Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ve skutečnosti Čína předhonila Japonsko v roce 2001, nyní může být i před USA

Ve skutečnosti Čína předhonila Japonsko v roce 2001, nyní může být i před USA

02.03.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Před několika dny se do titulků dostaly zprávy, že Čína předhonila Japonsko a v roce 2010 se stala druhou největší ekonomikou světa. Pokud ale pro porovnání velikosti jejího produktu s jinými zeměmi použijeme paritu kupní síly, Čína Japonsko předhonila již v roce 2001, a nyní je blízko toho, aby předhonila Spojené státy. Pokud se tak již nestalo.

HDP měří velikost přidané hodnoty, či výši příjmů v ekonomice v domácí měně za dané období. Je ale těžší porovnat HDP jedné země s produktem druhé, protože je nutné použít směnné kurzy. To není tak lehké, jak se na první pohled zdá. Nejjednodušší je použít tržní kurzy. Pak vidíme obrázek, který ukazuje následující graf podílů jednotlivých ekonomik na světovém HDP:

CHJ1

Zdroj: MMF

Je ale známo, že tržní měnové kurzy systematicky podhodnocují tu část HDP, která je v rozvíjejících se ekonomikách tvořena v sektoru služeb. S nimi se mezinárodně neobchoduje a tudíž tu není tendence k vyrovnání jejich cen v rozdílných ekonomikách. Přesto ostříhání vlasů v Pekingu znamená v podstatě to samé, jako v Tokiu nebo New Yorku. V Pekingu ale vyjde v dolarovém vyjádření mnohem levnější. Výsledkem je to, že čínský HDP je pravděpodobně významně podhodnocený. Můžeme tak použít paritu kupní síly PPP, která by teoreticky měla odrážet situaci, kdy je hodnota zboží a služeb mezi vybranými zeměmi stejná. MMF pravidelně takové porovnání provádí a vypadá následovně:

CHJ2

Zdroj: MMF

Čínský HDP tak převyšuje HDP Japonska již deset let a rychle dotahuje USA. Podle odhadů MMF se na první místo dostane za pět let. A Arvind Subramanian z Petersen Institute for International Economics tvrdí, že i výpočty MMF čínský produkt podhodnocují, protože jsou založeny na datech z měst, na venkově jsou ale ceny mnohem nižší. Podle jeho odhadů již Čína Spojené státy předstihla. Průměrný Američan je ale stále několikanásobně bohatší, než obyvatel Číny.

(Zdroj: Blog FT - Gavyn Davies)


Váš názor
 • až na to
  02.03.2011 13:06

  že v Číně je možná větší kapitalismus než v celý EU :-)))
  tk69
 •  
  02.03.2011 13:00

  Ukazuje se,že i tzv komunistický systém je životaschopny,pokud ho neřídí magoři typu Milouše a jemu podobných.Ostatně číňani jsou na centrální řízení státem zvyklí tisíce let,kdy se obešli bez feudalismu i kapitalismu.Jedou podle NEPu,výmyslu V.I.Lenina a hle ono to funguje a i kdyby jste tu v čechách třeba po...lali,myslím tím Havla a spol.a i jiné zastánce "americké demokracie",tak prostě to číňanům jde a šlape.!!!!!!!!!!!!!
  bob
 •  
  02.03.2011 10:43

  Pokud použijeme paritu kupní síly, tak proč rovnou nepoužít přepočet na obyvatele? Protože to je jediný relevantní ukazatel, porovnávat absolutní čísla ekonomik s násobně různým počtem obyvatel je směšné.
  Azazel
  • Azazel
   02.03.2011 11:51

   Souhlasím.Na počet obyvatel v kontextu s absolutním výkonem Číny jsem taky upozorňoval...Jsem rád,že se v něčem shodnem,když nám to u zlata nevyšlo..
   Velkamedvědice
  • Souhlasím s Azalem
   02.03.2011 10:59

   Minimálně by bylo korektní přepočet na obyvatele v článku alespoň zmínit. Informace, že Američan je stále několikanásobně bohatšínež ČíŇan je hodně vágní a snižuje hodnotu celého článku. Tímto nekritizuji Patrii, ale použitý zdroj. I když výběr zdroje je také důležitý. Takže Patri také v tom není úplně nevině ;-).
   Steni
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů