Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč tolik rezerv?

Proč tolik rezerv?

10.05.2011 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozvíjející se ekonomiky zvýšily mezi lety 2000 – 2009 své rezervy držené v zahraniční měně téměř o 5 bilionů dolarů. Někteří je z toho důvodu viní z protekcionismu, stejnou míru viny ale nesou rozvinuté ekonomiky a neschopnost dosáhnout mezinárodní spolupráce.

Rezervy držené v zahraniční měně představují významný makroekonomický nástroj – jsou záchrannou sítí v dobách finančních krizí a pro většinu rozvíjejících se ekonomik i způsobem, jak navázat domácí měnu na měnu zahraniční. Vedle toho se využívají k vyhlazení toku kapitálu či k překlenutí období, kdy klesnou komoditní exporty dané země. Tradičním měřítkem toho, zda jsou rezervy dostatečné, je to, zda pokrývají šest měsíců importů; někdy se posuzuje, zda dosahují velikosti krátkodobého zahraničního dluhu. Poslední dobou bývá doporučována velikost odpovídající 20 % M2, protože v dnešním vysoce propojeném světě může v době krize velká část monetární báze prosáknout do zahraničí. MMF navrhuje kombinaci ukazatelů, které v principu odpovídají výše uvedenému. Každý z ukazatelů ale generuje velmi rozdílný odhad adekvátních rezerv.

Více než 90 % rezerv držených v rozvíjejících se ekonomikách je soustředěno v 20 největších zemích. Jejich rezervy nyní pokrývají více než rok importů a krátkodobé externí závazky více než pětkrát. I podle přísnějších kritérií jsou jejich rezervy příliš vysoké. Situaci shrnuje následující graf – modře jsou vyznačeny adekvátní rezervy, odvozené na základě průměru různých ukazatelů, červeně jsou rezervy nadbytečné. První sloupec ukazuje situaci v Asii, následuje Blízký východ a severní Afrika, východní Evropa, Jižní Amerika a země vyvážející ropu.

rezervy1

Ke zrychlení v akumulaci rezerv přispěla vysoká míra úspor v Asii a velké přebytky běžného účtu. Svou roli hrály i rostoucí ceny ropy a komodit. To ale není vše. Ekonomická politika zemí, jejichž měna slouží jako měna rezervní, vytvořila ve světové ekonomice nadbytek likvidity, který vedl k růstu rezerv rozvíjejících se ekonomik, které nechtěly připustit posílení své měny a snížení přebytku běžného účtu. Jak ale ukazuje následující graf, dlouhodobá intervenční politika je často neúspěšná a reálný kurz neovlivní; vliv má jen na kurz nominální. Graf ukazuje na ose Y výši rezerv v roce 2007 jako procento na rezervách v roce 2000, jednotkou jsou měsíce kryté rezervami, na ose X leží procentuální změna reálného kurzu:

rezervy2

Rozhodující na další vývoj bude politika zemí, jejichž měna slouží jako rezervní – USA, Evropa a Japonsko. Dokud jejich ekonomiky neposílí, neklesnou jejich fiskální deficity a nezvýší se sazby, rozvíjející se ekonomiky budou stále zápasit s přílivem peněz ze zahraničí. Stejně tak se budou snažit pojistit se proti globální recesi. Přesto by se ale měly nad výší svých rezerv vážně zamyslet. Pokud jsou příliš velké, nesou sebou přímé náklady, ale mohou také přispět k inflaci a přehřátí ekonomiky a trhů s aktivy.

Uvedené je výtahem z „Why are reserves so big? Autory jsou Uri Dadush a Benett Stancil.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university