Dividenda ze zisku roku 2010 byla obohacením o nerozdělený zisk minulých let extra povahy a do budoucna se v této podobě nebude opakovat. Podle finančního ředitele tuzemského tabákového koncernu Daniela Gordona však ČR chce do budoucna udržovat dividendový výplatní poměr u úrovně 100 procent čistého (nekonsolidovaného) zisku.
Jak vyplynulo z vývoje v prvním čtvrtletí roku zveřejněného ČR dnes ráno, tržní podíl firmy na tuzemském trhu klesl v 1Q meziročně o 1,6 procenta na 53,1 procenta při celkovém poklesu cigaretového trhu v ČR o 2 procenta. Za celý rok 2010 tržní podíl dosahoval 54,0 procenta. ČR se podle slov finanční ředitele Gordona potýká především s přesunem zákazníků k levnějším značkám. V portfoliu se to projevuje poklesem prodejů lokálních značek Start či Petra (ta patřící do středního cenového segmentu), částečně kompenzovaným odolností podílu značky L&M a vlajkové lodi skupiny Marlboro. „Zákazníci jsou stále citlivější na cenu, přecházejí k levnějším značkám a tomuto vývoji se vzhledem k ekonomickému vývoji nedivím. Ve snaze zareagovat jsme zavedli nový formát balení big pack, obsahující 24 cigaret a představující zhruba 10% cenový diskont proti tradičnímu balení,“ uvedl Daniel Gordon pro Patria.cz v komentáři k výsledkům.
Vývoj má logicky vliv i na cenovou politiku. V loňském druhém čtvrtletí došlo ke zvýšení ceny na krabičku ve středním a nízkém segmentu o 3 koruny při ponechání ceny v nejvyšším segmentu, který představuje značka Marlboro. Letos v dubnu došlo proti konci roku 2010 o navýšení ceny v nejnižších a nejvyšším segmentu o další 2 koruny na krabičku a ve středním segmentu o 3 Kč/krabička. I to se jistě projevilo v celkovém poklesu cigaretového trhu v ČR na 4,7 miliardy cigaret v 1Q11 z 4,8 mld. cigaret v 1Q10. Tržby ČR ale v České republice v prvním čtvrtletí roku 2011 meziročně vzrostly o 1,4 procenta. Proti výrazného poklesu dodávek na tuzemský trh o 9,3 procenta vzrostl o 7,4 procenta export, nejvíce jej náleží vývozu v rámci skupiny PMI, více jak 50 procent pak je mimo Slovensko.
Daniel Gordon upozornil, že snahou je držet cenu nejvyššího kvalitativního segmentu a jako významný důvod tohoto kroku zmínil nelegální obchod. Podle velmi obecného průzkumu, který si zadává ČR, podíl nelegálních cigaret na trhu v České republice narostl z 2,4 % ve 2Q roku 2005 na zhruba 8,2 procenta ve 3Q loňského roku, přičemž nárůst je opakovaně patrný ve třetích čtvrtletích roku (Q308 7,2 %, Q309 7,6 % a Q310 8,2 %). Průzkum probíhá metodou sběru odhozených obalů od cigaret, z nichž je určován podíl nepravých, neoriginálních. Z prezentovaného průzkumu pro trh Kanady pak například vyplývá, že zhruba dvě pětiny kuřáků neoriginální cigarety získávají od známých, přes 10 procent ve večerkách, v zastoupení dvou až pěti procent donáškou, na čerpacích stanicích, v duty free shopech či přímo prodejnách potravin. Europol vyčísluje globální dopad pašování cigaret na národní rozpočty i rozpočet EU zhruba na 10 miliard korun ročně.
Podle zprávy Interpolu jsou preferovanými cílovými destinacemi nelegálních cigaret zejména ty země EU, kde jsou vysoké daně z tabáku. Jejich vedlejším efektem je také rostoucí prodej sypaného tabáku pro ruční výrobu cigaret. „V loňském roce jeho spotřeba vzrostla v ČR o více jak 20 procent, v letošním roce tento trend pokračuje, ale přesná čísla zatím nemáme k dispozici,“ uvedl finanční ředitel Gordon. Andrea Gontkovičová, ředitelka vnějších vztahů ČR, poznamenala, že spotřební daň a DPH v současné době v ČR tvoří výraznou část ceny cigaret. „Jako firma jsme za 10 let státu odvedli zhruba 230 miliard korun,“ uvedla. Jak vyplývá z výběru spotřební daně za rok 2010, na jejím celkovém objemu 138,2 mld. Kč se tabákové nálepky podílely 42,4 mld. Kč a tvořily 4 procenta celkových příjmů státního rozpočtu (pro srovnání alkohol 6,5 mld. Kč, pivo 4,3 mld. Kč, minerální oleje 83,7 mld. Kč).