Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buttonwood: Marže rostou, platy klesají. Je to udržitelné?

Buttonwood: Marže rostou, platy klesají. Je to udržitelné?

30.5.2011 15:13
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Konzultantská společnost BCA Research zveřejnila velmi zajímavé statistiky o ziskových maržích a platech. Od roku 1990 se reálné domácí zisky amerického korporátního sektoru zvýšily o 200 %, zatímco reálné mzdy zaměstnanců sektoru vzrostly o pouhých 20 %. Mediánový reálný příjem každé americké rodiny, který není tolik ovlivněn extrémy, vzrostl ve sledovaném období o 2 %. Pokud vezmeme jen posledních deset let, pak relevantní čísla jsou: +80 % (zisky firem), +8 % (reálné mzdy) a mínus 5 % (medián příjmu na rodinu). „Je tohle Americký sen?“ ptá se sloupkař Buttonwood z týdeníku The Economist.

Ziskové marže v nefinančních odvětvích americké ekonomiky měřené pomocí ukazatele EBITDA (zisk před úroky, zdaněním a odpisy) dosahují padesátiletých maxim. V sedmdesátých letech došlo k velkému poklesu, jelikož náklady na mzdy a komodity prudce vystřelily, přičemž k návratu na úroveň z let šedesátých došlo teprve v uplynulé dekádě. Je zajímavé, že po poslední globální finanční krizi se marže dokázaly zotavit s takovou rychlostí.

BCA to zdůvodňuje několika faktory - od agresivního snižování nákladů přes technologická vylepšení až po prudký vzestup marží na zahraničních trzích vyplývající ze slabého dolaru; a také využití „daňového plánování“, tedy přesměrování zisků do zemí s nižším daňovým břemenem.

Z toho analytici BCA usuzují, že „další růst marží ze současných úrovní bude moci být realizován jen s nesmírnými obtížemi. Avšak trend marží zpravidla sleduje hospodářský cyklus, takže pokud nedojde k výraznému zpomalení růstu, prudší pokles marží by byl neobvyklým jevem.“

Podle Buttonwooda bychom v současnosti mohli být svědky právě takového zpomalování. Více ho ale zajímá jiná otázka. Proč se zaměstnancům v posledních letech nedaří získat víc ze zisků svých zaměstnavatelů? Konvenční teorie nás učí, že mzdy by měly růst v souladu s produktivitou. Tyto přírůstky si však v poslední době přisvojovaly firmy. BCA navrhuje srovnávat mzdy ne se spotřebitelskou inflací (pro výpočet jejich reálné hodnoty), ale s cenami, za které společnosti prodávají svou produkci (tedy místo indexu CPI použít PPI). Pak prý pomalý růst mezd koresponduje s vývojem cen lépe. Ceny výrobců rostly pomaleji, protože produkci vévodí kapitálové statky, v jejichž případě se Čína a technologický pokrok postaraly o tlumení inflačních tlaků. Index spotřebitelských cen naproti tomu obsahuje mnohem více služeb, které tolik nepodléhají tlaku mezinárodní konkurence. Podle Buttonwooda ale toto vysvětlení není dost uspokojivé. Řada společností totiž také prodává služby.

Situace nejhůře placených zaměstnanců se zhoršuje, jelikož vydávají větší díl svých příjmů na jídlo a energie, které v loňském roce obzvlášť podražily. Rozcházející se trendy zisků a příjmů Buttonwooda vedou k tomu, aby si položil provokativní otázku po vzoru Karla Marxe (a hned na ni odpověděl): „Nedojde nakonec ke kolapsu poptávky, protože dělníci si nebudou moci dovolit kupovat zboží, které kapitalisté vyrábí? Taková krize byla v posledních dvou dekádách odvrácena, protože si spotřebitelé na své utrácení půjčovali, což dnes není velmi oblíbená možnost. Pokud má tedy ekonomika v dalších letech prosperovat, zdá se, že si zaměstnanci budou muset přilepšit – a ziskové marže dostat pořádný zásah.“

(Zdroj: Buttonwood, BCA Research)


Váš názor
 •  
  30.5.2011 15:56

  Lidé už jsou vyléčení z půjčování pěněz, takže není těžké přijít na to, jak to dopadne při současném zdražování a úsporných opatření. Souhlasím s Mobiusem v tom, že přijde druhá krize. Nezabrání jí ani Q1,Q2...Qn.
  Jasnovid
  •  
   30.5.2011 21:07

   Nezabrání jí ani QE1,QE2...QEn.
   Jasnovid
Aktuální komentáře
15.12.2017
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m