Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buttonwood: Marže rostou, platy klesají. Je to udržitelné?

Buttonwood: Marže rostou, platy klesají. Je to udržitelné?

30.05.2011 15:13
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Konzultantská společnost BCA Research zveřejnila velmi zajímavé statistiky o ziskových maržích a platech. Od roku 1990 se reálné domácí zisky amerického korporátního sektoru zvýšily o 200 %, zatímco reálné mzdy zaměstnanců sektoru vzrostly o pouhých 20 %. Mediánový reálný příjem každé americké rodiny, který není tolik ovlivněn extrémy, vzrostl ve sledovaném období o 2 %. Pokud vezmeme jen posledních deset let, pak relevantní čísla jsou: +80 % (zisky firem), +8 % (reálné mzdy) a mínus 5 % (medián příjmu na rodinu). „Je tohle Americký sen?“ ptá se sloupkař Buttonwood z týdeníku The Economist.

Ziskové marže v nefinančních odvětvích americké ekonomiky měřené pomocí ukazatele EBITDA (zisk před úroky, zdaněním a odpisy) dosahují padesátiletých maxim. V sedmdesátých letech došlo k velkému poklesu, jelikož náklady na mzdy a komodity prudce vystřelily, přičemž k návratu na úroveň z let šedesátých došlo teprve v uplynulé dekádě. Je zajímavé, že po poslední globální finanční krizi se marže dokázaly zotavit s takovou rychlostí.

BCA to zdůvodňuje několika faktory - od agresivního snižování nákladů přes technologická vylepšení až po prudký vzestup marží na zahraničních trzích vyplývající ze slabého dolaru; a také využití „daňového plánování“, tedy přesměrování zisků do zemí s nižším daňovým břemenem.

Z toho analytici BCA usuzují, že „další růst marží ze současných úrovní bude moci být realizován jen s nesmírnými obtížemi. Avšak trend marží zpravidla sleduje hospodářský cyklus, takže pokud nedojde k výraznému zpomalení růstu, prudší pokles marží by byl neobvyklým jevem.“

Podle Buttonwooda bychom v současnosti mohli být svědky právě takového zpomalování. Více ho ale zajímá jiná otázka. Proč se zaměstnancům v posledních letech nedaří získat víc ze zisků svých zaměstnavatelů? Konvenční teorie nás učí, že mzdy by měly růst v souladu s produktivitou. Tyto přírůstky si však v poslední době přisvojovaly firmy. BCA navrhuje srovnávat mzdy ne se spotřebitelskou inflací (pro výpočet jejich reálné hodnoty), ale s cenami, za které společnosti prodávají svou produkci (tedy místo indexu CPI použít PPI). Pak prý pomalý růst mezd koresponduje s vývojem cen lépe. Ceny výrobců rostly pomaleji, protože produkci vévodí kapitálové statky, v jejichž případě se Čína a technologický pokrok postaraly o tlumení inflačních tlaků. Index spotřebitelských cen naproti tomu obsahuje mnohem více služeb, které tolik nepodléhají tlaku mezinárodní konkurence. Podle Buttonwooda ale toto vysvětlení není dost uspokojivé. Řada společností totiž také prodává služby.

Situace nejhůře placených zaměstnanců se zhoršuje, jelikož vydávají větší díl svých příjmů na jídlo a energie, které v loňském roce obzvlášť podražily. Rozcházející se trendy zisků a příjmů Buttonwooda vedou k tomu, aby si položil provokativní otázku po vzoru Karla Marxe (a hned na ni odpověděl): „Nedojde nakonec ke kolapsu poptávky, protože dělníci si nebudou moci dovolit kupovat zboží, které kapitalisté vyrábí? Taková krize byla v posledních dvou dekádách odvrácena, protože si spotřebitelé na své utrácení půjčovali, což dnes není velmi oblíbená možnost. Pokud má tedy ekonomika v dalších letech prosperovat, zdá se, že si zaměstnanci budou muset přilepšit – a ziskové marže dostat pořádný zásah.“

(Zdroj: Buttonwood, BCA Research)


Váš názor
 •  
  30.05.2011 15:56

  Lidé už jsou vyléčení z půjčování pěněz, takže není těžké přijít na to, jak to dopadne při současném zdražování a úsporných opatření. Souhlasím s Mobiusem v tom, že přijde druhá krize. Nezabrání jí ani Q1,Q2...Qn.
  Zdravý rozum
  •  
   30.05.2011 21:07

   Nezabrání jí ani QE1,QE2...QEn.
   Zdravý rozum
Aktuální komentáře
21.05.2019
18:33Coca-Cola jako nejlepší akciová sázka odvětví a zaostávající defenziva
17:36Libra vzhlíží k novému referendu, akcie zůstávají v růstové náladě  
17:15Výsledky VIG naznačí, jak postupuje v plnění ročních cílů
16:44Pražská burza se opět staví do opozice k Evropě a zámoří  
16:33Jakub Brukner: Komu nahrává zákaz pro Huawei? (video)
16:23Oslavte 25. narozeniny s Patria Finance a využijte nabídku výhodnějších obchodů!
15:11Pictet: Jak daleko je k tomu, aby Čína použila americké dluhopisy jako zbraň?
15:07DEKINVEST podfond Alfa fondu Dekinvest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění k Pololetní zprávě za rok 2018
14:10Home Credit Group B.V.- Zpráva ze schůze vlastníků CP
13:00START Day pražské burzy (záznam): Novinky o AtomTrace, Fillamentum, Prabos, Primoco, UDI
12:49OECD čeká zpomalování růstu české ekonomiky, zhoršila odhad růstu světové ekonomiky
12:22Americký ministr předpokládá sankce za Nord Stream 2 v brzké budoucnosti
11:39Britská ocelářská dvojka je prý na pokraji kolapsu
10:47Piketty: Evropa tu je jen pro bohaté, musíme připomenout lidem, že změna je možná
10:37Americká vláda dočasně zmírnila restrikce vůči firmě Huawei
10:01Odložení sankcí trhům zlepšuje náladu a akcie rostou. Je to však přechodná výhra  
9:36Výroba aut do konce dubna klesla o procento na 489 752 vozů
9:16Rozbřesk: Dalších čtyřicet miliard na rozpočtovém obzoru
9:14Akcie Tesly včera nejníže od roku 2016
8:54Čína se začíná zbrojit proti rétorice USA, futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (05/19 Q3, Bef-mkt)
CECONOMY AG (03/19 Q2)
12:00Home Depot Inc/The (04/19 Q1)
13:00Kohl's Corp (04/19 Q1)
16:00USA - Prodeje starších domů