Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buttonwood: Marže rostou, platy klesají. Je to udržitelné?

Buttonwood: Marže rostou, platy klesají. Je to udržitelné?

30.05.2011 15:13
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Konzultantská společnost BCA Research zveřejnila velmi zajímavé statistiky o ziskových maržích a platech. Od roku 1990 se reálné domácí zisky amerického korporátního sektoru zvýšily o 200 %, zatímco reálné mzdy zaměstnanců sektoru vzrostly o pouhých 20 %. Mediánový reálný příjem každé americké rodiny, který není tolik ovlivněn extrémy, vzrostl ve sledovaném období o 2 %. Pokud vezmeme jen posledních deset let, pak relevantní čísla jsou: +80 % (zisky firem), +8 % (reálné mzdy) a mínus 5 % (medián příjmu na rodinu). „Je tohle Americký sen?“ ptá se sloupkař Buttonwood z týdeníku The Economist.

Ziskové marže v nefinančních odvětvích americké ekonomiky měřené pomocí ukazatele EBITDA (zisk před úroky, zdaněním a odpisy) dosahují padesátiletých maxim. V sedmdesátých letech došlo k velkému poklesu, jelikož náklady na mzdy a komodity prudce vystřelily, přičemž k návratu na úroveň z let šedesátých došlo teprve v uplynulé dekádě. Je zajímavé, že po poslední globální finanční krizi se marže dokázaly zotavit s takovou rychlostí.

BCA to zdůvodňuje několika faktory - od agresivního snižování nákladů přes technologická vylepšení až po prudký vzestup marží na zahraničních trzích vyplývající ze slabého dolaru; a také využití „daňového plánování“, tedy přesměrování zisků do zemí s nižším daňovým břemenem.

Z toho analytici BCA usuzují, že „další růst marží ze současných úrovní bude moci být realizován jen s nesmírnými obtížemi. Avšak trend marží zpravidla sleduje hospodářský cyklus, takže pokud nedojde k výraznému zpomalení růstu, prudší pokles marží by byl neobvyklým jevem.“

Podle Buttonwooda bychom v současnosti mohli být svědky právě takového zpomalování. Více ho ale zajímá jiná otázka. Proč se zaměstnancům v posledních letech nedaří získat víc ze zisků svých zaměstnavatelů? Konvenční teorie nás učí, že mzdy by měly růst v souladu s produktivitou. Tyto přírůstky si však v poslední době přisvojovaly firmy. BCA navrhuje srovnávat mzdy ne se spotřebitelskou inflací (pro výpočet jejich reálné hodnoty), ale s cenami, za které společnosti prodávají svou produkci (tedy místo indexu CPI použít PPI). Pak prý pomalý růst mezd koresponduje s vývojem cen lépe. Ceny výrobců rostly pomaleji, protože produkci vévodí kapitálové statky, v jejichž případě se Čína a technologický pokrok postaraly o tlumení inflačních tlaků. Index spotřebitelských cen naproti tomu obsahuje mnohem více služeb, které tolik nepodléhají tlaku mezinárodní konkurence. Podle Buttonwooda ale toto vysvětlení není dost uspokojivé. Řada společností totiž také prodává služby.

Situace nejhůře placených zaměstnanců se zhoršuje, jelikož vydávají větší díl svých příjmů na jídlo a energie, které v loňském roce obzvlášť podražily. Rozcházející se trendy zisků a příjmů Buttonwooda vedou k tomu, aby si položil provokativní otázku po vzoru Karla Marxe (a hned na ni odpověděl): „Nedojde nakonec ke kolapsu poptávky, protože dělníci si nebudou moci dovolit kupovat zboží, které kapitalisté vyrábí? Taková krize byla v posledních dvou dekádách odvrácena, protože si spotřebitelé na své utrácení půjčovali, což dnes není velmi oblíbená možnost. Pokud má tedy ekonomika v dalších letech prosperovat, zdá se, že si zaměstnanci budou muset přilepšit – a ziskové marže dostat pořádný zásah.“

(Zdroj: Buttonwood, BCA Research)


Váš názor
 •  
  30.05.2011 15:56

  Lidé už jsou vyléčení z půjčování pěněz, takže není těžké přijít na to, jak to dopadne při současném zdražování a úsporných opatření. Souhlasím s Mobiusem v tom, že přijde druhá krize. Nezabrání jí ani Q1,Q2...Qn.
  Zdravý rozum
  •  
   30.05.2011 21:07

   Nezabrání jí ani QE1,QE2...QEn.
   Zdravý rozum
Aktuální komentáře
17.10.2019
9:08Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
8:59Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
8:52Trhy dnes v úvodu míří spíše níž. Napětí kolem brexitu, CETV si chváli výsledky i oddlužování  
8:28CETV zlepšuje hospodaření a výhled OIBDA a snižuje dluh. Zisk zkresluje prodej chorvatských aktiv (+ komentář analytika)
6:37Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  
13:36Bank of America (+2,1 %) potěšila ziskem nad odhady a výdajovou kázní
12:53Nečekaná revize: Ceny v eurozóně rostly nejpomaleji za tři roky
12:31Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatách výnosů HZL WHB
12:23Babiš: ČR musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušila právo EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet stavebních povolení
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m