Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yappari

Yappari

11.04.2011 18:08

WSJ přináší zajímavou zprávu o tom, že geolog Masanobu Shishikura byl snad jediný, kdo nebyl překvapen nedávným devastujícím zemětřesením a tsunami v Japonsku. Analyzuje totiž strukturu hornin v nejvíce postižených oblastech a dospěl k názoru, že každých 450 – 800 let dojde k posunu zemských desek v Pacifiku, který vyvolá to, co jsme před několika týdny viděli v přímém přenosu. Pan Shishikura měl prý na 23. března domluvenu schůzku se zástupci prefektury Fukušima, v roce 2009 výsledky svého výzkumu prezentoval výboru pro bezpečnost jaderných elektráren. Příchod ničivé tsunami byl podle něho „yappari“ – dost pravděpodobný.

Není třeba rozebírat, že pokud by bylo rozšířeno povědomí o tom, jak ničivá může být tsunami i v postižených oblastech, tragédie by nedosáhla takových rozměrů. Byla by lepší dlouhodobá prevence i okamžitá reakce na zemětřesení. Minulý rok ale prý pan Shishikura varoval, že veřejnost si téměř vůbec není vědoma, že velké vlny tsunami po zemětřeseních přesahujících stupeň 8 v minulosti zasáhly až 3 – 4 km do vnitrozemí.

Vzpomeňme si Rumsfeldovo rozdělení našich (ne)znalostí, které si dovolím mírně reformulovat: Jsou tu známé známé proměnné. To jsou proměnné, které známe (víme, že existují) a víme, jak se chovají. Dále tu jsou známé neznámé. To jsou proměnné, o kterých víme, ale nevíme, jak se chovají. A pak tu jsou neznámé neznámé – tedy proměnné, věci, události, jevy, vazby…, o kterých ani nevíme, natož abychom věděli, jak se chovají.

Případ pana Shishikury ukazuje, že to co bylo ničivou „známou neznámou“ mohlo být „známou známou“. Respektive jí bylo, ale byla ignorována, což je asi horší. Jinak řečeno obecné povědomí o ničivém zemětřesení a tsunami mohlo být poměrně přesnou znalostí jeho síly v dané oblasti. A když ne přesnou znalostí, mohlo jít alespoň o „známou tušenou“. Přeměna známých neznámých na alespoň tušené je tak bezesporu jedním z nástrojů, jak omezit rizika a jejich následky napříč naším životem, ekonomii a finance nevyjímaje.

Z výše uvedeného je ale patrné, že tu vždy budou i „neznámé neznámé“. Jinak řečeno, vždy se objeví něco, s čím jsme nepočítali; můžeme to nazvat i kurvítkem, či černou labutí. Poukazuje na to naše každodenní zkušenost, poukazuje na to věda i duchovní nauky. Mám tak pocit, že největším rizikem, kterému čelíme, je pocit, že všechna rizika jsou známá a pojištěná. Tedy pocit, že tu máme, nebo jednou budeme mít, jen známé známé, či maximálně tušené tušené.

Zaměňujeme tak systémy obecně odolné proti neznámým neznámým za systémy, jejichž odolnost je vychýlena proti určitému známému riziku. Užívání jaderné energie není odolným systémem, je to systém s více či méně dobrým zajištěním proti několika známým známým a z části možná neznámým. Regulace gigantických finančních institucí není odolným systémem, je systémem, který je zajištěn proti několika známým rizikům. Podobně můžeme uvažovat a mluvit o spekulacích financovaných dluhem, dluhem financované stimulaci, dolarové hegemonii ve světové ekonomice a dalších.

Potenciální snaha budovat skutečně odolné systémy – tedy systémy odolné i proti neznámým neznámým, ale jde proti hluboce zakořeněnému postoji „nehas, co tě nepálí (a vydělává)“. Občasný přílet černých labutí je přitom yappari.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    12.04.2011 10:52

    Hezká poslední věta (doufejme, že Chamtil ocení ;-). Jinak je přece běžné, že se po jakékoli nepříjemné události (fin. krize nevyjímaje) píše o těch, kteří je měli za dost pravděpodobné. Ovšem nepíše se o tom, kdy takoví či podobní lidé považovali za ono 'yappari' něco jiného, co zrovna v tu dobu nenastalo (pokud se vůbec vyjádřili časově konkrétněji). Takže se domnívám, že nejlepším a vlastně jediným řešením je: pozornost, pozornost, pozornost ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře
21.05.2019
18:33Coca-Cola jako nejlepší akciová sázka odvětví a zaostávající defenziva
17:36Libra vzhlíží k novému referendu, akcie zůstávají v růstové náladě  
17:15Výsledky VIG naznačí, jak postupuje v plnění ročních cílů
16:44Pražská burza se opět staví do opozice k Evropě a zámoří  
16:33Jakub Brukner: Komu nahrává zákaz pro Huawei? (video)
16:23Oslavte 25. narozeniny s Patria Finance a využijte nabídku výhodnějších obchodů!
15:11Pictet: Jak daleko je k tomu, aby Čína použila americké dluhopisy jako zbraň?
15:07DEKINVEST podfond Alfa fondu Dekinvest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění k Pololetní zprávě za rok 2018
14:10Home Credit Group B.V.- Zpráva ze schůze vlastníků CP
13:00START Day pražské burzy (záznam): Novinky o AtomTrace, Fillamentum, Prabos, Primoco, UDI
12:49OECD čeká zpomalování růstu české ekonomiky, zhoršila odhad růstu světové ekonomiky
12:22Americký ministr předpokládá sankce za Nord Stream 2 v brzké budoucnosti
11:39Britská ocelářská dvojka je prý na pokraji kolapsu
10:47Piketty: Evropa tu je jen pro bohaté, musíme připomenout lidem, že změna je možná
10:37Americká vláda dočasně zmírnila restrikce vůči firmě Huawei
10:01Odložení sankcí trhům zlepšuje náladu a akcie rostou. Je to však přechodná výhra  
9:36Výroba aut do konce dubna klesla o procento na 489 752 vozů
9:16Rozbřesk: Dalších čtyřicet miliard na rozpočtovém obzoru
9:14Akcie Tesly včera nejníže od roku 2016
8:54Čína se začíná zbrojit proti rétorice USA, futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (05/19 Q3, Bef-mkt)
CECONOMY AG (03/19 Q2)
12:00Home Depot Inc/The (04/19 Q1)
13:00Kohl's Corp (04/19 Q1)
16:00USA - Prodeje starších domů