Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropné požehnání nebo prokletí?

Ropné požehnání nebo prokletí?

31.5.2011 11:04
Autor: Redakce, Patria Online

Vliv bohatství přírodních zdrojů na společnost je podle mnohých negativní. Uvádí se například, že zdroje ropy prodlužují dobu trvání autoritářských režimů a posun k demokracii je v takových zemích pomalejší. Následující graf ukazuje, jak se měnila demokracie v demokratických a nedemokratických zemích po nálezech významných zásob ropy. Trojúhelníky je vyznačen vývoj demokracie v nedemokratických režimech (bíle v těch, které ropu netěží a černě v těch, které prošly obdobím významných nálezů ropy). Podobně je kruhy vyznačen vývoj v demokratických zemích:

prokletí

Obrázek ukazuje, že v demokratických společnostech nemá významný nález nových rezerv v podstatě žádný vliv, v nedemokratických režimech je spojen s menším pokrokem k demokracii. Data ukazují, že v průměru každých 100 miliard barelů ropy snižuje v nedemokratických zemích během třiceti let index demokracie o 15 procentních bodů dolů. Pokud se vezmou do úvahy další faktory, např. kvalita ropy, náklady těžby, apod., zhoršení demokracie dosahuje dvojnásobku. Hodnota 30 procentních bodů přitom odpovídá rozdílu mezi Jordánem a Saúdskou Arábií.

Příkladem demokratické země, ve které významný nález ropy neměl negativní vliv na společnost, je Norsko. To se i přes těžbu ropy stále považuje za jednu z nejstabilnějších demokracií na světě. V nedemokratických režimech je naopak patrné to, že objevy velkých nalezišť zvyšují výdaje na armádu. Vládnoucí režim tam má kvůli příjmům z ropy silnou motivaci k tomu, aby se udržel u moci, a hlavním nástrojem, který k tomu používá, je zastrašování za pomoci silné armády.

Uvedené je výtahem z „More oil, less democracy: Evidence from worldwide crude oil discoveries“, autorem je Kevin K. Tsui.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data