Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dokument: EFSF dostane právo kupovat vládní dluhopisy a poskytovat úvěrové linky, na pomoc dosáhnou jen

Dokument: EFSF dostane právo kupovat vládní dluhopisy a poskytovat úvěrové linky, na pomoc dosáhnou jen "disciplinovaní". Mise radí vyplatit další tranši pomoci Řecku

20.10.2011 12:42, aktualizováno: 20.10. 16:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Společná evropská měna euro dočasně zamířila z ranním úrovní u 1,37 USD/EUR na nové denní maximum 1,3842 dolaru k euru poté, co Reuters jako první přinesla pasáže z podkladového dokumentu pro víkendový Summit EU, ze kterých vyplývá, že záchranný fond EFSF dostane právo nakupovat státní dluhopisy těch zemí, které o takovou pomoc požádají. Pravomocí EFSF bude také poskytovat preventivní úvěrové linky až do 10 % HDP příjemce. Podkladový materiál také ukazuje pravidla, za kterých na pomoc země dosáhnou.

Společná mise EU, ECB a MMF dnes uvedla, že společně doporučuje vyplatit šestou tranši pomoci Řecku a to v nejbližší možné době. Tu má země obdržet v rozsahu 8 miliard eur. Zpráva ale jinak pro Řecko nedopadla dobře. Věřitelé shledali celou řadu nedostatků, vedle pomalých reforem, přes neschopnost Atén dosáhnout nižších nákladů na obsluhu dluhu, až po neplnění cílů ohledně snižování rozpočtového deficitu. Mise uvedla, že dluhová dynamika Řecka zůstává velmi znepokojivá a že propad řecké ekonomiky je mnohem větší, než věřitelé čekali. 

„Služby Evropské komise doporučují vyplacení šesté splátky pro Řecko v nejkratším možném termínu: jakmile dojde k uzákonění dříve dohodnutých kroků v oblasti fiskální konsolidace, privatizace a reformy trhu práce, které vláda oznámila,“ píše se ve zprávě trojky. Balík avizovaných kroků by měl řecký parlament navzdory generální stávce a masovým demonstracím v Aténách v konečné podobě schválit ještě dnes.

MMF naproti tomu s odhady Evropské unie ohledně schopnosti Řecka plnit plánované cíle nesouhlasí a se schválením další splátky ze slíbeného úvěru chce počkat, dokud nebude situace jasnější. "MMF si myslí, že odhady ostatních členů trojky jsou příliš optimistické," uvedl jeden zdroj. Další zdroj dodal, že MMF bude chtít nejprve vidět, s čím přijde eurozóna na nedělním summitu. Pokud se země eurozóny dohodnou na vyšším zapojení soukromého sektoru do restrukturalizace řeckého dluhu, zlepšilo by to dluhovou situaci země a MMF by tak podle zdroje mohl podepsat uvolnění další splátky zřejmě v listopadu.

Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):
Záchranný fond eurozóny EFSF bude moci na sekundárním trhu nakupovat dluhopisy zemí eurozóny, které prokáží udržitelný dluh, respektují závazky spojené se snižováním svého rozpočtového schodku a mají udržitelnou pozici běžného účtu platební bilance. Zemi také nesmí zatěžovat problém s nesolventními bankami. EFSF bude moci na trhu nakupovat dluhopisy do vyčerpání své finanční kapacity ihned poté, co žádost konkrétní země schválí Evropská centrální banka a ministři financí eurozóny, uvádí dokument.

Po podpisu memoranda o porozumění mezi dotčenou zemí a EU s ECB by pomoc měla být zahájena v horizontu jednoho až dvou dní.

EFSF bude moci dluhopisy nakoupené na sekundárním trhu později opětovně prodat zpět na trh, ale – jak uvádí dokument – s ohledem na možné vytlačení nových emisí dluhů samotné země. Prodat je také bude moci postupně zpět vydávající zemi, bude oprávněn dluh držet až do splatnosti, což by ale, jak dokument poznamenává, omezovalo jeho další akceschopnost blokováním finančních zdrojů. EFSF také bude moci dluhopisy použít v repooperacích s komerčními bankami, uvádí pracovní dokument citovaný Reuters.

Podle další části dokumentu bude EFSF schopen také nabízet zemím v potížích preventivní úvěrové linky v objemu od dvou do deseti procent hrubého domácího produktu (HDP) dotyčného státu. Takový krok by měl zabránit tomu, aby se stát dostal do finanční tísně. Podle dokumentu ohledně využití záchranného fondu, který získala Reuters, budou úvěrové linky poskytovány na jeden rok s možností je dvakrát prodloužit o šest měsíců.

Podle dokumentu chtějí lídři eurozóny do konce listopadu letošního roku dokončit dohodu o stálém záchranném mechanismu (ESM). Dokument také obsahuje pasáž, podle které by do konce roku 2012 měly být ustanovení o pravidlech pro dluh a rozpočtový schodek začleněny do legislativy jednotlivých států.

Dokument opakuje, že účast soukromého sektoru na pomoci Řecku je jedinečných krokem a nebude se opakovat v případě dalších zemí.

(Zdroj: AP, CNBC, ČTK, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
  •  
    20.10.2011 15:07

    Jaka ekonomika se v Recku propadla, tam zadna neni. Jejich HDP tvoril jen prutok pujcek statem a nasledne utraty statnich zamestnancu a duchodcu.Banky ktere jsou plne geniu nakupovali recke ale i jine dluhopisy tak at to risk manageri a CEO a CFO a C.... zaplati ze svych osobnich penez nikoli bankovnich.
    L
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data