Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
QE nyní hodně pomáhá a v budoucnu škodit nebude

QE nyní hodně pomáhá a v budoucnu škodit nebude

11.2.2011 16:17
Autor: Redakce, Patria Online

Modelová simulace ukazuje, že uskutečněné a plánované nákupy aktiv Fedem sníží do roku 2012 nezaměstnanost o 1,5 procentního bodu v porovnání s tím, kdyby k nákupům nedošlo. Nákupy aktiv také pravděpodobně zabránily tomu, aby se americká ekonomika propadla do deflace.

Očekávaný vývoj objemu aktiv držených Fedem ukazuje první graf:

qe1

Nulová hranice nominálních sazeb omezuje schopnost centrálních bank snižovat sazby. Hlavní nástroj politiky Fedu v prostředí vysoké nezaměstnanosti s klesajícím inflačním trendem je tak snížen až na tuto hranici již po více než dva roky. Podle trhu s futures se investoři domnívají, že sazby zůstanou na této úrovni až do konce roku 2011.

Fed stejně jako Bank of England a Bank of Japan vedle snižování sazeb přistoupil i k nákupům aktiv. Do března roku 2010 nakoupil aktiva za 1,7 bilionu dolarů, v listopadu oznámil, že koupí dalších 600 miliard. Primárním cílem je snížit výnosy u dlouhodobých aktiv, což by vedlo k celkovému uvolnění podmínek na finančních trzích. Tento mechanismus se podobá tomu, jak funguje konvenční politika, která dlouhodobé výnosy ovlivňuje přes současný a očekávaný vývoj klíčové sazby Fedu.

Dlouhodobé výnosy jsou nákupem aktiv ovlivněny třemi způsoby: Signalizují, že Fed bude držet krátkodobé sazby nízko po delší dobu. Podporují trh v době, kdy na něm existují prodejní tlaky. A nejdůležitější je pravděpodobně to, že omezují celkovou nabídku vládních dluhopisů, které jsou k dispozici pro investory, což snižuje jejich výnosy. Na základě studií je patrné, že nákupy skutečně výrazně snížily úroveň výnosů u dlouhodobých dluhopisů, jejich první kolo vedlo k poklesu asi o půl procentního bodu. To zhruba odpovídá snížení klíčové sazby o dva procentní body.

Vliv nákupů na výnosy je zobrazen v druhém grafu:

qe2

Model použitý ve studii „Estimating the Macroeconomic Effects of the Fed's Asset Purchases“ ukazuje, že snížení výnosů vede k vyšším cenám akcií a mírnému oslabení dolaru. To představuje „významný stimul“ pro reálnou ekonomickou aktivitu. Celý program nákupů do konce roku 2012 zvýší HDP téměř o 3 %. A vytvoří 3 milióny pracovních míst (dodatečných 600 miliard nákupů vytvoří 700000 míst). Vliv nákupů na nezaměstnanost ukazuje třetí graf:

qe3

A studie tvrdí, že program nákupů přispěl i k cenové stabilitě - jak ukazuje poslední graf – inflace je nyní asi o 1 procentní bod výše, než by byla bez něho:

qe4

Dlouhodobý vliv na inflaci by ale měl být minimální, protože portfolio efekt rychle vyprchá a konvenční politika se znormalizuje.

Uvedené je výtahem z „Estimating the Macroeconomic Effects of the Fed's Asset Purchases“, autory jsou Hess Chung, Jean Philippe Laforte, David Refscheider a John C. Williams.

(Zdroj: Federal Reserve Bank of San Francisco)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data