Charting je „druhou základní nohou“ technické analýzy a jeho podstatou je zaznamenávání kurzovních hodnot do grafů a z nich následně vyčtení aktuálního rozložení sil na trhu či impulzu pro rozhodnutí ohledně prodeje či koupě akcie. Grafické metody se rozvinuly do stovek různých podob, přesto jejich druhy můžeme za účelem přiblížení této metody technické analýzy shrnout do několika málo skupin. Jsou to sloupkové grafy (bar charts), svícové grafy (candle stick), čárové grafy odvozené od sloupkových (line charts) a dále takzvané point & figure charts a graf kladoucí důraz na objem obchodů equivolume chart. V tomto díle se zaměříme na svícové grafy.
Svícový graf, neboli candle stick, má tu výhodu, že narozdíl od čírového nebo sloupcového grafu zobrazuje několik informací najednou - pracuje totiž s otevíracím kurzem, maximem, minimem a zavíracím kurzem. Tento graf, původem z japonské kultury, je konstruován obdélníkovým tělem, znázorňujícím rozpětí open a close kurzu a „knoty svíce“, vyčnívající vzhůru a dolů, znázorňující denní max a denní min. V případě, že close je vyšší než open, tělo (onen obdélník) svíce je plné (nebo zelené), je-li naopak close níže než open, je tělo jen obrysové a prázdné (nebo červené). Ze zakreslování těchto svící do grafu vznikají technickými analytiky uznávané formace, které ukazují dle jejich mínění na potvrzení či naopak na změnu trendu na trhu (viz ukázková grafika).

Uveďme zde několik technickými analytiky uznávaných formací, které rozdělme do dvou skupin: ukazující na změnu trendu a naopak potvrzující trend.
Formace ukazující na změnu trendu:
Doji – je obvykle založena za mělkého trhu při nízkém rozpětí open a close kurzu, volatility a nerozhodného trhu. Řečí technických indikátorů období slabého momenta na trhu.
Konec základního růstového trendu a obrat k sestupu očima analytiků sázejících na formace ukazuje „náhrobní kámen“ či „náhrobek“.

Může-li se trh naopak povozit na rikše, bavíme se o tržní situaci provázené vysokou volatilitou oběma směry. Také ona přivolává změnu trendu.

Kladivo , případně opačná formace „šibenice“ či „oběšenec“ ukazují na obrat na trhu, změnu jeho trendu. Kladivo je pokynem ke startu vzhůru z tržního dna, oběšenec naopak „smrtí“ dosavadního růstového trendu, který se zlomí z vrcholu, na kterém oběšenec visí, k poklesu.

„Mrak“ či „Černý mrak“ je utnutím dosavadního růstového trendu ztělesněného bílou svící následou černou, která se vytvoří z vyššího openu trhu proti předcházejícímu dni.

Také známá formace „harami“ odráží nejistotu a nerozhodnost na trhu. Obvykle předznamenává změnu jeho vývoje.

Formace potvrzující trend:
Charakteristickou formací potvrzující trend a to o to silněji v případě, že následuje období klidného vývoje se stabilními kurzy, jsou „tři vojáci“, kteří potvrzují býčí trend. Opakem jsou ve shodné sestupné formaci „tři vrány“, potvrzující medvěda na trhu.
