Aktualizováno Americká politická scéna se blíží konsensu o cestě snižování rozpočtového schodku, neexistuje tak riziko skutečného snížení ratingu Spojených států, uvedl ministr financí USA Timothy Geithner. Reagoval tak na včerejší nenadálý krok ratingové agentury Standard & Poor’s, která Spojeným státům odebrala stabilní výhled na udržení hodnocení dlouhodobých závazků země na nejvyšším stupni „AAA“ a přiřkla mu výhled „negativní“. „Je těžké se v politické rétorice orientovat, šance na dohodu mezi oběma stranami je ale podle mého lepší než kdykoli předtím za hodně dlouhou dobu,“ říká Geithner.
Geithner uvedl, že s krokem S&P nesouhlasí a dodal, že vyhlídky zlepšování dlouhodobé fiskální pozice země se naopak zlepšují. Jak demokraté, tak republikáni si podle něj již plně uvědomují nutnost reforem a jsou schopni stanovit klíčové body postupu, ačkoli se zatím neshodnou na detailech škrtů. „Spory nemusíme vyřešit v několika příštích měsících, ale jsme schopni se zachytit jasných cílů pro snížení rozpočtového schodku a stanovit spolehlivý mechanismus, který přinutí Washington žit v rámci svých možností.“ V rozhovorech pro CNBC, Bloomberg a Fox Business Network ministr financí uvedl, že o bezpečnosti amerických dluhopisů není třeba zahraniční investory přesvědčovat. „Cena, za kterou si půjčujeme na trhu, ukazuje dostatek důvěry, která je opodstatněná….“
V podobném duchu se vyslovil i prezident Barack Obama, podle kterého by neúspěch jednání o snížení schodků poškodil americkou ekonomiku. Republikáni a demokraté jsou podle Obamy schopni dospět k dohodě, nebude to ale snadné. Uvalení negativního výhledu pro hodnocení USA včera poslalo akciové trhy napříč světem hluboko do červených čísel, americké dluhopisy i dolar se však z šoku relativně rychle otřepaly.
Američtí demokraté s republikány před několika dny v poslední chvíli odvrátili rozpočtovou krizi, když se v závěru doby trvání několikrát prodlužovaného rozpočtového provizoria shodli na základním rámci rozpočtu. Prezident Obama následně představil plán na snížení obřího dluhu USA, podle něhož chce do 12 let ušetřit čtyři biliony dolarů – škrtat by se mělo především ve výdajích na obranu a zdravotnictví. Hlavním konfliktním bodem nové rozpočtové politiky je však velikost úspor – zatímco republikáni hovoří o nezbytnosti drastických škrtů ve výdajích v oblastech zdravotnictví a sociálního zabezpečení, Obamovi demokraté jdou mírnější cestou a řešení staví především na zvyšování daní a rušení prodlužování daňových úlev pro nejbohatší.
(Zdroj: CNBC, MarketWatch, WSJ)