Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Venizelos: Reálnou dohodou k Řecku je 50% odpis, 15 % hotově  a 35 % v nových dluhopisech. MMF pro účast na EFSF zváží zvláštní entitu

Venizelos: Reálnou dohodou k Řecku je 50% odpis, 15 % hotově a 35 % v nových dluhopisech. MMF pro účast na EFSF zváží zvláštní entitu

26.10.2011 11:44, aktualizováno: 26.10. 12:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos představil tamním bankéřům nejpravděpodobnější variantu řešení řeckého dluhu, kterou opírá o dosavadní jednání eurozóny a slova šéfa Eurogroup Jean-Claude Junckera. Dohoda má znít následovně: Řecku bude umožněno odepsat 50 procent dluhu. 15 procent bude investorům vyplaceno v hotovosti jako „pozlátko“, aby byli vůbec ochotni na dohodu přistoupit. Zbývajících 35 procent dluhu má být směněno na nový 30letý dluh s kupónem 6 procent. Podle Venizelose ještě může dojít na změnu poměru mezi hotovostí a novými dluhopisy.

Soukromí investoři nyní drží zhruba 205 miliard eur řeckého dluhu. Odpis 50 % tedy znamená pro řecko snížení této zátěže na 102,5 miliardy eur.

Ministr Venizelos se včera sešel se šéfem Institute of International Finance (IIF) Charlesem Dallarou. Institut koordinuje účast privátních věřitelů na odpisu části řeckého dluhu. Jednání byla vyhodnocena jako „velmi pozitivní“. Na základě červencové dohody banky přistoupily na 21% odpis drženého řeckého dluhu. O víkendovém Summitu se pozice dělily na ochotu bank je 40% odpisu a požadavku eurozóny na 50-60% odpis. Právě 50 % se tedy jeví jako reálný kompromis.

Rakouská ministryně financí před dnešním večerním Summitem EU a eurozóny uvedla, že objem prostředků, které budou země s ratingem „AAA“ ochotny poskytnout ve formě pomoci Řecku, je omezen výší, do které tento rating nebude ohrožen.

Eurozóna podle diplomatů požádá o účast na řešení dluhové krize v Evropě Čínu. Šéf EFSF Klaus Regling v pátek podle delegace EU v Pekingu pojede o účasti do Číny vyjednávat. Tamní ministerstvo zahraničí prozatím odpovědělo, že Evropa musí přijmout efektivní opatření k obnovení důvěry finančních trhů. Shodně se vyjádřilo japonské ministerstvo zahraničí. Poradce ruského prezidenta Medveděva, Arkadij Dvorkovitch, uvedl, že eurozóna drží klíč k odvrácení celosvětové recese. Na samotné Rusko prý ale díky stávajícímu rozložení aktiv současná krize dopadá slaběji, než minulá (2008).

Mezinárodní měnový fond dle zdrojů Reuters zvažuje účast na záchranném fondu pro eurozónu EFSF nikoli přímou cestou, ale skrze samostatnou právní entitu – SPV, konkrétně Special Purpose Investment Vehicle (SPIV). Ta by emitovala dluhopisy a z výnosů z jejich prodeje nakupovala dluhopisy členských zemí eurozóny. „MMF to zvažuje, žádné stanovisko ale zatím nepotvrdil," cituje agentura Reuters své zdroje. "Vše bude záviset na kompletním setu opatření," dodal.

Lídři eurozóny by měli dnes večer schválit plán, který počítá se zvýšením úvěrové kapacity Evropského fondu finanční stability (EFSF). Tedy nikoliv jeho velikosti, ale jeho schopnosti ručit za úvěry určené pro zadlužené země eurozóny. EFSF může půjčovat peníze až do 440 miliard eur (téměř 11 bilionů Kč). Plán, o němž se teď jedná, předpokládá v rámci EFSF vznik zmíněného speciálního nástroje SPIV. Ten by z výnosů z prodeje vlastních dluhopisů nakupoval na sekundárním trhu dluhopisy zadlužených zemí eurozóny, anebo vládám zadlužených zemí rovnou půjčoval peníze.

SPIV by byl otevřený soukromému kapitálu a právě i Mezinárodnímu měnovému fondu. Ze všech těchto zdrojů by podle návrhu, na který se Reuters odvolává, do SPIV tekly peníze. "MMF je jednou z možností, mohl by být jedním z investorů," poznamenal k návrhu jiný zdroj. "Mohl by být hostitelem toho fondu," řekl zdroj k možné úloze MMF v nástroji SPIV.

(Zdroj: FTD, FT, Kathimerini, Bloomberg, čtk)


Váš názor
  •  
    26.10.2011 12:18

    a do 10 let jsou tam zase, takže ti co dnes dostanou 30 letý dluhipis, tak za 10let odepíší zase 50% a dostanou zase 30 letý tedy letadlo, za které se normálně chodí na 10 let do basy. Jenže jak zavřít stát? no asi tak, že poslat exekutry (přesně tak jak to na nás udělali v Rakousku) a hned by byl klid, žádné protesty o tom, že jim seberou důchod po 10let mrtvém dědečkovy by se už nekonal, měli by starosti kde seženou střechu nad hlavou pokud žijí ve státním!!!!
    chicko
Aktuální komentáře
12.04.2024
17:36Globální akcie a ziskový sentiment – japonská výjimečnost, proti ní rozvíjející se trhy
17:04Závěr týdne měl patřit bankám, ale přebil je Írán  
15:20Výsledky BlackRock: Rostoucí trhy a nové ETF na Bitcoin přispělo k rekordní úrovni aktiv pod správou  
14:28Zisk Citigroup v první čtvrtletí poklesl o 27 %, překonal ale očekávání
13:35Start výsledkové sezóny v podání JPMorgan: Silné čtvrtletí, akcie přesto sráží celoroční výhled
12:10Perly týdne: Obrovská hodnota robotaxíků, inflace stabilizovaná u 3 %?
11:02Akcie míří vstříc bankovním výsledkům na pozitivní vlně  
9:08Rozbřesk: ECB chce snížit sazby v červnu, rozhodnou příchozí data
8:50Kofola potvrdila předběžná čísla, dnes vyjdou výsledky amerických bank a futures jsou zelené  
8:43Bloomberg: Apple bude brzy vyrábět čipy M4, chce jimi vybavit počítače Mac
6:24Výhled Fidelity na 2. čtvrtletí: Podstatou je správné načasování
11.04.2024
22:06Ceny producentů kontrují spotřebitelským cenám a Wall Street roste  
17:47ECB zůstává na cestě k nižším sazbám, akcie ale inspiraci k růstu příliš nenacházejí  
17:30Jakub Brukner: Aktuální výprodeje jako příležitost pro vstup do pozice
17:13Kofola potvrdila předběžné výsledky roku 2023. Dosavadní měsíce letoška hodnotí jako velmi dobré
16:05Optimismus, inflace a levné - nelevné akcie menších firem
15:54Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
15:24Silný růst a stabilní měna. Bude indický akciový trh za dvě dekády desetinásobný?
14:29ECB sazby nezměnila, naznačila ale blížící se snížení
14:09Aukce českých státních dluhopisů se setkala s vysokou poptávkou investorů zejména u splatnosti 2032

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BlackRock Inc (03/24 Q1, Bef-mkt)
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
13:00JPMorgan Chase & Co (03/24 Q1)
13:00Wells Fargo & Co (03/24 Q1)
13:30State Street Corp (03/24 Q1)
14:00Citigroup Inc (03/24 Q1)
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university