Podle Willema Buitera, hlavního ekonoma Citi, musí evropské státy rychle navýšit objem zdrojů, které jsou k dispozici zadluženým zemím, jinak dojde k pohromě. Evropské orgány podle něho doposud odmítají, že by šlo o problém solvence a nejsou ani schopny vyřešit problém likvidity, kterému čelí Itálie a Španělsko. Současné zdroje nejsou adekvátní pro vyřešení problému Španělska nebo Itálie, o obou zemích dohromady se už vůbec nedá mluvit.
Buiter v rozhovoru pro CNBC uvedl, že by mělo skončit „popírání pravdy a impotence“, které jsou patrné v Bruselu. Krize zadlužení a bankovní krize se podle něho posouvají z Řecka, Irska a Portugalska na širší periferii – do Španělska, Itálie a do jisté míry i do Francie. Navýšit zdroje pomoci je v současné době schopná jen jediná instituce a to ECB. Ta musí znovu otevřít program nákupu aktiv SMP (Securities Market Program) a být připravena k nákupu italských a španělských dluhopisů. Tyto nákupy by udržely jejich výnosy na úrovních „konzistentních s jejich solvencí“.
Dluh nesolventních vlád musí být „tvrdě“ restrukturalizován. Zároveň musí být zemím jako Itálie k dispozici zdroj likvidity, neomezený ani časově, ani velikostí. Ten by měly poskytnout ECB a EFSF (European Financial Stability Fund). Pokud k tomu nedojde, přijde katastrofa, varuje Buiter.
Zdroj: CNBC