Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
5 klasických investičních chyb…

5 klasických investičních chyb…

4.8.2011 12:37
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Letní prázdninová sezóna je v plném proudu, britská královna odjíždí na své letní sídlo a ve Francii začíná celozávodní dovolená v továrnách Renault a Peugeot (kromě mnoha jiných). Pro investory to znamená, že mnoho z nich vymění obleky a kravaty za kraťasy a tílka, vypnou monitory a odjedou k moři. Nabízí se tak ideální čas na teoretickou úvahu, mapující nejčastější chyby jak profesionálních, tak amatérských investorů.

Ta první se nabízí úplně sama a nazývá se „přehnané sebevědomí“. Mnoho výzkumů spolehlivě potvrdilo, že člověk je za obvyklých podmínek sebevědomý nad rámec svých skutečných schopností. Stačí se zeptat, jaký je kdo řidič – jen málokdo odpoví, že se za volantem projevuje jako zmatkář se špatně potlačovanými sklony k agresivitě. To samé platí pro svět investic. Pokud uděláme úspěšnou investici a vyděláme na ní peníze, zaměňujeme štěstí za schopnosti. Ilustrativním příkladem budiž tenis. Hráč, který trpělivě a bez větších výkyvů vrací údery, také obvykle vyhraje. To samé platí ve světě investic – hřbitovy jsou plné nadějných spekulantů, kteří na základě jednoho dobrého obchodu usoudili, že jsou geniální.

Druhá chyba se nazývá „efekt stáda“. Lidé se ve (větší) skupině instinktivně cítí bezpečněji, dokonce se jim zde zlepšuje nálada a berou na sebe větší a větší rizika. To je hlavním důvodem, proč spekulativní bubliny do značné míry živí sebe sama. Jakákoliv investice doširoka přetřásaná mezi kamarády a publikovaná veřejně dostupnými médii je průšvih a pro většinu investorů neskončí dobře.

Třetí přešlap lze nazvat „časování trhu“. Lze dovodit, že snaha „vychytávat“ lokální dna a lokální maxima trhu není optimální strategií? Nepochybně ano. Akciové trhy na dlouhém horizontu obecně vydělávají po započtení dividend v průměru přibližně 9,6 % p.a. - za předpokladu, že jste trpělivý investor a peníze na trhu „necháte“. Budete-li se snažit trh obalamutit a pokusíte-li se indexy „časovat“, vaše výnosy budou oproti průměru o plné dva procentní body nižší. Je to empiricky dokázáno, věřte mi.

Čtvrtá chyba má návaznost na inherentní problém lidského mozku – člověk má tendenci usuzovat, že kontroluje jevy a události, nad nimiž má ve skutečnosti nulovou šanci vyhrát. Projevem tohoto jevu je a) snaha vidět cenové trendy i tam, kde nejsou a b) potřeba usuzovat na budoucí vývoj na základě vývoje v minulosti. Je smutným faktem, že předchozí chování ceny jakéhokoliv finančního aktiva rozhodně není spolehlivým vodítkem pro vývoj budoucí. Nikdo na světě neví, co bude a pokud vám někdo tvrdí opak, berte jeho slova s velikou rezervou.

Poslední v pořadí není ani tak chyba, jako spíše rada – pokud máte upřímný zájem zvýšit výnosy svých aktiv, hledejte „nízkonákladové“ produkty. Bude se to možná zdát nelogické, ale ve financích ne vždy platí, že vysoká cena také znamená nadprůměrnou kvalitu. Jak říká John Bogle, zakladatel skupiny Vanguard Group – „Dostáváte to, za co nezaplatíte“…

A teď upřímně ruku na srdce…kolik z těch chyb jste udělali i Vy?


Váš názor
 • ZABUDNITE NA TIETO RADY
  8.8.2011 14:42

  - ak môžem, jedna rada : zabudnite na tieto rady od brokera. Oni sami ich nedodržiavajú. Sú to také zbierky slabých čajových doporučení londýnskych babičiek pri čaji o 17.00 =================================== ako príklad: 1. rada - Sebavedomie treba mať, ale musí vedieť, čo je za ním. inak sú to iba emocie, no aj tie sa dajú využiť - Buď lakomí, ked akcie rastú a buďte opatrní, keď akcie klesajú. Nechatajte low, lebo low chytí vás, ale správne časujte trh. nech sa darí.
 • pravda
  5.8.2011 19:55

  Hezky sepsane. S timto nelze nez souhlasit. Staci se jen podivat na fora plna zoufalcu, kteri se snazi vlnkovat a zarucene to uz zitra pujde dolu, protoze to je prece pata sedmivlna....a pak jen skuci, jak prodelavaji boty.
  Demostenes
 •  
  4.8.2011 15:47

  ... hlavne neposlouchat bromidy brokeru jako p. Zabza. "Buy and Hope", good luck. "You cannot time markets":-) ... www.iasg.com. Co ze to rek pan Boogle? Ja myslel ze je to 200 let stare US prislovi, ktere rika kazdy zubar. Jeste nejake rady?
  stepan
  • Pátá rada
   4.8.2011 16:03

   Poněkud nevhodná rada je pátá: hledejte „nízkonákladové“ produkty. Zrovna Patria patří mezi ty spíše vysokonákladové brokery :-) viz http://tomikov.blogspot.com/2011/07/fio-broker-patria-direct-lehke.html
   tomáš
 •  
  4.8.2011 12:43

  VŠECHNY !! A ještě několik navíc :- )
Aktuální komentáře
21.6.2018
8:59Čínské investice v USA od začátku roku klesly o 92 procent
8:56Evropa by mohla následovat Ameriku do zeleného, Německo nerozhodné  
8:25MMF schválil úvěr 50 miliard USD pro Argentinu
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?
20.6.2018
22:02Wall Street zakončila nerozhodně, Oracle po výsledcích -7 %
19:11Skutečné bubliny jsou někde jinde než na technologiích  
17:43EPH nabízí růst, jasnou strategii a zajímavý výnos. Od investorů přijme 3 miliardy korun i víc
17:29Praha v zeleném i přes strmý propad Kofoly, v Evropě se dařilo Unicredit  
16:51Strach přešel, opatrnost zůstává. Hlavní měny ani koruna dnes nenašly směr  
16:47Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí eurozóna list za krizí
15:59EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA
15:56PKN Orlen má souhlas k vytěsnění dalších akcionářů Unipetrolu
15:04Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
14:59Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
13:56ČEZ , a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu 21.6.2018
13:11Avast stihla smršť nákupních doporučení. Nejvýš míří to tuzemské  
12:20Akcie Kofola propadají až o 24 procent. Akcionář CED Group prodal 8,5% podíl
11:01Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
10:49Akcie evropských bank dnes vzkvétají. Avast má čtyři čerstvá doporučení k nákupu
10:35Trhům se vrací nálada, euro ani koruna z toho však neprofitují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.