Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yappari

Yappari

11.04.2011 18:08

WSJ přináší zajímavou zprávu o tom, že geolog Masanobu Shishikura byl snad jediný, kdo nebyl překvapen nedávným devastujícím zemětřesením a tsunami v Japonsku. Analyzuje totiž strukturu hornin v nejvíce postižených oblastech a dospěl k názoru, že každých 450 – 800 let dojde k posunu zemských desek v Pacifiku, který vyvolá to, co jsme před několika týdny viděli v přímém přenosu. Pan Shishikura měl prý na 23. března domluvenu schůzku se zástupci prefektury Fukušima, v roce 2009 výsledky svého výzkumu prezentoval výboru pro bezpečnost jaderných elektráren. Příchod ničivé tsunami byl podle něho „yappari“ – dost pravděpodobný.

Není třeba rozebírat, že pokud by bylo rozšířeno povědomí o tom, jak ničivá může být tsunami i v postižených oblastech, tragédie by nedosáhla takových rozměrů. Byla by lepší dlouhodobá prevence i okamžitá reakce na zemětřesení. Minulý rok ale prý pan Shishikura varoval, že veřejnost si téměř vůbec není vědoma, že velké vlny tsunami po zemětřeseních přesahujících stupeň 8 v minulosti zasáhly až 3 – 4 km do vnitrozemí.

Vzpomeňme si Rumsfeldovo rozdělení našich (ne)znalostí, které si dovolím mírně reformulovat: Jsou tu známé známé proměnné. To jsou proměnné, které známe (víme, že existují) a víme, jak se chovají. Dále tu jsou známé neznámé. To jsou proměnné, o kterých víme, ale nevíme, jak se chovají. A pak tu jsou neznámé neznámé – tedy proměnné, věci, události, jevy, vazby…, o kterých ani nevíme, natož abychom věděli, jak se chovají.

Případ pana Shishikury ukazuje, že to co bylo ničivou „známou neznámou“ mohlo být „známou známou“. Respektive jí bylo, ale byla ignorována, což je asi horší. Jinak řečeno obecné povědomí o ničivém zemětřesení a tsunami mohlo být poměrně přesnou znalostí jeho síly v dané oblasti. A když ne přesnou znalostí, mohlo jít alespoň o „známou tušenou“. Přeměna známých neznámých na alespoň tušené je tak bezesporu jedním z nástrojů, jak omezit rizika a jejich následky napříč naším životem, ekonomii a finance nevyjímaje.

Z výše uvedeného je ale patrné, že tu vždy budou i „neznámé neznámé“. Jinak řečeno, vždy se objeví něco, s čím jsme nepočítali; můžeme to nazvat i kurvítkem, či černou labutí. Poukazuje na to naše každodenní zkušenost, poukazuje na to věda i duchovní nauky. Mám tak pocit, že největším rizikem, kterému čelíme, je pocit, že všechna rizika jsou známá a pojištěná. Tedy pocit, že tu máme, nebo jednou budeme mít, jen známé známé, či maximálně tušené tušené.

Zaměňujeme tak systémy obecně odolné proti neznámým neznámým za systémy, jejichž odolnost je vychýlena proti určitému známému riziku. Užívání jaderné energie není odolným systémem, je to systém s více či méně dobrým zajištěním proti několika známým známým a z části možná neznámým. Regulace gigantických finančních institucí není odolným systémem, je systémem, který je zajištěn proti několika známým rizikům. Podobně můžeme uvažovat a mluvit o spekulacích financovaných dluhem, dluhem financované stimulaci, dolarové hegemonii ve světové ekonomice a dalších.

Potenciální snaha budovat skutečně odolné systémy – tedy systémy odolné i proti neznámým neznámým, ale jde proti hluboce zakořeněnému postoji „nehas, co tě nepálí (a vydělává)“. Občasný přílet černých labutí je přitom yappari.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    12.04.2011 10:52

    Hezká poslední věta (doufejme, že Chamtil ocení ;-). Jinak je přece běžné, že se po jakékoli nepříjemné události (fin. krize nevyjímaje) píše o těch, kteří je měli za dost pravděpodobné. Ovšem nepíše se o tom, kdy takoví či podobní lidé považovali za ono 'yappari' něco jiného, co zrovna v tu dobu nenastalo (pokud se vůbec vyjádřili časově konkrétněji). Takže se domnívám, že nejlepším a vlastně jediným řešením je: pozornost, pozornost, pozornost ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře
18.04.2024
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m