Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Vláda z protikrizových opatření NERV využije některé, Nečas vidí

Kalousek: Vláda z protikrizových opatření NERV využije některé, Nečas vidí "dobré i špatné"

13.12.2011 9:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Vláda využije některé návrhy Národní ekonomické rady vlády (NERV) pro koncepční materiál, který bude předložen na základě lednové prognózy vývoje ekonomiky, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) po jednání ministrů s NERV o návrzích rady, které by mohly ČR pomoci překonat ekonomické problémy v Evropě. Které návrhy NERV by vláda mohla využít, Kalousek nespecifikoval.

"Kdybych věděl s naprostou jistotou s jakým skutečným vývojem v roce 2012 můžeme počítat, tak bych některé určitě mohl zmínit," řekl Kalousek. Jak ale dodal, tuto jistotu nemá.

Návrh NERV, který vláda projednávala, podle něj nebyl koncepčním uceleným materiál. "Jednalo se o rejstřík námětů, které jsou v řadě případů dokonce kontradiktorní proti sobě," upozornil Kalousek s tím, že to automaticky znamená, že pokud vláda zvolí některý námět, musí jiný odmítnout. Podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) jsou "některé návrhy dobré, některé špatné". Konkrétní příklady neuvedl.

Protikrizový balíček obsahuje 41 návrhů. V rámci daní dokument NERV obsahuje například sjednocení DPH ve výši 20 procent, vyšší daně na cigarety a alkohol, daň z nemovitostní a převodu nemovitostí, silniční či spotřební. Navrhuje také zdanění pojistného například v podobě daně z objemu přijatých prémií. Ve fiskální oblasti dokument zahrnuje například jasné fiskální pravidlo (místo povinně vyrovnaného rozpočtu), veřejný rozklikávací rozpočet na webech ministerstev s měsíční bilancí cash-flow, limitování výdajů dle výše zadlužení (např. nad 40 % HDP omezit výdaje, nad 50 % pozastavit některé fondy,…). Zůstává bod zvažující snížení pracovní doby v závislosti na snížení platu. Dokument se dále zamýšlí nad opatřeními k zamezení daňových úniků či revizí investičních projektů.

Část výdajových opatření dokumentu NERV zahrnuje optimalizaci regionálního školství či zkrácení délky vysokoškolského studia o 1 semestr u bakalářského i inženýrského stupně. Dle návrhů NERV by mohlo dojít také na snížení počtu policistů o jeden tisíc či transformaci systému řízení a velení armády. Návrh zakotvuje také slučování či rušení ministerstev a zmrazení růstu starobních důchodů či jejich valorizace dle spotřebního koše (dočasně na rok).

Celý dokument NERV k náhledu zde.

NERV počítá se třemi možnými scénáři vývoje. Když HDP neklesne o víc než dvě procenta, experti by žádná "protikrizová" opatření nepřijímali. Pokud bude propad HDP vyšší, měl by přijít na řadu zmíněný balíček opatření. Poslední možností je systémový kolaps - v tom případě NERV navrhuje zavést vybraná opatření v tvrdším režimu.

„Nosnou myšlenkou celé práce skupiny NERV VF je zejména zklidnit finanční trhy a ukázat investorům, ratingovým agenturám i obyvatelům České republiky, že se vláda z minulé krize poučila a že má připraven balíček opatření, který v případě potřeby využije. Tato sada opatření nebude muset být složitě připravována pod tlakem nepříjemných okolností, tak jak některé své kroky provádí evropské instituce či země PIIGS. Tento balíček by měl snížit tlak na zhoršení ratingu ČR a jeho výhledu, stabilizovat úrokové sazby českých státních dluhopisů, stojí v dokumentu.


