Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko chce miliardy z oživení těžby ropy a plynu cestou přímých investic. Goldman Sachs zatím v sektoru vidí spíše poražené a čeká vlnu M&A

Řecko chce miliardy z oživení těžby ropy a plynu cestou přímých investic. Goldman Sachs zatím v sektoru vidí spíše poražené a čeká vlnu M&A

06.10.2011 18:16
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Miliardy eur by Řecko vedle privatizace rádo získalo z oživení zahraničních investic v zemi včetně probuzení s krizí odložených projektů těžby ropy. S rokem 2012 proto chce pozvat zahraniční průzkumné společnosti, které prověří ložiska ropy a plynu na západním pobřeží řecké pevniny. Podle Yiannise Maniatise z ministerstva energetiky vláda dnes schválila obnovení těžebních projektů ve třech oblastech s odhadovanými zásobami zhruba 300 milionů barelů ropy a neurčeného objemu plynu. Těžbu na západě peloponéského poloostrova chce země oživit skrze mezinárodní tendr s vítězem vybraným v průběhu roku 2012 a očekávaným výnosem těžby zhruba 14 miliard eur na horizontu 15 let.

Projekt těžby ropy v Řecku začal průzkumnými pracemi na sklonku finanční krize, další průzkumné práce se proto staly nerentabilní, navíc ztíženy technickými problémy spojenými s hloubkou mořského dna v místě budoucí těžby a tlakem. Nyní chce Řecko těžbu urychlit, přilákat strategické investice a získat nová pracovní místa. Další, prozatím seizmické průzkumy, proběhnou v Jónském moři a na jihu Kréty.

Těžba ropy zapadá do snahy o nárůst přímých zahraničních investic v zemi. Ty na průměru let 2004 až 2010 dosáhly jen necelého procenta HDP při průměru EU 3,7 procenta, jihu Evropské unie (Španělsko, Portugalsko, Itálie) 2 procenta. Z dat Boston Consulting Group and the Hellenic-Dutch Association for Commerce and Industry přitom vyplývá, že sousední Turecko a Rumunsko přesahují 8% podíl FDI na HDP země.

O této rezervě u FDI ví dobře Německo. I proto zavítal do Atén německý ministr hospodářství Rösler. „Je naším úkolem v duchu evropské solidarity dostat Řeky zpět na nohy, i tou cestou, že sem dovedeme německé firmy,“ uvedl výmluvně ministr pro ZDF. Do Řecka přicestoval s misí 60 zástupců průmyslových firem. „Neočekáváme, že výsledkem této cesty budou kontrakty za miliardy, ale od vlády chceme strukturální reformy a jsme připraveni zapojit naše firmy,“ dodal.

Jestli je již ta pravá doba na oživení průzkumných investic v oblasti těžby ropy a plynu, zpochybňuje analýza Goldman Sachs pro tento sektor a opírá se o střet cen ropy a valuace. Ta poznamenává, že při stále nízkých cenách ropy a výrazném podhonocení akcií průzkumných firem v sektoru jsou na jedné straně touto skutečností zasažené firmy v Evropě, zejména Velké Británii a také USA a na druhé straně asijští potenciální kupci s hotovostí v pohotovosti v objemu 150 miliard amerických dolarů. A zejména ti budou chtít zajistit energetické potřeby Číny pro další ropy, cestou fúzí a akvizic.

„Při cenách ropy kolem 100 dolarů za barel jsou valuace průzkumných firem atraktivně nízko. Jakmile ceny ropy poskočí výše, začne vlna M&A,“ říká Christopher Wheaton z fondů zaměřeného na energie RCM v Londýně. „Zejména Asie má zájem zajistit budoucí spotřebu,“ uvádí.

Na prodej podle RBS budou zejména ty průzkumné firmy, které si v napjaté situaci trhů nedokáží zajistit 100% financování prací na příští rok. Jako takové potenciálně vidí Bowleven Plc (také Goldman Sachs), zatímco Cairn Energy Plc či Heritage Oil Plc se zřejmě pustí do akvizic, neboť mají dostatek až nadbytek hotovosti, míní analytik Corbett za RBC.

Globální energetické akcie padly ve 3Q11 o 21 procent, nejprudčeji od 1Q roku 2008. Index 20 průzkumných firem těžby ropy a plynu v Londýně obchoduje na 64násobku futures na ropu, nejníže za tři roky. Index 65 těchto firem, obchodovaných v Londýně i New Yorku je od počátku roku níže o 21 procent (díky oživení těžby v USA).

M&A aktivita v sektoru zatím zůstávala utlumena, s objemem 47 mld. USD ve 3Q11 po 46,2 mld. USD ve 2Q11, což by nejslabší kvartál v tomto směru od roku 2009. Největším obchodem bylo 15miliardové (v USD) převzetí Petrohawk Energy ze strany BHP Billiton, následovanáno koupí 30% podílu v GDF Suez ze strany China Investment Corp za 3,2 mld. USD a Opti Canada ze strany čínské Cnooc za 2,1 mld. USD. Podle analytiků Bernstein budou zejména čínští kupci preferovat firmy ve Velké Británii, Kanadě a USA, kde jsou valuace levnější v přepočtu na rezervy ropy. Důvodem je podle některých analytiků také ten fakt, že tyto země (ne tak zcela USA) mají měkčí právní omezení na M&A v sektoru.

(Zdroj: Kathimerini, AFP, Bloomberg, CNBC, RBS, Bernstein)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university