Ve srovnání s minulým měsícem klesly spotřebitelské ceny v srpnu o 0,3 procenta. V červenci naopak stejnou měrou rostly. Jde o výraznější pokles, než se čekalo. Meziroční inflace zůstává na 1,7 procenta a očekávané mírné zrychlení tedy nepřišlo.
Cenový index táhly dolů především potraviny, kde ceny meziměsíčně klesly o 1,4 procenta. Zde působil hlavně sezónní pokles cen zeleniny a ovoce, který pokračoval i v tomto měsíci. Zlevňovaly také výrobky v oblasti vybavení domácnosti (-0,3 %) a mírně i alkohol a tabák. Naopak po červencových slevách opět vzrostly ceny oděvů a obuvi (+0,4 %), zdražovaly také výrobky ve skupině péče o zdraví a náklady spojené s dopravou. Ve srovnání s minulým rokem je cenová hladina vyšší hlavně kvůli potravinám, pohonným hmotám cenám spojeným s bydlením.
Jádrová inflace zůstává stále mírně záporná, což ukazuje, že z domácí ekonomiky nepřicházejí žádné inflační tlaky. Ke zpřísňování měnové politiky tedy není důvod. Navíc se zhoršila kondice hlavního obchodního partnera ČR, eurozóny, a vliv na domácí ekonomiku už začal být znát. Zvyšování sazeb se tak odkládá. Odhadujeme, že by mohlo přijít někdy v polovině příštího roku, načasování ale bude záležet hlavně na tom, jak stagnace či recese hlavních ekonomik dolehne na české hospodářství.