Aktualizováno Rušno na trzích vyvolaly dvě silné zprávy v podobě nečekaně výrazně špatného vývoje žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA a mnohem méně důrazného komentáře guvernéra Evropské centrální banky Jean-Claude Tricheta k inflaci, který tak zchladil očekávání červnového opětovného zvýšení sazeb ze strany ECB. Výsledkem je propad eurodolaru hluboko pod 1,4700 USD/EUR.
Americké žádosti o podpory v nezaměstnanosti po vytrvalém zlepšování nečekaně ukázaly na skokové zhoršení. Nových žádostí o podporu v nezaměsnanosti bylo v týdnu do 30. dubna 474 tisíc při očekávání jen 410 tisíc, údaje za předchozí týden byly revidovány mírně vzhůru na 431 tisíc z 429 tisíc. Pokračujících žádostí bylo v týdnu do 23. dubna 3733 tisíc při očekávání jen 3649 tisíc, předchozí údaje prošly vzestupnou revizí na 3659 tisíc z prve oznámených 3641 tisíc. Růst evidovaných žádostí o podpory v nezaměstnanosti je tak dalších špatným signálem o vývoji amerického trhu práce po včera publikovaných údajích o nových pracovních místech v USA. Soukromý sektor ve Spojených státech v dubnu vytvořil 179 tisíc míst při očekávaném nárůstu o 198 tisíc míst, což je výrazné zpomalení proti revizi březnových dat na 207 tisíc z 201 tisíc míst. Většina z tohoto přírůstku, 138 tisíc míst, putuje ze sektoru služeb. Přírůstek je příliš nepřesvědčivý na to, aby bylo možno kalkulovat s viditelným odrazem do čísel o míře nezaměstnanosti. Tu za duben americké ministerstvo práce zveřejní tento pátek a očekávání trhu je posazeno na setrvání na úrovni 8,8 procenta. Neklesající nezaměstnanost je hrozbou pro oživení ekonomiky, v níž za 70 procent aktivity odpovídají spotřebitelské výdaje.
Na evropské scéně přiměl euro k propadu o více jak cent a půl až pod úroveň 1,4700 USD/EUR komentář guvernéra Evropské centrální banky směrem k inflaci, který nebyl tak důrazný, jak většina trhu očekávala a Jean Claude Trichet nechal otazník nad dalším zvýšením úrokových sazeb ze strany ECB již v červnu. Eurodolar prozatím nalezl své dno až na 1,4664 USD/EUR.
Trichet uvedl, že ECB bude monitorovat rizika hovořící pro růst inflace velmi pozorně, ale nepoužil výraz „silná ostražitost“. Právě ten předznamenává v jeho rétorice zvyšování sazeb v nejbližší možné době. S dalším zvýšením sazeb tak ECB zřejmě vyčká až za červen, což potvrzují Trichetova slova o monitorování vývoje. „Je zřejmé, že současný cenový vývoj neposkytuje stimul inflačním tlakům,“ řekl mimo jiné Trichet s tím, že inflační rizika považuje za v zásadě vyrovnaná. Inflace dle něj ale v nadcházejících měsících ještě zůstane nad úrovní 2 procent. Všechna mimořádná opatření aplikovaná znovu ECB označil za dočasná.
ECB dnes rozhodla o ponechání klíčové sazby na úrovni 1,25 procenta, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Rozhodla tak jednomyslně všemi hlasy. Trh ale vyčkával na výraznější komentář, směřující k dalšímu růstu sazeb v blízké době. Podle prognózy ECB průměrná inflace v eurozóně dosáhne letos 2,3 procenta a příští rok 1,7 procenta. Ekonomika eurozóny má růst letos o 1,7 procenta, příští rok o 1,8 procenta. Novou prognózu ECB vydá v červnu.
Míra inflace v eurozóně v dubnu vystoupila až na 2,8 procenta, a dostala se tak nejvýše od října 2008. Zároveň byla výrazně výše než před rokem, kdy byla na dvou procentech. Střednědobým cílem ECB je udržovat inflaci do dvou procent.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):