Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Eurozóna podporou krizových zemí marně bojuje proti realitě

FT: Eurozóna podporou krizových zemí marně bojuje proti realitě

26.10.2011 12:25
Autor: ČTK

Nynější problémy eurozóny mají čistě lokální charakter a celoevropskými je neudělaly finanční trhy, ale kontraproduktivní zásahy členských zemí na podporu předlužených zemí. Napsal to dnes komentátor britského listu Financial Times John Kay. Válku proti trhům podle něj evropští politici prohrají, protože ve skutečnosti nebojují proti trhům, ale proti realitě.

Kay odmítá převažující názor evropských činovníků, že pro fungování měnové unie je nezbytná jednotná rozpočtová politika. Ta ve skutečnosti nutná není, jak ukazují příklady jiných měnových unií jako například dlouhého období zlatého standardu nebo faktické unie mezi USA a zeměmi jako Čína, které svázaly své měny s dolarem.

Jednotná fiskální politika není ale pro účely jejích zastánců dostatečná, protože "ani Evropská komise ani německá vláda nemohou poslat do ulic Atén tanky", které by prosadily plnění dohodnuté politiky, píše Kay. Jedinou možností, jak může EU fiskální disciplínu prosadit, je hrozit odmítnutím dalších převodů peněz, což se zatím dělalo, ale bez větších úspěchů.

Měnová unie znamená, že oblasti s horšími ekonomickými podmínkami si už nemohou obnovovat klesající konkurenceschopnost devalvacemi a musí ji získávat svou vlastní mzdovou, daňovou a fiskální politikou. K tomu jsou však zapotřebí silné místní instituce a ty v řadě zemí eurozóny nejsou, protože kvůli přehnané ambicióznosti tvůrců eura šly do eurozóny i země, které disciplínu nejsou schopny prosadit.

Těžkým důsledkům své nedisciplinovanosti země jako Řecko v eurozóně unikaly státními a soukromými půjčkami. Jestliže budou věřitelé přesvědčeni, že se jim peníze vrátí, budou to Řecko a ostatní moci dělat dál, zejména pokud lídři EU prosadí plány na rozšíření role stabilizačního fondu EFSF. "Dávat zemím více zdrojů na boj proti trhům situaci nezlepší, ale zhorší," napsal Kay.

Absence silných lokálních institucí zplodila problémy jako divoké spekulace na realitních trzích v Irsku a Španělsku, neschopnost vládnout v Itálii, ekonomickou stagnaci v Portugalsku či přebujelý státní sektor v Řecku. Z nich se pak podle komentátora vinou zásahů evropských politiků staly zbytečně problémy celé EU.

Kay upozorňuje na řadu zájmů, jejichž vinou se lokální problémy staly celoevropskými. Elita v Bruselu a dalších metropolích má tendenci využít jakéhokoli problému k požadavkům na "více Evropy". Další motivací je záliba politiků v pořádání krizových zasedání, kde se náležitě zviditelní. Pro sanace krizových zemí horují finanční trhy a ministr financí USA Tim Geithner svými výzvami k důraznému řešení krize působí jako vyslanec amerických investičních bank, uvádí komentátor.

Jelikož ale nynější problémy eurozóny lze vyřešit jen lokálně, bere na sebe Evropa zodpovědnost za něco, kde nemá pravomoci, a tím riskuje ztrátu věrohodnosti. "Evropští lídři válku s trhy prohrají ne proto, že nenajdou dostatek zdrojů k jejich porážce, ale proto, že ve skutečnosti bojují s realitou," uzavírá Kay.


Váš názor
 •  
  26.10.2011 13:26

  ...samozřejmě má pravdu....to co se dnes děje je státní dirigismus bývalé epochy povýšený na celou evropu - kam to státem řízená ekonomika přivedla, všichni víme. základní ekonomické zákonitosti prostě nejdou potlačit. slavný brusel nás postupně přivede k tomu, že namísto aby zbankrotovaly jednotlivé země, které prostě dlouhodobě utrácely více než byly schopny na toto utrácení získat, přijdeme na buben všichni. pane prezidente, vy jste to věděl, říkal a všichni se vám smáli....
  keris
 •  
  26.10.2011 12:46

  tak kdy už bude ten dolar za 20 jak tady říkaly??
  radimf007
 • bingo
  26.10.2011 12:43

  Ten to vystihl naprosto přesně.
  rené
Aktuální komentáře
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:07Primární nabídka Allegro je největším úpisem na varšavské burze
12:42Týdenní výhled: První prezidentská debata v USA a nová firma Siemens Energy  
12:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Již zítra!
11:58Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo
11:39Akcie korigují začátek týdne, koruně a euru se však daří  
10:51De Grauwe: Příběh tří depresí a co bude dál
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board