spirits zvýšil roční tržby, zisk ale klesl. Navrhuje mimořádnou dividendu
10:20IPO Airbnb by mohlo být pozitivní, pak bude záležet na epidemii (komentář analytika)  
10:03Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů
9:12Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila
8:59Británie schválila použití covidové vakcíny. Dostupná má být od příštího týdne
8:48Pochybnosti o nových maximech trhů, razie na Slovensku i roční čísla Stock. Trhy zřejmě otevřou mírně níže  
8:39Zeman ohlásil veto daňového balíčku, Vystrčil vliv na Senát nečeká
8:29Bilance třetího kvartálu: Zisk amerických bank se zvedá, meziročně ale stále chybí desetina a zvedl se počet neúspěšných
8:23Zásah ve slovenské Pentě: Policie zadržela pro podezření s korupce a praní špinavých peněz spolumajitele Haščáka
8:18První návrh postkovidové pomoci americké ekonomice: přes 900 miliard dolarů do mezd, zaměstnanosti i vakcín
5:52Faktograf: Akciové déja vu  
01.12.2020
22:03Vidina stimulů opět pomáhá trhům  
17:54Powell je pozitivní na ekonomiku. Dluhopisy se dnes vyprodávají, eurodolar vylétl nad 1,20  
17:39Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
17:32„Nejhorší“ firmy na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Crowdstrike Holdings Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Snowflake Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)