Aktualizováno Evropská centrální banka dnes podle očekávání naprosté většiny odborníků letos již podruhé zvýšila základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjejí náklady úvěrů v celé eurozóně. Sazba se dnešním rozhodnutím ECB posunuly opět o 25 bazických bodů výše a dostává se na 1,50 procenta. Banka pozorně sleduje tlak na růst inflace a prezident ECB Jean-Claude Trichet naznačil, že ECB je z tohoto důvodu odhodlána sazby dál zvyšovat.
V dubnu zvýšila ECB sazby poprvé po více než dvou letech, pak ale zchladila spekulace analytiků, kteří kalkulovali s rychlým postupem sazeb vzhůru. Od začátku června, kdy k žádné změně v nastavení měnové politiky eurozóny nedošlo, však odhad trhu zněl jasně: červenec přinese růst sazeb o 25 bazických bodů.
První indicie přišla hned na tiskové konferenci po červnovém jednání ECB, kdy prezident ECB Jean-Claude Trichet použil slova "silná ostražitost“ na adresu růstu inflačních rizik. Přesně tato slova ECB používala vždy měsíc před utažením měnové politiky během posledního cyklu zpřísňování v letech 2005 až 2007 i letos v březnu.
Minulé úterý potom šéf ECB opět naznačil, že sazby půjdou v úvodu července nahoru. „Přijmeme postupná opatření k zakotvení inflačních očekávání. Do té míry, do které jsme zneklidněni, do té jsme ostražití,“ prohlásil Trichet na tiskové konferenci v Amsterodamu v minulém týdnu. Zakotvení inflačních očekávání guvernér ECB několikrát zopakoval jako klíčovou výzvu.
Euro sice zprvu nechalo nepřekvapivé rozhodnutí ECB bez větší reakce při kurzu 1,428 USD/EUR, následně však posunulo svá denní minima na 1,424 USD/EUR. Směr však poté opět změnila slova prezidenta ECB.

Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet v následující tiskové konferenci prohlásil, že centrální banka nadále „velmi pozorně sleduje“ vývoj cen, jelikož pro inflaci zůstávají na horní straně prognózy. Růst cenové hladiny podle něho zcela zřejmě zůstane v následujících měsících na 2 procenty. Sazby jsou podle prezidenta ECB i po dnešním zvýšení stále „nízké“. Podobnou rétoriku Trichet použil i po dubnovém zvýšení sazeb, kdy překlad zněl "další zvýšení čekejte v blízké budoucnosti". Stejně jako tehdy však i dnes odmítl v následné diskusi s novináři poskytnout konkrétnější výhled pro sazby. Euro po skončení tiskové konference téměř vyrovnalo denní maxima nad 1,434 USD/EUR.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, WSJ)