Váš názor
 • našli rádci, našli?
  13.12.2011 11:33

  Které potraviny jsou nebezpečné a nezdravé? Jsou to masné výrobky, máslo, sádlo, vepřové? Nebo jsou to éčka, konzerváty, ochucovadla, barviva, zvýrazňovače? Vidno, že se vlády nad Evropou ujali pitomci. Dělník se bude místo kalorickým masem cpát barvivy a konzerváty, aby udržel (zvýšil) pracovní výkon? :-(( Tleskám debilitě, zvítězila !! Traktorista si nebude moci namazat chleba se sádlem, protože na něj nebude mít prachy kvůli dani, ale koupí si levnou tyčinku plnou éček a barviv. NEUVĚŘITELNÉ, kam až zajde nenažraný státní úředník....
  Jesse
  • Re: našli rádci, našli?
   13.12.2011 11:37

   Ze sádla a vepřového řízku ještě nikdo rakovinu tlustého střeva nedostal. Určitě ne lidi, kteří pracují manuálně a potřebují dostat do těla přírodní kalorie. Těm se jídlo pěkně zdraží... Ovšem onkologie hlásí, že rakoviny pochytají nejvíce lidé, kteří se cpou konzerváty a barvivy. Tuším, že sódruzi v NERVu chytili nervový záchvat, jinak si jejich debilitu neumím vysvětlit.
   Jesse
 •  
  13.12.2011 11:14

  Připadá mě to jako v té pohadce Sůl nad zlato, jak si rádcové rozdělovali daně. Přál bych si, aby konec byl taky takový. Svadba být nemusí, ale rádcové, chytit za límec a vyhodit.
  Homo
 • To je tedy snůška nesmyslů
  13.12.2011 10:10

  Tak jsem si ten materiál NERVu prošel a jsem z toho docela v šoku. Minimálně 50 % nápadů je naprosto nesmyslných. Připadá mi to, jako by pánové a dámy byly při zpracování tohoto materiálu poněkud pod parou a po vystřízlivění už se nedostali k tomu,aby si to znovu přečetli. Jestli tohle radí premiérovi, tak tedy potěš...
  Karel Havel
  • Re: To je tedy snůška nesmyslů
   13.12.2011 10:29

   Nejvíc mě pobavila zásada „2x řež (sekej výdaje), jednou zvedej daně“, ale první 3 body (ve skutečnosti je jich ale cca 20) se zaměřují výhradně na zvýšení daní a poplatků a obávám se, že dál to Chemik nedočte a hned začne "jednat" :-( PS: hodně mi to připomíná pohádku od Josefa Čapka "JAK SI PEJSEK S KOČIČKOU DĚLALI K SVÁTKU DORT".
   oh171
  • Re: To je tedy snůška nesmyslů
   13.12.2011 10:21

   Radit mohou, což o to, ale lidi na to mít brzo neudou. No a taky se ti rádci a politici nějak rychleji zamotávají do pavučin. Jak se vymotat ze smyčky - na to by sami potřebovali rádce :-)) Páč se starají hlavně o sebe a nikoliv o stát. STÁT UŽ NEFUNGUJE.
   Jesse
   • ..
    13.12.2011 11:03

    Přímá zainteresovanost politiků a bankéřů NERVu na tom, aby této zemi poradili co nejlépe, je tak nízká (v jejich existenčních příjmech jen jako vedlejší produkt - jako divadlo), že se blíží 0...ať se stane jakákoliv katastrofa, tak oni budou ti poslední, kterým se radikálně sníží jejich životní standart (přestože rozhodovali oni)... čím jste výše, tak tím méně nesete přímou odpovědnost(=na svém majetku) za své chyby :-)
    KD
   • to chce klid
    13.12.2011 10:36

    a nohy v teple. Nešil.
    Bo
    • Re: to chce klid
     13.12.2011 10:41

     suše konstatuji, nešílím :-))
     Jesse
Aktuální komentáře
24.5.2018
8:39Zápis ze zasedání Fed potvrzuje záměr dále zvýšit úroky
6:32Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů