Aktualizováno Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hlavní rating Maďarska na stupeň Ba1 z dosavadní známky Baa3. Hodnocení úvěrové spolehlivosti země tak agentura srazila do spekulativního pásma. Výhled je negativní, což znamená, že další snížení může ještě přijít. Moody's uvedla, že důvodem ke snížení ratingu je vysoké zadlužení a nejasná fiskální konsolidace.
"Moody's se domnívá, že dopady těchto faktorů budou mít negativní vliv na finanční sílu vlády a zhorší její schopnost absorbovat šoky," píše se v aktualizovaném hodnocení. Negativní výhled agentura nechává kvůli dopadům, které na maďarskou ekonomiku může mít dluhová krize v eurozóně.
„I když by samotné rozhodnutí snížit Maďarsku rating do spekulativního pásma nemělo trh překvapit, evidentně přišlo o něco dříve, než investoři očekávali. Poté, co konkurenční ratingová agentura S&P ohlásila, že revizi maďarského ratingu odkládá až po dohodě země s MMF, by se dalo předpokládat, že ostatní agentury se zachovají podobně. Skutečnost, že Moody´s u ratingu ponechala negativní výhled, signalizuje, že hodnocení úvěrové spolehlivosti země by mohlo být opět sníženo, pokud ovšem vláda nepřistoupí k zásadní změně hospodářské politiky. Nedávná neúspěšná aukce státních dluhopisů a výhled na slabý ekonomický růst (možná i recesi) skutečně naznačují, že fiskální konsolidace země a stav veřejných financí jsou ve velkém ohrožení," uvedli ke snížení maďarského ratingu analytici KBC Securities.
Maďarská politická reprezentace na zprávu reagovala velmi podrážděně. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že krok agentury je neprofesionální a je "součástí finančních útoků proti Maďarsku". Člen vládní strany Fidesz Antal Rogán snížení ratingu neodpovídá stavu rozpočtu a nebere v úvahu ani to, že Maďarsko má na běžném účtu přebytek.
"Trh sice s downgradem všeobecně počítal, pod tlak by se dnes nicméně měly dostat všechny třídy maďarských aktiv. Je příznačné, že ministerstvo pro národní ekonomiku považuje krok Moody´s za neopodstatněný a za součást „soustředěného útoku“ proti forintu i Maďarsku samotnému. Válka maďarského kabinetu „proti všem“ – zahraničním investorům, bankám, evropským soudům i ratingovým agenturám - tak pokračuje,“ komentuje poslední události v Maďarsku Peter Csaszar, analytik KBC Securities.
Agentura uvedla, že pokud se výrazně sníží finanční síla vlády kvůli malému pokroku ve strukturálních reformách a zavádění střednědobého plánu konsolidace, sníží Maďarsku rating ještě víc.
Budapešť se v minulých dnech obrátila na Mezinárodní měnový fond (MMF) s požadavkem, aby zemi poskytl záchrannou síť. Maďaři se přitom loni s MMF rozešli ve zlém a odmítli jeho dřívější pomoc dohodnutou už na začátku finanční a hospodářské krize v roce 2008. Maďarům se podmínky zdály až moc přísné.
Rogán v ranním vysílání soukromé televize TV2 poukázal právě na jednání s MMF a zdůraznil, že Budapešť nehodlá čerpat žádný úvěr. Smyslem chystané záchranné sítě je podle něj mimo jiné ubezpečit finanční trhy. Ministerští úředníci se také domnívají, že oslabování kurzu forintu neodpovídá výkonu ekonomiky ani stavu rozpočtu.
Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to i klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.
Maďarský forint v poslední době vytrvale oslabuje a k euru se dostal na dosah historického minima 317,45 HUF/EUR, kde byl v březnu 2009. Ráno jeho kurz klesl zhruba o půl procenta na 315,42 HUF/EUR.
(Zdroj: Mooody's, KBC Securities, čtk, Blooomberg)