Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo se raduje z první emise se záporným výnosem, Slovensku výnosy klesají, ale Maďaři zaplatili nejvíce za 2,5 roku

Německo se raduje z první emise se záporným výnosem, Slovensku výnosy klesají, ale Maďaři zaplatili nejvíce za 2,5 roku

09.01.2012 13:05, aktualizováno: 9.1. 16:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Německému ministerstvu financí se dnes poprvé v historii podařil husarský kousek v podobě „prodání“ šestiměsíčních státních pokladničních poukázek se záporným průměrným výnosem. Z lepšího výsledku se při dnešní aukci mohla těšit i slovenská vláda, zatímco Maďarsko muselo kvůli vleklé politické nejistotě v zemi přistoupit na růst výnosu u 6týdenních státních pokladničních poukázek skoro na 7,8 procenta.

Investoři v dnešní aukci poptali německé dluhopisy za 6,075 miliardy eur, srazili průměrný výnos 6měsíčních poukázek na mínus 0,0122 procenta proti mírně kladnému výnosu 0,001 procenta v aukci z 5. prosince loňského roku. I přes zápornou cenu půjček se německá vláda rozhodla neupsat celkový plánovaný objem 4 miliard eur, emise dosáhla hodnoty 3,9 miliardy eur.

Emise se záporným výnosem jsou na dluhopisových trzích raritou. Ale v poslední době byly již ve světě k vidění například v případě Spojených států, které již na konci roku 2010 prodávaly dluhopisy zajištěné proti inflaci (TIPS) se záporným výnosem. Investoři se k této bezpečné úschově peněz utíkají ve snaze chránit se před možnými inflačními, ekonomickými a politickými riziky.

V případě Německa byl záporný výnos historicky poprvé registrován na konci listopadu 2011 na jednoletém dluhopisu nesoucího jedno procento. Tehdy se však jednalo o výkyv na dluhopisovém trhu, nikoliv o výsledek aukce vládních dluhopisů.

Z dalších výsledků dnešních aukcí vyzněla pozitivně i ta slovenské vlády. Tamní ministerstvo financí dnes prodalo 77denní pokladniční poukázky za 237,1 milionů eur, zatímco původní maximální cíl byl stanoven na 150 milionech eur. Poptávka v aukci dosáhla 482,5 milionů eur a průměrný výnos klesl na 1,4313 procenta, proti 1,8014 procentu v prosincové aukci.

Aukce krátkodobých pokladničních poukázek v současné době nepředstavuje pro země eurozóny problém. V řadě případů výnosy dokonce klesají, o čemž svědčí rovněž dnešní aukce slovenských krátkodobých dluhopisů. Podle odborníků to nesvědčí o žádném zlepšení situace, ale jen o snaze investorů zbavovat se dluhopisů s dlouhou splatností. Odklon od dlouhodobých papírů a naopak snaha nakupovat státní dluhopisy s krátkou splatností odráží přetrvávající nervozitu na trhu. S investicemi do pokladničních poukázek a dalších krátkodobých dluhopisů je totiž spojeno mnohem nižší riziko.
 
Horší byl naopak výsledek maďarské aukce dluhopisů, kde si trh za upsání dluhopisů za vládou plánovaných 40 miliard forintů vynutil růst průměrného výnosu na 7,77 procenta ze 7,24 procenta v aukci na konci listopadu (28. 11. 2011). Ministerstvo financí tak za půjčku podle agentury Bloomberg zaplatilo nejvíce za dva a půl roku. Za tyto ceny však již poptávka přesáhla nabídku více než 3,7krát a dosáhla celkových 148,48 miliardy forintů.

V Maďarsku se kvůli obavám o výsledek jednání země o finanční pomoc s MMF a EU delší dobu držely pojištění proti bankrotu na historickém maximu. Dnes však CDS klesají na 677 bazických bodů z pátečního rekordu na 692 bodech.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK, CMA)


Váš názor
 •  
  09.01.2012 21:25

  Dobrý den, mohl bych se zeptat co někoho vede k nákupu dluhopisu se záporným výnosem. Není lepší nechat ty penize zakopané na zahradě ?
  Honza
  • někdo
   09.01.2012 21:43

   asi tuší, že vydělá na eurodolaru, nas inflaci bych moc nevěřil
   lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data