Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podpora solární energie v Německu klesne o 15 procent, umožňuje to vysoká poptávka a pokles nákladů v odvětví

Podpora solární energie v Německu klesne o 15 procent, umožňuje to vysoká poptávka a pokles nákladů v odvětví

21.01.2011 13:45
Autor: ČTK

Německo v letošním roce sníží podporu solární energie až o 15 procent. Tamní vláda se na tom podle agentury AP dohodla se zástupci odvětví a uvedla, že snížení podpory umožňuje lepší situace v odvětví spolu s vysokou poptávkou a poklesem nákladů. Německo je největším trhem solární energie na světě a podporu tohoto způsobu produkce energie systematicky snižuje.

"Chceme zodpovědný rozmach solární energetiky, zároveň ale chceme využít potenciálu pro snižování nákladů," řekl novinářům v Berlíně německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen. Vzhledem k vysoké poptávce v odvětví je podle něj možné plánované snížení podpory urychlit, aniž by tím utrpěl růst celého odvětví.

Německo loni zvýšilo kapacity k výrobě energie z fotovoltaických článků o rekordních zhruba sedm gigawattů. Celkem tak země disponuje kapacitou solární energie téměř 17 gigawattů.

Právě díky subvencím zažívá trh obnovitelné energie v Německu nebývalý rozmach. Předseda německého Sdružení solárního průmyslu (BSW) Günther Cramer řekl, že snížení subvencí plánované na příští rok se posune už na letošní červenec. Z průběžného vývoje ale prý musí být zřejmé, že celoroční prodej zařízení k výrobě solární energie letos dosáhne alespoň 3,5 gigawattů kapacity. To by byla asi polovina loňské úrovně.

Odvětví podle Cramera doufá, že se mu podaří snížit náklady v takovém rozsahu, aby bylo od roku 2017 soběstačné a žádné další státní subvence už nepotřebovalo. Výrobci solárních panelů plánují zvýšit podíl solární energie na celkové produkci energie v Německu z nynějších asi dvou procent na zhruba deset procent v roce 2020. Celková kapacita pro výrobu solární energie by se tak zvýšila na zhruba 70 gigawattů.

Německo je největším světovým trhem pro fotovoltaiku, která přeměňuje sluneční paprsky na elektřinu. Odvětví zažilo nebývalý rozmach už po roce 2000, kdy byl v Německu přijat nový zákon o obnovitelných zdrojích energie. Ten investorům garantuje, že po dobu 20 let budou za energii ze slunce dostávat vyšší ceny, než jsou na trhu.

Vlastníci energetické sítě v Německu mají v současné době povinnost nakupovat elektřinu z fotovoltaiky v ceně 29 eurocentů (asi 7,10 Kč) za kilowatthodinu. To je vysoko nad tržní cenou energie z konvenčních zdrojů a pro domácnosti i firmy je to důvod k tomu, aby si instalovaly zařízení k výrobě solární energie.

V praxi to vypadá tak, že vlastníci sítě většinu mimořádných nákladů na výkup solární energie přenášejí na spotřebitele. Celková částka, kterou museli spotřebitelé takto zaplatit, loni podle odhadů činila 13 miliard eur (zhruba 317 miliard Kč). Firmy v odvětví solární energie nyní čelí stále citelnější čínské konkurenci, ministr Röttgen ale subvence pro tyto podniky obhajuje a vydává je za modelový příklad úspěšných ekonomických programů.

"Když chcete mít náklady pod kontrolou, a přitom zajistit, že bude expanze fotovoltaiky pokračovat, pak toto je ta nejlepší cesta," podotkl ministr.

Podle sdružení BSW odvětví solární energetiky nyní v Německu zaměstnává asi 130.000 lidí. Plánované změny subvencí, které ještě bude muset schválit parlament, počítají do letošního července se snížením podpory v rozsahu od tří do 15 procent. Záležet bude na tom, jak bude vypadat situace v odvětví, tedy především na odbytu. S dalším snížením subvencí se počítá i příští rok.

Německo je největším světovým výrobcem fotovoltaických zařízení, odvětví ale v poslední době čelí silné konkurenci především čínských výrobců. Výkonný ředitel BSW Carsten Körnig řekl, že firmy proto usilují o zvýšení konkurenční schopnosti i exportu. "Asijští výrobci jsou teď vážnou konkurencí. Vláda v Číně dělá v tomto smyslu opravdu hodně, mají program (subvencí) za miliardy," řekl Körnig.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů