Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yappari

Yappari

11.04.2011 18:08

WSJ přináší zajímavou zprávu o tom, že geolog Masanobu Shishikura byl snad jediný, kdo nebyl překvapen nedávným devastujícím zemětřesením a tsunami v Japonsku. Analyzuje totiž strukturu hornin v nejvíce postižených oblastech a dospěl k názoru, že každých 450 – 800 let dojde k posunu zemských desek v Pacifiku, který vyvolá to, co jsme před několika týdny viděli v přímém přenosu. Pan Shishikura měl prý na 23. března domluvenu schůzku se zástupci prefektury Fukušima, v roce 2009 výsledky svého výzkumu prezentoval výboru pro bezpečnost jaderných elektráren. Příchod ničivé tsunami byl podle něho „yappari“ – dost pravděpodobný.

Není třeba rozebírat, že pokud by bylo rozšířeno povědomí o tom, jak ničivá může být tsunami i v postižených oblastech, tragédie by nedosáhla takových rozměrů. Byla by lepší dlouhodobá prevence i okamžitá reakce na zemětřesení. Minulý rok ale prý pan Shishikura varoval, že veřejnost si téměř vůbec není vědoma, že velké vlny tsunami po zemětřeseních přesahujících stupeň 8 v minulosti zasáhly až 3 – 4 km do vnitrozemí.

Vzpomeňme si Rumsfeldovo rozdělení našich (ne)znalostí, které si dovolím mírně reformulovat: Jsou tu známé známé proměnné. To jsou proměnné, které známe (víme, že existují) a víme, jak se chovají. Dále tu jsou známé neznámé. To jsou proměnné, o kterých víme, ale nevíme, jak se chovají. A pak tu jsou neznámé neznámé – tedy proměnné, věci, události, jevy, vazby…, o kterých ani nevíme, natož abychom věděli, jak se chovají.

Případ pana Shishikury ukazuje, že to co bylo ničivou „známou neznámou“ mohlo být „známou známou“. Respektive jí bylo, ale byla ignorována, což je asi horší. Jinak řečeno obecné povědomí o ničivém zemětřesení a tsunami mohlo být poměrně přesnou znalostí jeho síly v dané oblasti. A když ne přesnou znalostí, mohlo jít alespoň o „známou tušenou“. Přeměna známých neznámých na alespoň tušené je tak bezesporu jedním z nástrojů, jak omezit rizika a jejich následky napříč naším životem, ekonomii a finance nevyjímaje.

Z výše uvedeného je ale patrné, že tu vždy budou i „neznámé neznámé“. Jinak řečeno, vždy se objeví něco, s čím jsme nepočítali; můžeme to nazvat i kurvítkem, či černou labutí. Poukazuje na to naše každodenní zkušenost, poukazuje na to věda i duchovní nauky. Mám tak pocit, že největším rizikem, kterému čelíme, je pocit, že všechna rizika jsou známá a pojištěná. Tedy pocit, že tu máme, nebo jednou budeme mít, jen známé známé, či maximálně tušené tušené.

Zaměňujeme tak systémy obecně odolné proti neznámým neznámým za systémy, jejichž odolnost je vychýlena proti určitému známému riziku. Užívání jaderné energie není odolným systémem, je to systém s více či méně dobrým zajištěním proti několika známým známým a z části možná neznámým. Regulace gigantických finančních institucí není odolným systémem, je systémem, který je zajištěn proti několika známým rizikům. Podobně můžeme uvažovat a mluvit o spekulacích financovaných dluhem, dluhem financované stimulaci, dolarové hegemonii ve světové ekonomice a dalších.

Potenciální snaha budovat skutečně odolné systémy – tedy systémy odolné i proti neznámým neznámým, ale jde proti hluboce zakořeněnému postoji „nehas, co tě nepálí (a vydělává)“. Občasný přílet černých labutí je přitom yappari.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    12.04.2011 10:52

    Hezká poslední věta (doufejme, že Chamtil ocení ;-). Jinak je přece běžné, že se po jakékoli nepříjemné události (fin. krize nevyjímaje) píše o těch, kteří je měli za dost pravděpodobné. Ovšem nepíše se o tom, kdy takoví či podobní lidé považovali za ono 'yappari' něco jiného, co zrovna v tu dobu nenastalo (pokud se vůbec vyjádřili časově konkrétněji). Takže se domnívám, že nejlepším a vlastně jediným řešením je: pozornost, pozornost, pozornost ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře
21.10.2019
17:46Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
17:05Evropa roste na vyšší pravděpodobnosti dohody o brexitu, v Praze zářil Avast  
16:59Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA  
16:55Byty v Česku ve druhém čtvrtletí zdražily o desetinu na 60 700 Kč/m2
16:35Čisté příjmy Evropanů jsou letos vyšší o 3,5 procenta
15:22McKinsey: Každé třetí bance hrozí zánik. Proč?
14:22IEA čeká silný růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
14:00Pictet: Klesá riziko recese, valuace mohou jít nahoru
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
8:14Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)