Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč tolik rezerv?

Proč tolik rezerv?

10.05.2011 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozvíjející se ekonomiky zvýšily mezi lety 2000 – 2009 své rezervy držené v zahraniční měně téměř o 5 bilionů dolarů. Někteří je z toho důvodu viní z protekcionismu, stejnou míru viny ale nesou rozvinuté ekonomiky a neschopnost dosáhnout mezinárodní spolupráce.

Rezervy držené v zahraniční měně představují významný makroekonomický nástroj – jsou záchrannou sítí v dobách finančních krizí a pro většinu rozvíjejících se ekonomik i způsobem, jak navázat domácí měnu na měnu zahraniční. Vedle toho se využívají k vyhlazení toku kapitálu či k překlenutí období, kdy klesnou komoditní exporty dané země. Tradičním měřítkem toho, zda jsou rezervy dostatečné, je to, zda pokrývají šest měsíců importů; někdy se posuzuje, zda dosahují velikosti krátkodobého zahraničního dluhu. Poslední dobou bývá doporučována velikost odpovídající 20 % M2, protože v dnešním vysoce propojeném světě může v době krize velká část monetární báze prosáknout do zahraničí. MMF navrhuje kombinaci ukazatelů, které v principu odpovídají výše uvedenému. Každý z ukazatelů ale generuje velmi rozdílný odhad adekvátních rezerv.

Více než 90 % rezerv držených v rozvíjejících se ekonomikách je soustředěno v 20 největších zemích. Jejich rezervy nyní pokrývají více než rok importů a krátkodobé externí závazky více než pětkrát. I podle přísnějších kritérií jsou jejich rezervy příliš vysoké. Situaci shrnuje následující graf – modře jsou vyznačeny adekvátní rezervy, odvozené na základě průměru různých ukazatelů, červeně jsou rezervy nadbytečné. První sloupec ukazuje situaci v Asii, následuje Blízký východ a severní Afrika, východní Evropa, Jižní Amerika a země vyvážející ropu.

rezervy1

Ke zrychlení v akumulaci rezerv přispěla vysoká míra úspor v Asii a velké přebytky běžného účtu. Svou roli hrály i rostoucí ceny ropy a komodit. To ale není vše. Ekonomická politika zemí, jejichž měna slouží jako měna rezervní, vytvořila ve světové ekonomice nadbytek likvidity, který vedl k růstu rezerv rozvíjejících se ekonomik, které nechtěly připustit posílení své měny a snížení přebytku běžného účtu. Jak ale ukazuje následující graf, dlouhodobá intervenční politika je často neúspěšná a reálný kurz neovlivní; vliv má jen na kurz nominální. Graf ukazuje na ose Y výši rezerv v roce 2007 jako procento na rezervách v roce 2000, jednotkou jsou měsíce kryté rezervami, na ose X leží procentuální změna reálného kurzu:

rezervy2

Rozhodující na další vývoj bude politika zemí, jejichž měna slouží jako rezervní – USA, Evropa a Japonsko. Dokud jejich ekonomiky neposílí, neklesnou jejich fiskální deficity a nezvýší se sazby, rozvíjející se ekonomiky budou stále zápasit s přílivem peněz ze zahraničí. Stejně tak se budou snažit pojistit se proti globální recesi. Přesto by se ale měly nad výší svých rezerv vážně zamyslet. Pokud jsou příliš velké, nesou sebou přímé náklady, ale mohou také přispět k inflaci a přehřátí ekonomiky a trhů s aktivy.

Uvedené je výtahem z „Why are reserves so big? Autory jsou Uri Dadush a Benett Stancil.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2019
22:01Akciím v USA se dnes dařilo, nejistota však přetrvává
18:33Coca-Cola jako nejlepší akciová sázka odvětví a zaostávající defenziva
17:36Libra vzhlíží k novému referendu, akcie zůstávají v růstové náladě  
17:15Výsledky VIG naznačí, jak postupuje v plnění ročních cílů
16:44Pražská burza se opět staví do opozice k Evropě a zámoří  
16:33Jakub Brukner: Komu nahrává zákaz pro Huawei? (video)
16:23Oslavte 25. narozeniny s Patria Finance a využijte nabídku výhodnějších obchodů!
15:11Pictet: Jak daleko je k tomu, aby Čína použila americké dluhopisy jako zbraň?
15:07DEKINVEST podfond Alfa fondu Dekinvest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění k Pololetní zprávě za rok 2018
14:10Home Credit Group B.V.- Zpráva ze schůze vlastníků CP
13:00START Day pražské burzy (záznam): Novinky o AtomTrace, Fillamentum, Prabos, Primoco, UDI
12:49OECD čeká zpomalování růstu české ekonomiky, zhoršila odhad růstu světové ekonomiky
12:22Americký ministr předpokládá sankce za Nord Stream 2 v brzké budoucnosti
11:39Britská ocelářská dvojka je prý na pokraji kolapsu
10:47Piketty: Evropa tu je jen pro bohaté, musíme připomenout lidem, že změna je možná
10:37Americká vláda dočasně zmírnila restrikce vůči firmě Huawei
10:01Odložení sankcí trhům zlepšuje náladu a akcie rostou. Je to však přechodná výhra  
9:36Výroba aut do konce dubna klesla o procento na 489 752 vozů
9:16Rozbřesk: Dalších čtyřicet miliard na rozpočtovém obzoru
9:14Akcie Tesly včera nejníže od roku 2016

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Marks & Spencer Group PLC (03/19 Q4)
Target Corp (04/19 Q1, Bef-mkt)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
12:00Lowe's Cos Inc (04/19 Q1)
12:55VF Corp (03/19 Q4)
20:00USA - Zápis z jednání FOMC