Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud: ÚOHS musí ukončit předběžné šetření v Telefónice O2

Soud: ÚOHS musí ukončit předběžné šetření v Telefónice O2

13.01.2011 16:37
Autor: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nesmí pokračovat v takzvaném předběžném šetření, jehož předmětem je to, zda Telefónica O2 (392,3 CZK, -0,18%) nezneužila dominantní postavení na trhu vysokorychlostního připojení k internetu. Nařídil to dnes Krajský soud v Brně. Předběžné šetření trvá příliš dlouho. Pokud chce antimonopolní úřad v prověřování Telefóniky O2 pokračovat, musí zahájit řádné správní řízení. Soud dnešním rozhodnutím vyhověl žalobě Telefóniky O2.

"Žalovaný (ÚOHS) se musí na základě toho, co už má, rozhodnout, zda má dostatek podkladů pro zahájení formalizované procedury, nebo to správní řízení prostě nezahajovat," uvedl soudce David Raus.

Telefónice O2 vadila například délka předběžného šetření, které začalo již na sklonku roku 2008. Přitom dokud nezačne řádné správní řízení, má společnost menší možnosti obrany. Nemůže například ani nahlédnout do spisu antimonopolního úřadu. Další výhrady firmy směřovaly proti objemu dat a statistik, které úředníci požadovali.

"Úřad po dobu více než dvou let zatěžuje žalobce (Telefóniku O2) nesmírně věcně rozsáhlými požadavky na poskytnutí součinnosti, informací a dokumentů," řekl advokát společnosti Martin Kramář. Některé údaje, které úředníci žádají, prý firma pro své potřeby vůbec neeviduje a musí je nově získávat a zpracovávat.

Protahováním předběžného prověřování antimonopolní úřad podle Telefóniky O2 sbírá munici pro případné správní řízení, čímž získává výhodu. "ÚOHS postupně mění nebo modifikuje předmět svého předběžného šetření, a to takovým způsobem, který dokonce vyvolává podezření, že se úřad snaží najít porušení zákona za každou cenu," tvrdil Kramář.

Právnička antimonopolního úřadu Kristina Škampová ale tvrdí, že většinu požadovaných údajů má Telefónica O2 k dispozici, protože je musí každoročně předkládat svému sektorovému regulátorovi, tedy Českému telekomunikačnímu úřadu. Od jiných poskytovatelů internetu prý úředníci data bez problému získali.

"Ostatní neměli žádný problém s tím, aby údaje poskytli. Neprotestovali proti rozsahu ani lhůtě," řekla Škampová. Telefónica O2 prý prověřování účelově zdržuje. "To je také důvodem, proč to trvá tak dlouho," uvedla právnička.

Prověřování Telefóniky O2 je podle informací ČTK jedním z nejrozsáhlejších předběžných šetření v historii. Týká se zejména stlačování marží (tzv. margin squeeze). To znamená, že případný dominant nastaví na navazujícím maloobchodním trhu takové ceny vlastního produktu, že ostatní mu nejsou schopni se svou nabídkou konkurovat.

Obdobné případy řešily antimonopolní orgány v řadě zemí Evropy. Příkladem je správní řízení, které vedla Evropská komise s firmou Deutsche Telekom (9,63 EUR, -0,71%). Šetření Telefóniky O2 je založeno především na důkladných ekonomických analýzách. Antimonopolní úřad tak kromě právních analýz prověřuje především reálný dopad jednání firem na trhu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2024
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem
13:25Než otevře Wall Street: Elf Beauty, Live Nation, Snowflake  
12:10Polská skupina Allegro výrazně zvýšila čtvrtletní zisk, akcie reagují růstem o 8 %
11:03Skvělá Nvidia, slibná data... a vlažné dopoledne v Evropě  
10:52S&P: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu opět zrychlil
10:49Rozbřesk: Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever
9:43Aerolinky Wizz Air (+5 %) se po třech letech ztrát vrátily k celoročnímu zisku
8:51Evropa zahájí mírně pozitivně, výsledky zveřejnila Nvidia a Colt  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university