Aktualizováno Americká makléřská firma MF Global, která se v pondělí uchýlila pod soudní ochranu před věřiteli, nedodržela základní povinnost: izolovat účty klientů od vlastních peněz. Šetření v této věci nejprve oznámil americký regulátor a následně také operátor chicagských komoditních burz Group.
Podle listu The nemohou úřady na účtech klientů MF Global najít stamiliony dolarů, které firma zřejmě použila ke svým rizikovým obchodům.
Šéf Craig Donohue sdělil, že MF Global porušila základní příkaz makléřů, jímž je oddělení peněz klientů od vlastních obchodů. Velký problém v této věci zjistila i Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC), řekl zdroj z komise agentuře Reuters. Podle agentury AP přiznal federálním úřadům používání peněz klientů ke svým obchodům jeden z manažerů MF Global.
MF Global měla ke 31. srpnu na klientských účtech podle údajů regulačních úřadů 7,3 miliardy dolarů. "Jestliže se u jednoho z hlavních nástrojů ochrany klientů objeví takováto díra, vrhne to stín na celý trh," řekl bývalý ředitel CFTC Michael Greenberger. "Jsem si jist, že klienti MF Global se zrovna teď moc dobře necítí a zřejmě zběsile zkoumají svá práva a fakta tohoto případu," dodal. Chybějící prostředky klientů jsou předběžně vyčísleny na 700 milionů dolarů a podle zdrojů z úvodu vyšetřování byly zřejmě využity na jištění futures. "Zatím nejsme schopni označit míru, jakou firma porušovala pravidla. Soustředíme se na vyšetření okolnostní jejího pádu," uvedl CEO CME Group Craig Donohue.
Pokud se to potvrdí, mohl by to být velký úder pro důvěru v makléřské firmy jako takové i pro termínové burzy, kde MF Global obchodovala. Už pondělní zpráva o bankrotu MF Global otřásla komoditními trhy v obavách, že tyto problémy se rozšíří i na další firmy v sektoru.
MF Global se dostala do potíží kvůli svým sázkám na evropské státní dluhopisy, a stala se tak první americkou obětí dluhové krize eurozóny.
Bankrot MF Global je také další porážkou pro bývalého šéfa přední americké investiční banky Jona Corzina, který nastoupil do čela MF Global loni v březnu poté, co ztratil funkci demokratického guvernéra státu New Jersey. Corzine chtěl z 200 let staré makléřské firmy udělat globální investiční banku, která místo makléřského zprostředkovávání burzovních transakcí klientům vkládá do obchodů vlastní peníze.
Bill Gross, který stojí v čele největšího světového dluhopisové fondu PIMCO, uvedl, že se obává o dopad pádu MF Global na další pokles důvěry investorů. "Je dalším dokladem, jak se z bankovnictví přesunulo od transferu kapitálu do ziskového podnikání k honbě za návratností kapitálu. Wall Street sešla z cesty, potřebuje zpět bankovní systém, který bude atraktivně a konzervativně kapitalizován," uvedl.
(Zdroj: NYT, čtk, Bloomberg)