Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potřebujeme radikální šok

Potřebujeme radikální šok

7.9.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Goldman Sachs uvažuje o „radikálních“ možnostech, které by Fed mohl využít, pokud se bude ekonomická situace dále zhoršovat. Jednou z nich je cílení úrovně nominálního HDP. Ve srovnání se způsobem fungování Fedu v současnosti by šlo skutečně o radikální změnu, takový šok je ale přesně tím, co veřejnost nyní potřebuje. Ekonomický výhled domácností a firem byl v posledních několika letech žalostný. V důsledku toho nashromáždily velkou zásobu hotovosti. Pokud by Fed nyní ohlásil cílení úrovně nominálního HDP, vytvořilo by to velký šok očekávání, který by zvrátil trend v hromadění hotovosti.

Tento šok by fungoval i díky těm, kteří by bědovali nad nezodpovědnou monetární politikou, ztrátou hodnoty dolaru, koncem západní civilizace a dalšími obavami, které trápí zastánce tvrdé měny. Podobné obavy zaznívaly v roce 1933, když FDR provedla QE a ohlásila cílení cenové úrovně. A představovaly potřebný šok nominálním výdajům a inflačnímu očekávání. Výsledkem bylo silné oživení mezi lety 1933 – 1936. Stejně by zafungoval správně signalizovaný šok dnes. Fed by musel nakupovat aktiva až do chvíle, kdy bude dosaženo cílové úrovně nominálního HDP. Vzrostla by tak inflační očekávání, zvýšil by se náklad držení hotovosti a nakonec by vzrostly nominální výdaje. To by znamenalo nárůst reálné aktivity, protože v ekonomice se nacházejí velké volné kapacity.

Goldman Sachs k tomu říká následovné: Je důležité povšimnout si, že dvojí mandát Fedu má již určitou podobnost s cílením nominálního HDP, kdy politika reaguje na reálný produkt a cenovou úroveň. Klíčový rozdíl spočívá v tom, že ohlášení cíle na bázi nominálního HDP je mnohem jednodušší a tudíž mnohem efektivnější než nejasný dvojitý mandát. A ten je navíc definován na základě velikosti změn cenové úrovně, zatímco cílení nominálního HDP závisí na úrovni cen. V jeho rámci by se tak Fed snažil dohnat to, co bylo v minulosti ztraceno. Jde tedy o ekvivalent přechodného zvýšení inflačního cíle.

To, že cílení nominálního HDP se nyní probírá ze strany Goldman Sachs, The Economist, The Financial Times, The Wall Street Journal, The Telegraph, The National Review a dalších znamená, že tato myšlenka získává na významu. Veřejnost potřebuje velký šok očekávání a tato politika je dost radikální na to, aby ho vytvořila.

(Zdroj: Blog Davida Beckwortha)


Váš názor
 • G-S
  7.9.2011 10:01

  Na tomto názoru něco je. Převážná většina volných peněz je u malé skupiny superbohatých lidí. Většina populace inflací přijde o méně, než příjde při současném stavu řízení ekonomiky-nevhodné státní úspory, nezaměstnanost, korupce, sypání do plného pytle atd. A řízenou inflací se sníží reálný státní dluh. Mám pravdu, nebo nemám?
  starik
 • GS kluci ušatí
  7.9.2011 9:51

  ti jsou už hodně odtržení od reality, aby jednou nečuměli jako trubky že nad WS zavlaje rudá zástava. 75% lidí má kulo a pokud se zvýší inflace tak rozhodně spotřebu nezvýší (jedině by zvýšili požadavky na mzdy a bud budou nižší firemní zisky nebo ještě vyšší nezaměstnanost ) spíše naopak a ten zbytek to nevytrhne. Realita je taková, že pokud se jelo 30 le na dluh tak ted se 30 let v lepším poplazíme kolem 0.
  Mike
 •  
  7.9.2011 8:53

  Mě se líbí, jak jsou někteří soudruzi arogantní a apriori očekávají, že se budou ovce jako ovce chovat. Zvedneme rozhodnutím nejvyššího sovětu inflační cíl a ovce nám nalejou do systému prašule, které rozproudí zkornatělé tepny světové ekonomiky. Investiční veřejnost není pane Beckworthy to, co bývala v roce 1933. Zde je názorně vidět, že něktěří nepochopili vůbec nic.
  DeGuise
  • Sheeple
   7.9.2011 10:18

   Pro lidi ovce se uz celkem ustalil anglicky vyraz "sheeple" :-)
   delcop
 • přeloženo do češtiny
  7.9.2011 8:15

  "pomocí znehodnocení USD znehodnotíme uspory lidí a tím je donutíme je utratit. Tím se zvedne HDP a tim bude prosperita.... " Pochopil jsem to spravne? Neboli finalni ozebraceni toho zbytku, co maji jeste nejaky majetek....
  sdk
  • Re: přeloženo do češtiny
   7.9.2011 10:07

   chápu to stejně, aneb čím hůř tím líp:-(
   mila69
  • Re: přeloženo do češtiny
   7.9.2011 10:04

   GS začíná uvažovat jako Tonda Zápotocký, nebo se pletu ?
   /eye/
 •  
  7.9.2011 8:07

  So we are back in happy days again!
  eple
  •  
   7.9.2011 16:23

   http://www.youtube.com/watch?v=SwRFoxgEcHc&feature=related
   Topi
  •  
   7.9.2011 16:05

   :))) nemáte odkaz na tu scénku ?? :)))
   Topi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů