Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace překonala očekávání a v listopadu dál zrychlila

Inflace překonala očekávání a v listopadu dál zrychlila

9.12.2011 10:23
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Tempo růstu spotřebitelských cen se v listopadu dál zrychlilo. Ve srovnání s říjnem se ceny zvýšily o 0,4 procenta, meziroční inflace vzrostla na 2,5 procenta. Trh předpokládal nižší čísla na úrovni předchozího měsíce. Za vyšší inflací stojí hlavně ceny potravin a růst nákladů spojených s bydlením. Potraviny meziměsíčně zdražily celkově o 1,6 procenta, podepsaly se na tom hlavně vyšší ceny zeleniny a ovoce. V oblasti bydlení se projevilo zvýšení regulovaných cen zemního plynu. Na druhé straně celkový index brzdily v růstu ceny v oblasti rekreací a kultury, telekomunikací a vybavení domácnosti. Jejich vliv ale nebyl výrazný.

Na obzoru je další zrychlení vzestupu cen. Příští měsíc by inflace měla setrvat na současné úrovni, leden však přinese zvýšení daní a regulovaných cen, což jednorázově posune cenovou hladinu asi o procento výš. Inflace tak po přelomu roku zřejmě vyskočí nad 3,5 procenta. Co se týče jádrové inflace, ta zůstává stále nepatrně záporná. Celkovou inflaci totiž doposud táhnou z velké míry potraviny, které jádrová inflace nezahrnuje.

Vzhledem k tomu lze říci, že poptávkově tažené inflační tlaky zůstávají minimální. Centrální bance umožňují držet úrokové sazby nízko. Zhoršující se výhled pro ekonomiku by sám o sobě dokonce ospravedlňoval snížení sazeb. Na druhou stranu je tu ale riziko, že slabá koruna a sekundární efekty dražších potravin a vyšších daní ovlivní inflační očekávání. Vzhledem k tomuto dilematu, kterému nyní centrální banka čelí, předpokládáme nadále stabilní sazby.


Váš názor
 • Infl
  9.12.2011 10:59

  Potraviny vůbec zdražovat nemusí, ceny kur..ví řetězce s jejich 40-100% maržemi a ještě budou tvrdit, že za vyšší ceny může DPH jehož vvýšení neudělá ani 1,5% z ceny.
  Mike
  • Re: Infl
   9.12.2011 11:19

   Potraviny nejsou to, co zvyšuje inflaci. Manipulovat se spotřebním košem lze krásně. Problémem jsou nekonečně zdažované energie a komodity voda, plyn atd... Když chceš inflaci snížit, tak prostě něco drahého z koše vyjmene, že...hmn... :-))) Ovšem Kalouskovy dluhopisy určené hloupé a finančně negramotné veřejnosti (viz. jejich zastánci i zde) se tam nechají a můžeme světu naši socialistickou potěmkinovu vládu předvádět v lesku reflektorů :-)))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data