Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek je ochoten částečně ustoupit ve zdaňování zisku z cenných papírů

Kalousek je ochoten částečně ustoupit ve zdaňování zisku z cenných papírů

10.10.2011 9:27
Autor: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek je ochoten ustoupit v návrhu zákona, který zpřísňuje podmínky zdaňování zisku z prodeje cenných papírů. Investor by zisk podle zmírněné verze nemusel danit, pokud by cenné papíry držel aspoň tři roky, osvobozen od daně by byl zisk do 100.000 korun ročně. Kalousek to na konci minulého týdne řekl Českému rozhlasu. Podle nynějšího návrhu by se lhůta pro osvobození od daně měla od roku 2013 prodloužit ze současných šesti měsíců na pět let, informovaly nedávno Hospodářské noviny.

V současnosti musí platit 15procentní daň pouze investor, který prodá akcie do šesti měsíců od jejich nabytí a realizuje přitom zisk vyšší než 15.000 korun. Podle návrhu by se daň zvýšila na 19 procent.

"Jsem připraven diskutovat o tom, že ten časový test nebude pět, že bude třeba čtyři roky, nebo tři roky. Jsem připraven upravit hranici pro osvobození na nějakých 100.000 korun ročně, aby se to netýkalo drobných akcionářů, ale nemůžu upustit od časového testu," uvedl Kalousek. Časovým testem se rozumí právě období, po které musí investor cenné papíry držet, aby nedanil zisk z jejich prodeje.

Makléřské firmy, banky i poradenské společnosti jsou proti návrhu na zpřísnění podmínek zdaňování zisku z prodeje cenných papírů. Tento krok podle nich povede především ke snížení počtu drobných investorů a k vyšší administrativní zátěži na straně státu i lidí. Stát z něj prý získá pouze desítky milionů korun.

Ministerstvo financí změnu vložilo do návrhu zákona o zřízení Jednoho inkasního místa, který prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně před více než dvěma týdny.


Váš názor
 •  
  10.10.2011 12:37

  "...V současnosti musí platit 15procentní daň ... investor, který prodá akcie ... a realizuje přitom zisk vyšší než 15.000 korun..." Nejsem si jistý, jestli jsou méně přesné moje znalosti daňových předpisů, nebo informace uvedená v článku. Daň je z příjmu, daňový základ mohu ponížit o náklady účelně vynaložené atd. a od daně jsem osvobozen, pokud příjmy nedosáhnou nějaké výše. Ale že bych byl od daně osvobozen i pokud bude příjem třeba milion, ale nedosáhnu zisku přes 15.000,- CKZ?
  dave
  •  
   10.10.2011 12:57

   POZOR, TĚCH 15 K JE HRANICE PRO PODÁNÍ DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ. A JE TO HRANICE VÝNOSU, NIKOLIV ZISKU.
   PetrP
 •  
  10.10.2011 12:29

  Tenhle hoštapler háže s našimi daněmi jak ho napadne. Skandální. Jak může dělat ministra financí někdo, kdo nemá žádnou odpovědnost a vypouští každý týden nějaký pokusný balónek, pouze podle toho, jak se mu to zrovna hodí ??
  Jesse
 •  
  10.10.2011 10:16

  Zase jen změna pro změnu? Ach jo. No, alespoň akcionářům Erste je to dneska putna... :)
  Berounskej
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba