uvažuje o „radikálních“ možnostech, které by Fed mohl využít, pokud se bude ekonomická situace dále zhoršovat. Jednou z nich je cílení úrovně nominálního HDP. Ve srovnání se způsobem fungování Fedu v současnosti by šlo skutečně o radikální změnu, takový šok je ale přesně tím, co veřejnost nyní potřebuje. Ekonomický výhled domácností a firem byl v posledních několika letech žalostný. V důsledku toho nashromáždily velkou zásobu hotovosti. Pokud by Fed nyní ohlásil cílení úrovně nominálního HDP, vytvořilo by to velký šok očekávání, který by zvrátil trend v hromadění hotovosti.
Tento šok by fungoval i díky těm, kteří by bědovali nad nezodpovědnou monetární politikou, ztrátou hodnoty dolaru, koncem západní civilizace a dalšími obavami, které trápí zastánce tvrdé měny. Podobné obavy zaznívaly v roce 1933, když FDR provedla QE a ohlásila cílení cenové úrovně. A představovaly potřebný šok nominálním výdajům a inflačnímu očekávání. Výsledkem bylo silné oživení mezi lety 1933 – 1936. Stejně by zafungoval správně signalizovaný šok dnes. Fed by musel nakupovat aktiva až do chvíle, kdy bude dosaženo cílové úrovně nominálního HDP. Vzrostla by tak inflační očekávání, zvýšil by se náklad držení hotovosti a nakonec by vzrostly nominální výdaje. To by znamenalo nárůst reálné aktivity, protože v ekonomice se nacházejí velké volné kapacity.
k tomu říká následovné: Je důležité povšimnout si, že dvojí mandát Fedu má již určitou podobnost s cílením nominálního HDP, kdy politika reaguje na reálný produkt a cenovou úroveň. Klíčový rozdíl spočívá v tom, že ohlášení cíle na bázi nominálního HDP je mnohem jednodušší a tudíž mnohem efektivnější než nejasný dvojitý mandát. A ten je navíc definován na základě velikosti změn cenové úrovně, zatímco cílení nominálního HDP závisí na úrovni cen. V jeho rámci by se tak Fed snažil dohnat to, co bylo v minulosti ztraceno. Jde tedy o ekvivalent přechodného zvýšení inflačního cíle.
To, že cílení nominálního HDP se nyní probírá ze strany , The Economist, The Financial Times, The Wall Street Journal, The Telegraph, The National Review a dalších znamená, že tato myšlenka získává na významu. Veřejnost potřebuje velký šok očekávání a tato politika je dost radikální na to, aby ho vytvořila.
(Zdroj: Blog Davida Beckwortha)