Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko chce miliardy z oživení těžby ropy a plynu cestou přímých investic. Goldman Sachs zatím v sektoru vidí spíše poražené a čeká vlnu M&A

Řecko chce miliardy z oživení těžby ropy a plynu cestou přímých investic. Goldman Sachs zatím v sektoru vidí spíše poražené a čeká vlnu M&A

06.10.2011 18:16
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Miliardy eur by Řecko vedle privatizace rádo získalo z oživení zahraničních investic v zemi včetně probuzení s krizí odložených projektů těžby ropy. S rokem 2012 proto chce pozvat zahraniční průzkumné společnosti, které prověří ložiska ropy a plynu na západním pobřeží řecké pevniny. Podle Yiannise Maniatise z ministerstva energetiky vláda dnes schválila obnovení těžebních projektů ve třech oblastech s odhadovanými zásobami zhruba 300 milionů barelů ropy a neurčeného objemu plynu. Těžbu na západě peloponéského poloostrova chce země oživit skrze mezinárodní tendr s vítězem vybraným v průběhu roku 2012 a očekávaným výnosem těžby zhruba 14 miliard eur na horizontu 15 let.

Projekt těžby ropy v Řecku začal průzkumnými pracemi na sklonku finanční krize, další průzkumné práce se proto staly nerentabilní, navíc ztíženy technickými problémy spojenými s hloubkou mořského dna v místě budoucí těžby a tlakem. Nyní chce Řecko těžbu urychlit, přilákat strategické investice a získat nová pracovní místa. Další, prozatím seizmické průzkumy, proběhnou v Jónském moři a na jihu Kréty.

Těžba ropy zapadá do snahy o nárůst přímých zahraničních investic v zemi. Ty na průměru let 2004 až 2010 dosáhly jen necelého procenta HDP při průměru EU 3,7 procenta, jihu Evropské unie (Španělsko, Portugalsko, Itálie) 2 procenta. Z dat Boston Consulting Group and the Hellenic-Dutch Association for Commerce and Industry přitom vyplývá, že sousední Turecko a Rumunsko přesahují 8% podíl FDI na HDP země.

O této rezervě u FDI ví dobře Německo. I proto zavítal do Atén německý ministr hospodářství Rösler. „Je naším úkolem v duchu evropské solidarity dostat Řeky zpět na nohy, i tou cestou, že sem dovedeme německé firmy,“ uvedl výmluvně ministr pro ZDF. Do Řecka přicestoval s misí 60 zástupců průmyslových firem. „Neočekáváme, že výsledkem této cesty budou kontrakty za miliardy, ale od vlády chceme strukturální reformy a jsme připraveni zapojit naše firmy,“ dodal.

Jestli je již ta pravá doba na oživení průzkumných investic v oblasti těžby ropy a plynu, zpochybňuje analýza Goldman Sachs pro tento sektor a opírá se o střet cen ropy a valuace. Ta poznamenává, že při stále nízkých cenách ropy a výrazném podhonocení akcií průzkumných firem v sektoru jsou na jedné straně touto skutečností zasažené firmy v Evropě, zejména Velké Británii a také USA a na druhé straně asijští potenciální kupci s hotovostí v pohotovosti v objemu 150 miliard amerických dolarů. A zejména ti budou chtít zajistit energetické potřeby Číny pro další ropy, cestou fúzí a akvizic.

„Při cenách ropy kolem 100 dolarů za barel jsou valuace průzkumných firem atraktivně nízko. Jakmile ceny ropy poskočí výše, začne vlna M&A,“ říká Christopher Wheaton z fondů zaměřeného na energie RCM v Londýně. „Zejména Asie má zájem zajistit budoucí spotřebu,“ uvádí.

Na prodej podle RBS budou zejména ty průzkumné firmy, které si v napjaté situaci trhů nedokáží zajistit 100% financování prací na příští rok. Jako takové potenciálně vidí Bowleven Plc (také Goldman Sachs), zatímco Cairn Energy Plc či Heritage Oil Plc se zřejmě pustí do akvizic, neboť mají dostatek až nadbytek hotovosti, míní analytik Corbett za RBC.

Globální energetické akcie padly ve 3Q11 o 21 procent, nejprudčeji od 1Q roku 2008. Index 20 průzkumných firem těžby ropy a plynu v Londýně obchoduje na 64násobku futures na ropu, nejníže za tři roky. Index 65 těchto firem, obchodovaných v Londýně i New Yorku je od počátku roku níže o 21 procent (díky oživení těžby v USA).

M&A aktivita v sektoru zatím zůstávala utlumena, s objemem 47 mld. USD ve 3Q11 po 46,2 mld. USD ve 2Q11, což by nejslabší kvartál v tomto směru od roku 2009. Největším obchodem bylo 15miliardové (v USD) převzetí Petrohawk Energy ze strany BHP Billiton, následovanáno koupí 30% podílu v GDF Suez ze strany China Investment Corp za 3,2 mld. USD a Opti Canada ze strany čínské Cnooc za 2,1 mld. USD. Podle analytiků Bernstein budou zejména čínští kupci preferovat firmy ve Velké Británii, Kanadě a USA, kde jsou valuace levnější v přepočtu na rezervy ropy. Důvodem je podle některých analytiků také ten fakt, že tyto země (ne tak zcela USA) mají měkčí právní omezení na M&A v sektoru.

(Zdroj: Kathimerini, AFP, Bloomberg, CNBC, RBS, Bernstein)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.09.2021
11:26Průzkum: ČNB tento týden zvýší sazbu o 50 bps, na konci roku může být až na 2 %  
10:32Ford a SK investují 11,4 miliardy dolarů do závodů na elektroauta a baterie
9:49Rohlik.cz Finance a.s.: Oznámení výsledků nabídky
9:22GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje
6:31Damodaran: Návratnost „dobrých“ akcií a outsourcing investičního svědomí
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/21 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board