Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Opuštěné milióny a nefungující monetární politika

Krugman: Opuštěné milióny a nefungující monetární politika

23.03.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve svém posledním příspěvku pro New York Times se Paul Krugman věnuje „opuštěným miliónům“ – velkému počtu nezaměstnaných, které podle jeho názoru vláda hodila přes palubu. Na svém blogu pak rozebírá slabiny závěrů posledního výzkum z pera Mankiwa a Weinzierla, který argumentuje, že i v současné situaci je lepší stimulovat ekonomiku monetární, namísto fiskální politikou:

Opuštěné milióny

Více než tři roky poté, co ekonomika USA prošla největším poklesem od 30. let, se stala podivná věc. Vláda ztratila zájem o nezaměstnané. Tu a tam o nich padne zmínka, žádné plány na vytvoření pracovních míst ale nejsou. Jedna šestina amerických pracujících – ti, kteří práci nemohou najít, nebo ti, kteří musí pracovat jen na částečný úvazek, zůstala bez pomoci. Pokud by tu byla naděje, že práci brzy najdou, nebylo by to tak zlé. Nezaměstnanost se ale stala pastí, ze které lze velmi těžko uniknout.

Propouštění dosáhlo vrcholu během krize v letech 2008 – 2009, pak ale prudce pokleslo. To možná snížilo tlak na vládu, aby s nezaměstnaností něco dělala. Americká ekonomika totiž nyní netrpí vysokým propouštěním, ale nízkou tvorbou nových míst, takže se situace nezdá tak špatná – pokud jste ochotni nezaměstnané hodit přes palubu. Průzkumy veřejného mínění však stále ukazují, že se lidé starají více o práci, než o rozpočtové deficity.

Pozoruhodné je i to, že argumenty používané na podporu vládní posedlosti deficity byly opakovaně vyvráceny. Na jedné straně jsme neustále varováni před útěkem investorů z dluhopisového trhu, sazby ale stále zůstávají nízko. Jsou dokonce níž než na jaře 2009, kdy se tato varování začala objevovat. Na druhou stranu jsme ujišťováni, že snížení deficitů se projeví ve vyšší podnikatelské důvěře. Když v Británii ohlásili rozpočtové škrty, ozval se potlesk jestřábů z USA. Důvěra v britské ekonomice pak ale poklesla a od té doby se nezlepšila.


Fiskál je stále nejlepší

Gregory Mankiw a Matthew Weinzierl ve své poslední studii tvrdí, že pro stimulaci ekonomiky by se měla používat monetární politika, fiskální politika by se neměla řídit keynesiánskými zásadami, ale analýzou jejích přínosů a nákladů. To platí i v případě, kdy se sazby dostanou na nulovou hranici. Pak nastupuje nekonvenční monetární politika zaměřená na snížení výnosů dlouhodobých dluhopisů. Přitom je zapotřebí „dlouhodobá nominální kotva“, například ve formě cílení růstu nominálního HDP.

Krugman na svém blogu s takto omezenou rolí fiskální politiky nesouhlasí:

Mankiw a Weinzierl sami uznávají, že potenciální role monetárního cíle není myšlenkou novou. Pokud má ale fungovat, centrální banka se musí důvěryhodně zavázat, že bude nezodpovědná. To znamená, že se musí zavázat k vyšší inflaci. Pokud chcete případovou studii, která ukáže, jak těžké to je, stačí nedávná zkušenost Gregoryho Mankiwa. Ten na počátku krize veřejně prezentoval to, co jeho současná analýza implikuje: Fed musí slíbit, že bude cílovat vyšší inflaci, aby se dostal k negativním reálným sazbám.

Pokud je mi známo, reakce na tento názor byla zuřivá a Mankiw se následně stáhl a od té doby již toto téma nezmiňoval. A pokud by centrální bankéři chtěli, aby jejich závazek vyšší inflace skutečně fungoval, museli by čelit inflačním jestřábům, což je mnohem těžší, pokud vypovídáte před Kongresem, než když jdete za profesorem na Harvardu. A co více – musí o tom přesvědčit i investory.

Fiskální stimulaci ale lidé věřit nemusí. Naopak, pokud je v ní určitý ricardiánský efekt, funguje lépe, pokud jí nevěří. Fiskální expanzi jsem osobně podporoval od počátku krize přesně proto, že jsem nevěřil, že neortodoxní monetární závazky mohou fungovat jinde než v modelech.

Zdroj: NYT, blog Paula Krugmana, An Exploration of Optimal Stabilization Policy (N. Gregory Mankiw, Matthew Weinzierl)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2021
8:48V Evropě se rýsuje zelený začátek. Komodity spadly, O2 oznámila návrh divi  
8:44Globální zadlužení po dvou a půl letech kleslo, v rozvíjejícím se světě ale roste
6:09Ján Hladký k výsledkům Alibaby: Slabší kvartál, teze však zůstává  
13.05.2021
22:04Růst na Wall Street táhly silné tituly typu Microsoft, Alphabet či Facebook  
18:25Inflační a deflační aktiva
17:40Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
17:20Akcie obracejí vzhůru. A znovu s vyššími inflačními čísly  
17:20O2 navrhuje odměnu pro akcionáře 21 Kč na akcii
14:50Čínská Alibaba se kvůli pokutě propadla do ztráty, tržby ale vzrostly o 64 procent
14:30Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
14:21Výhled Fidelity pro druhé čtvrtletí a dál: Cesta ven ze zimy plné nespokojenosti
12:25UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací 2021
12:24Ideální rok čínské ekonomiky
12:15Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,3 procenta
11:09Google dostal v Itálii pokutu 102 mil. eur za neumožnění konkurenční aplikace v Android Auto
10:49Téměř půl bilionu dolarů na polovodiče. Korea má plán, jak se stát čipovou velmocí
10:45Evropa neodolala a padá také. Do debaty o inflaci promluví další důležitá data i bankéři z Fedu  
9:04Rozbřesk: Americká inflace dopadla na českou korunu, akcie i dluhopisy. Dolaru se daří
8:50Trhy dnes otevřou červené, Tesla ruší platby v bitcoinech  
8:28Emisní povolenky pokořily další rekord, cena se vyšplhala nad 55 eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Marathon Digital Holdings Inc (03/21 Q1)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university