Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý ústavní soud pozastavil činnost parlamentního záchranného výboru, který má schvalovat akce EFSF

Německý ústavní soud pozastavil činnost parlamentního záchranného výboru, který má schvalovat akce EFSF

28.10.2011 14:22
Autor: ČTK

Německý Ústavní soud dnes dočasně pozastavil činnost speciálního parlamentního výboru, který by měl místo celého parlamentu schvalovat naléhavé akce záchranného fondu eurozóny EFSF, až do svého závěrečného rozhodnutí o jeho legálnosti. Na vznik výboru si stěžovali opoziční zákonodárci ve čtvrtek.

Rozhodnutí soudu by podle agentur mohlo zpozdit rozhodování země o důležitých opatřeních v boji s dluhovou krizí. Kvůli nařízení soudu totiž o případných urgentních krocích spojených s EFSF bude muset rozhodovat celý parlament. Parlamentní lídr konzervativních křesťanských demokratů (CDU) Peter Altmaier ale ujistil, že rozhodnutí soudu nenaruší činnost záchranného fondu.

Dva zákonodárci si u ústavního soudu stěžovali na rozhodnutí vlády přesunout naléhavá rozhodnutí na speciální výbor. Podle nich tento postup porušuje základní zákony, protože přesouvá pravomoc o rozhodování o věcech týkajících se rozpočtu z parlamentu na malý výbor.

Ústavní soud ve svém prohlášení uvedl, že dočasně pozastavuje činnost zvláštního výboru, který má rozhodovat v neodkladných záležitostech jménem parlamentu, dokud neprozkoumá, zda to neporušuje práva zákonodárců. Závěrečné rozhodnutí by měl soud přijmout do Vánoc. Stejný soud minulý měsíc posílil roli parlamentu v rozhodování při poskytování finanční pomoci do zahraničí.

Menší, devítičlenný výbor byl vytvořen, aby zastupoval větší 41členný rozpočtový výbor při neodkladných nebo důvěrných záležitostech, a urychlil se tak proces rozhodování. Analytik Beranberg Bank Christian Schulz se domnívá, že pokud bude muset parlament jako celek schvalovat všechny změny v rámci EFSF, bude vše mnohem obtížnější. Věří však, že se najde způsob, jak vše vyřešit.

"Dohoda je nyní taková, že parlament schvaluje velké změny, ale akce EFSF v rámci jeho mandátu, jako je nákup obligací na sekundárních trzích, by mohl schválit menší výbor. Pokud to není možné a každou individuální malou změnu musí schválit parlament, bude to mimořádně složitý proces," uvedl Schulz. Nedomnívá se však, že současná situace by měla být důvodem k znepokojení. Upozornil, že soud zatím nerozhodl o tom, zda je výbor legální, pouze jeho činnost pozastavil, protože je zde podezření, že by mohl být nelegální, napsala agentura Reuters.


Váš názor
  •  
    28.10.2011 19:20

    Nemám ako TURČAN možnosť overiť si takúto parlamentnú KAČICU???!!! Aby v Merkelovej operačnom priestore vzniklo na pôde Bundestagu takýto amatérsky "dualizmus 2011"?! Toto by si nedovolil u nás ani Sulík, ani Macejková....jdnoducho tomuto neverím -je to postavené nahlavu, nedôsledné, nenemecké a euroamatérske....frštenzi!!!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university