Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Inflace ani dluh u nás problém není, zvyšme daně

Krugman: Inflace ani dluh u nás problém není, zvyšme daně

22.4.2011 11:43
Autor: Redakce, Patria Online

Paul Krugman se na svém blogu po čase opět věnuje problému inflace a zadlužení:

Inflace v rozvinutých ekonomikách není problém

V rozvíjejících se ekonomikách představuje inflace stále větší problém. Důvodem je kombinace pasti likvidity, ve které se nacházejí rozvinuté ekonomiky, a neochota rozvíjejících se ekonomik k posílení vlastních měn. Velký objem dluhu v rozvinutých ekonomikách totiž po prasknutí hypotéční bubliny dlouhodobě snížil poptávku i přesto, že sazby leží velmi nízko. Výsledkem je nízká návratnost investic a skutečnost, že se do nových kapacit neinvestuje, protože ani ty současné nejsou využity. Rozvíjející se ekonomiky mají naopak poptávky dost. Částečně proto, že jsou rozvíjející se a zčásti proto, že v nich objem úvěrů nerostl tak vysoko. Světová ekonomika tak „chce“, aby kapitál proudil ze severu na jih a rozvíjející se ekonomiky měly velké deficity běžného účtu. To by samozřejmě pomohlo rozvinutým ekonomikám k oživení.

Uvedené by ovšem vyžadovalo růst relativních cen v rozvíjejících se ekonomikách. Přirozenou cestou by k tomu došlo posílením jejich měn, to ale jejich vlády nechtějí. Neviditelná ruka toho však stejně dosáhne – postupným zvyšováním nominálních cen v těchto zemích. Pokud se vlády snaží bojovat s inflací tím, že snižují domácí poptávku, jejich snaha je odsouzena k neúspěchu a navíc zabraňují rychlejšímu oživení v rozvinutých ekonomikách. Naopak v rozvinutých ekonomikách nemůže inflace dlouhodobě růst, pokud se neroztočí mzdová spirála. Mzdy se však nacházejí pod tlakem kvůli vysoké nezaměstnanosti a rostoucí ceny paliv a potravin na tom nic nemění. Postupný pokles růstu mezd ukazuje, že inflace se není třeba obávat.

Výška vládního zadlužení v USA také problémem není, zvyšme daně

Je překvapující, kolik pozornosti se věnuje varování S&P týkajícího se zadlužení USA. Pokud by mělo nějaký význam, přišlo by skokové výšení sazeb den poté, co bylo zveřejněno, tedy 18. dubna. Graf ukazuje vývoj výnosů desetiletých vládních dluhopisů:

krugman1

Jak ukazuje následující graf, s ohledem na mezinárodní standardy jsou nyní Spojené státy zemí s velmi nízkým zdaněním (ukazuje vládní příjmy jako procento HDP ve vybraných zemích):

krugman2

S posunem směrem k průměru OECD nemusíme souhlasit, nebylo by to ale nemyslitelné, ani zničující. Vyšší daně by samy o sobě dlouhodobé problémy s rozpočtem nevyřešily, protože by nestačily na pokrytí rostoucích nákladů zdravotní péče. Jejich omezení kombinované se zvýšením daní směrem ke středu zemí OECD představuje dobrou reakci na řešení dlouhodobých deficitů. A ve zdanění by Spojené státy zůstaly stále hluboko pod některými úspěšnými evropskými ekonomikami.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data