Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky, bojí se eskalace evropské dluhové krize i fiskálních trablů USA

MMF snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky, bojí se eskalace evropské dluhové krize i fiskálních trablů USA

17.06.2011 18:04
Autor: ČTK

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 4,3 procenta z dubnové prognózy 4,4 procenta. Zdůvodnil to zvýšenými riziky v podobě další eskalace dluhové krize v eurozóně, rozpočtových potíží v USA a známek přehřívání u mladých tržních ekonomik. Výhled pro příští rok nechal fond v dnešní aktualizaci dubnové pololetní prognózy World Economic Outlook beze změny na 4,5 procenta.

Výrazně rychleji by ale měla růst oblast střední a východní Evropy, kde fond svůj odhad růstu zvýšil na 5,3 procenta z dosavadního výhledu 3,6 procenta. Naopak příští rok bude horší, než se fond dříve domníval. V dubnu očekával, že tempo růstu zrychlí na čtyři procenta, teď naopak předpovídá, že zpomalí na 3,2 procenta.

Fond poukázal na to, že růst ve vyspělých zemích dva roky po silné recesi nadále pokulhává. "Aktivita přechodně zpomaluje a znovu se zvýšila rizika. Vzhledem k tomu, jak hluboká byla recese, je růst v řadě vyspělých zemí pořád slabý," uvádí zpráva.

Proti původním předpokladům porostou zřejmě pomaleji Spojené státy, jimž fond snížil odhad letošního růstu na 2,5 procenta ze 2,8 procenta. Pro příští rok předpověděl slabší zrychlení na 2,7 procenta proti dubnovému odhadu 2,9 procenta. Hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard řekl, že riziko propadu největší světové ekonomiky do nové recese je malé, upozornil však, že růst bude příliš slabý na to, aby mohl výrazněji snížit míru nezaměstnanosti z nynějších 9,1 procenta.

Pro eurozónu MMF naopak svůj odhad pro letošní rok zvýšil na 2,0 procenta z dubnových 1,6 procenta, příští rok však čeká zpomalení na 1,7 procenta. Je to odraz výrazného zvýšení předpokladu pro Německo na 3,2 procenta ze 2,5 procenta a očekávaného zpomalení na dvě procenta v roce 2012.

Mnohem hůř si po nedávném zemětřesení povede Japonsko. Japonská ekonomika letos patrně klesne asi o 0,7 procenta, zatímco před katastrofou tam fond počítal s růstem zhruba o 1,6 procenta.

Odhady pro velké rozvojové ekonomiky zůstaly vesměs stabilní. Pro Čínu letos čeká fond expanzi 9,6 procenta, pro Brazílii se však odhad snížil na 4,1 z předchozích 4,5 procenta.

Zástupci fondu upozornili Washington a eurozónu na rizika, pokud dostatečně rychle nepřijmou klíčová rozhodnutí, která by vyřešila jejich problémy. V USA jde o řešení obřích rozpočtových deficitů ve spojitosti s nynějším politickým bojem o zvýšení limitu státního dluhu, v Evropě zase o dohodu zemí eurozóny na dalším osudu předluženého Řecka. Pokud nebudou tyto problémy rychle řešeny, mohlo by to podle fondu mít na jiné ekonomiky i na celý svět těžké dopady.

"Globální ekonomika si nemůže dovolit, aby se tato důležitá rozhodnutí odkládala, protože si opravdu hrajete s ohněm," vzkázal USA a Evropě ředitel oddělení měnových a kapitálových trhů MMF José Vinals. "Vstoupili jsme nyní zcela zřetelně do nové fáze (globální) krize, která je, řekl bych, politickou fází krize," dodal Vinals na prezentaci aktualizované prognózy v Sao Paulu. Za země, které musí nyní udělat nejvíce pro ozdravení svých veřejných financí, označil Řecko, Irsko, Japonsko a Spojené státy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2025
15:48Cla a chaos – dějství druhé?
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data