Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yappari

Yappari

11.4.2011 18:08

WSJ přináší zajímavou zprávu o tom, že geolog Masanobu Shishikura byl snad jediný, kdo nebyl překvapen nedávným devastujícím zemětřesením a tsunami v Japonsku. Analyzuje totiž strukturu hornin v nejvíce postižených oblastech a dospěl k názoru, že každých 450 – 800 let dojde k posunu zemských desek v Pacifiku, který vyvolá to, co jsme před několika týdny viděli v přímém přenosu. Pan Shishikura měl prý na 23. března domluvenu schůzku se zástupci prefektury Fukušima, v roce 2009 výsledky svého výzkumu prezentoval výboru pro bezpečnost jaderných elektráren. Příchod ničivé tsunami byl podle něho „yappari“ – dost pravděpodobný.

Není třeba rozebírat, že pokud by bylo rozšířeno povědomí o tom, jak ničivá může být tsunami i v postižených oblastech, tragédie by nedosáhla takových rozměrů. Byla by lepší dlouhodobá prevence i okamžitá reakce na zemětřesení. Minulý rok ale prý pan Shishikura varoval, že veřejnost si téměř vůbec není vědoma, že velké vlny tsunami po zemětřeseních přesahujících stupeň 8 v minulosti zasáhly až 3 – 4 km do vnitrozemí.

Vzpomeňme si Rumsfeldovo rozdělení našich (ne)znalostí, které si dovolím mírně reformulovat: Jsou tu známé známé proměnné. To jsou proměnné, které známe (víme, že existují) a víme, jak se chovají. Dále tu jsou známé neznámé. To jsou proměnné, o kterých víme, ale nevíme, jak se chovají. A pak tu jsou neznámé neznámé – tedy proměnné, věci, události, jevy, vazby…, o kterých ani nevíme, natož abychom věděli, jak se chovají.

Případ pana Shishikury ukazuje, že to co bylo ničivou „známou neznámou“ mohlo být „známou známou“. Respektive jí bylo, ale byla ignorována, což je asi horší. Jinak řečeno obecné povědomí o ničivém zemětřesení a tsunami mohlo být poměrně přesnou znalostí jeho síly v dané oblasti. A když ne přesnou znalostí, mohlo jít alespoň o „známou tušenou“. Přeměna známých neznámých na alespoň tušené je tak bezesporu jedním z nástrojů, jak omezit rizika a jejich následky napříč naším životem, ekonomii a finance nevyjímaje.

Z výše uvedeného je ale patrné, že tu vždy budou i „neznámé neznámé“. Jinak řečeno, vždy se objeví něco, s čím jsme nepočítali; můžeme to nazvat i kurvítkem, či černou labutí. Poukazuje na to naše každodenní zkušenost, poukazuje na to věda i duchovní nauky. Mám tak pocit, že největším rizikem, kterému čelíme, je pocit, že všechna rizika jsou známá a pojištěná. Tedy pocit, že tu máme, nebo jednou budeme mít, jen známé známé, či maximálně tušené tušené.

Zaměňujeme tak systémy obecně odolné proti neznámým neznámým za systémy, jejichž odolnost je vychýlena proti určitému známému riziku. Užívání jaderné energie není odolným systémem, je to systém s více či méně dobrým zajištěním proti několika známým známým a z části možná neznámým. Regulace gigantických finančních institucí není odolným systémem, je systémem, který je zajištěn proti několika známým rizikům. Podobně můžeme uvažovat a mluvit o spekulacích financovaných dluhem, dluhem financované stimulaci, dolarové hegemonii ve světové ekonomice a dalších.

Potenciální snaha budovat skutečně odolné systémy – tedy systémy odolné i proti neznámým neznámým, ale jde proti hluboce zakořeněnému postoji „nehas, co tě nepálí (a vydělává)“. Občasný přílet černých labutí je přitom yappari.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    12.4.2011 10:52

    Hezká poslední věta (doufejme, že Chamtil ocení ;-). Jinak je přece běžné, že se po jakékoli nepříjemné události (fin. krize nevyjímaje) píše o těch, kteří je měli za dost pravděpodobné. Ovšem nepíše se o tom, kdy takoví či podobní lidé považovali za ono 'yappari' něco jiného, co zrovna v tu dobu nenastalo (pokud se vůbec vyjádřili časově konkrétněji). Takže se domnívám, že nejlepším a vlastně jediným řešením je: pozornost, pozornost, pozornost ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře
26.10.2016
13:34Česká exportní banka, a.s - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:00Pokémoni: Zázrak v Nintendu se nekoná
12:00Project Syndicate: Mohou evropské banky zachránit EU?
11:54Evropa od úvodu ztrácí, DAX -1 %
11:21Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
11:00Citi: Dolarový cyklus je u konce, vše může skončit monetárním chaosem
10:26Oslabení dolaru může táhnout výběr zisků před rizikovými událostmi  
10:00Český start-up Apifier získal investory: Incomming ventures a Spread Capital
9:38Rozbřesk – Mario Draghi se snaží v Berlíně obhájit ECB
9:17Technická analýza - Bez významných makrodat může měnový pár EURUSD pokračovat v konsolidaci
8:56Praha open – Trhy se budou dopoledne pohybovat kolem nuly  
8:33Ropa a Apple srazily akcie v Asii. Tamní akciové trhy většinou oslabovaly  
25.10.2016
22:03Wall Street zakončila v červeném, Under Armour po výsledcích -13 %
18:00Pět růstových akcií, kterým by investoři měli nyní věnovat pozornost
17:52Summary - Orange, Fiat Chrysler, Visa, Caterpillar, GM, Procter & Gamble
17:24Nervózní libra doléhala i na euro, ale akciím pomohla  
17:00Praha close - Trh zisky neudržel, CETV a O2ČR po výsledcích v plusu
17:00Procter & Gamble šetřil, odprodával značky...a potěšil investory
16:47Největší výrobce brýlí Luxottica zvýšil příjmy
15:30Zmrtvýchvstání a pak propad: Monte dei Paschi

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů