Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
US-euro-asijská geopolitická cesta do recese: Čím může Čína zachránit Evropu a stojí jí to za to?

US-euro-asijská geopolitická cesta do recese: Čím může Čína zachránit Evropu a stojí jí to za to?

29.9.2011 18:46
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Finanční trhy, svět i my všichni jsme se přehoupli na konec třetího čtvrtletí roku. Špatnou zprávou je, že nejistota se v jeho průběhu nesnížila, ba naopak, u Evropy, Spojených států ani Asie (zejména Číny) a úvahy o ochabování ekonomiky se proti americkému epicentru roku 2008 zdají mnohem globálnějšího podhoubí roku 2011. Jestli si Evropa pomůže silnou koordinovanou akcí, bude to důvod vrhnout se na její akcie i dluhopisy. Jestli ne, nebudou to zřejmě Spojené státy, kdo ji podpoří. Čína? Čím? Proč?

Globální stratégové a správci začínají své klienty a jejich portfolia připravovat variantu, že celý svět bok po boku vstoupí do synchronní recese. „Tento scénář, doprovozen výraznější deflací se zdá nejpravděpodobnější,“ míní akciový stratég Morgan Stanley Adam Parker. Na trhu se to podle něj projevuje i tím, že je velmi složité zaujmout výhodnou defesivní pozici. 10% šanci připisuje nejhoršímu scénáři, který ale tentokrát bude více globálně vyvážený. „Zatímco v roce 2001 i 2008 firemní zisky v USA padly o 50 %, nyní Morgan Stanley čeká globální pokles a v nejhorším případě 30% u USA v roce 2012.

Mark Kostin z Goldman Sachs upozorňuje, že korelace mezi 10 hlavními tržními sektory dosáhla 0,94 a je vyšší, než u finanční krize 2008. Ukazuje to, že na akciovém trhu se není kam schovat, sektory se pohybují shodně, protože trh je ovládán geopolickou otázkou. To stejné Morgan Stanley ilustruje na pohybu Beta faktoru – tradičně nízkého u defensívy. „Rozdíly mezi sektory se i zde rozmělnily,“ dodává Parker.

Budoucí směr je podle Morgan Stanley i Goldman Sachs v rukou politiků: Německo, Francie a Řecko se musejí domluvit na řešení dluhové krize, Čína na měkkém přistání tamní ekonomiky a americký Kongres na protichůdném úkolu snížení deficitu a další podpoře růstu fiskální cestou.

Jsou to asijské trhy, které jako obvykle nejrychleji reagují z pohledu toku kapitálu na globální napětí. A tamní obrázek není pěkný. Podle průzkumu banky RBS se na aktuální vlně odlivu kapitálu z asijských burz podílejí ze 39 procent ETF fondy. Z 61 procent jsou to ale dlouhodobí dlouzí investoři. „Jejich chování ostře kontrastuje s jejich důvěrou roku 2010,“ uvádějí analytici banky Emil Wolter a Dylan Cheang. Zpochybňují tvrzení dalších, že za odlivem stojí krátkodobý kapitál a „hot money“. Že odliv peněz je z reálného byznysu, napovídá i struktura odlivu v září: 554 mil. USD z Hong Kongu, 417 mil. USD z Číny, 324 mil. USD z Koreji,… „Dlouhodobí investoři na asijských trzích jsou vždy první, kdo reaguje, pokud se globálně skutečně něco děje. Jejich fundamentální založení stojí i za tím, proč se skrze změnu jejich chování rozdmýchaly měnové trhy. Šli do hotovosti a nyní na ní sedí, jen velmi malá část z nich doufá v zajímavé zisky z jiných aktiv v horizontu jednoho roku. A dokud se nevyřeší dluhová krize v Evropě, nezmění se to,“ míní Aadil Ebrahim, šéf Bowen Capital Management Asia a přidává ještě podmínku dvě: inflace v Asii bude za vrcholem a centrální banky začnou uvolňovat měnovou politiku. RBS radí zaujímat těm co na trhu zůstali, defesívní pozice v necyklických sektorech jako jsou telekomunikace či utility. Ty pozice, o kterých Morgan Stanley a Goldman Sachs tvrdí, že investor aby je pohledal.

Je tedy v zájmu Číny se sama podílet na řešení evropské dluhové krize vedle svých vlastních domácích problémů? A jak? Stále platí, že vyspělý svět tvoří 60 procent globálního HDP, což v případě otřesů podkope růst emerging markets (ekonomik, ne jen trhů). Čína (a Japonsko) zatím postupuje opatrně a za drobný podíl svých devizových rezerv v objemu celkem 3,2 bilionu amerických dolarů kupuje dluhopisy postižených zemí eurozóny: Řecka, Itálie, Španělska, ale také třeba Maďarska. Podle profesora univerzity v Clarmontu Minxina Peie jsou ale optimističtí ti, kdo doufají, že Čína zachrání Evropu širokých gestem. Čína má v tomto směru palčivou zkušenost s USA a Evropu podpobí přísné cost benefit analýze. Na druhé straně, dokud Čína bude exportně taženou ekonomikou, zájem pomoci Evropě mít musí: s 383 miliardami dolarů vývozu je jejím největším obchodním partnerem. Minxin Pei nabízí tři cesty, kterými může Čína Evropě pomoci:

Snížením své „administrativní zátěže“ může pomoci evropskému exportu do Číny. Krátkodobě by to přitlumilo růst Číny (což ta nyní chce) a dlouhodoběji podle profesora 10% nárůst evropského vývozu do Číny vytvoří na starém kontinentě 300 tisíc pracovních míst.

Za druhé, Čína se může podílet na rekapitalizaci evropských bank. Ty nyní více než jindy kapitál potřebují, jejich valuace jsou velmi atraktivní. Připomeňme starší slova šéfa Bank of China, že je načase, aby čínské banky využily zdecimovaný evropský finanční sektor k vystoupení z dosavadní opatrnosti a širší vlně akvizic…

Třetí cestou jsou přímé zahraniční investice. V roce 2010 dosáhly 1,3 miliardy amerických dolarů, stále dosti málo. Na jejich dosud stál strach z politického pozadí, ten pod tlakem horších obav může změknout. Jsou však zejména v delším horizontu se projevujícím efektem, neřešícím současnou krizi.

Fundamentální řešení si vyžádá čas a dlouhodobý akciový medvěd ze Societe Generale Albert Edwards znovu varuje optimisticky naladěné investory: ačkoli se akcie v Evropě i USA zdají historicky velmi levné, pohledem Tobinova Q, poměru firemních aktiv z tržní ceně, Shillerova, Graham-Dodd normalizovaného i cyklicky očištěného P/E jsou trhy nadhodnocené a za minulým vývojem indexů se utrhnou firemní zisky. „“Ještě v letošním roce musíme zkorigovat na jednociferné P/E a podmínky třetí pobublinové recese,“ míní Edwards.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, sloupek Minxina Peie)


Váš názor
  •  
    30.9.2011 21:58

    najviac ma pobavila veta "Budoucí směr je podle Morgan Stanley i Goldman Sachs v rukou politiků" :D
    Kos3
Aktuální komentáře
13.12.2017
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba