Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecká licitace o podmínky výměny dluhopisů spěje ke konci, ledy prolamuje progresivní úrok

Řecká licitace o podmínky výměny dluhopisů spěje ke konci, ledy prolamuje progresivní úrok

20.1.2012 16:20, aktualizováno: 20.1. 16:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Jednání se soukromými věřiteli řecké vlády spějí k finální dohodě a podle neoficiálních informací se množná jazýček vah přesouvá blíže k podmínkám požadovaným bankami. Nové řecké dluhopisy, které věřitelé obdrží místo původně pořízených obligací, budou totiž podle zdrojů médií nakonec s progresivním úrokem. Klíčové debaty o výměně dluhopisů mezi zástupci obou strany by podle zdrojů médií mohly být dokončeny ještě dnes, ale podrobnosti se zřejmě budou dojednávat ještě o víkendu.
 
Jednání podle všeho směřují k tomu, že nové dluhopisy řecké vlády budou mít postupně rostoucí kupón, který by začínal na 3,1 procenta, aby se následně přes 3,9% úroveň dostal až na 4,75 procenta, napsal dnes řecký list Proto Thema bez uvedení zdroje informací.

Za soukromé věřitele vedou jednání zástupci Ústavu pro mezinárodní finance (IIF), což je lobbistická skupina, která hájí zájmy bank a dalších finančních institucí. Ty tvoří drtivou většinu soukromých věřitelů a drží přibližně 200 miliard eur z více než 350miliardového dluhu řeckého státu. Dnes večer by se měl šéf IIF Charles Dallara sejít s řeckým premiérem Lucasem Papademosem.

Franz Vogel za IIF v polovině ledna zdůvodnil dosavadní pat jednání o směně privátního dluhu právě neshodou na kupónu a úroku u dluhopisů, které mají být v rámci dohody nově vydány. Podle zdroje z jednání evropské vlády tlačily na to, aby nový řecký dluh v rámci dohody nesl kupón 4 procenta, zatímco privátní věřitelé byli ochotni akceptovat tyto úroky na velmi omezenou dobu s požadavkem vyšší výplaty v době, kdy se řecká ekonomika začne zlepšovat.

Zda však nakonec opravdu půjde spíše o podmínky vyžadované bankami, nebo řeckým státem ukáží až finální detaily, které by se měly doladit přes víkend. Dle neoficiálních informací získaných agenturou Reuters by se totiž průměrný kupón za celou dobu splatnosti měl pohybovat kolem čtyř procent požadovaných Řeckem. 

Splatnost nově vydaných cenných papírů bude podle zdrojů Reuters kolem 30 let s tím, že takzvané respiro (tj. lhůta pro tolerování následků prodlení) bude dalších deset let. Respiro neboli grace period ponechává uzavřené smlouvy v platnosti po stanovenou dobu, i když je dlužník v prodlení s platbami.

(Zdroj: Bloomberg, Proto Thema, ČTK, Reuters).


Váš názor
  •  
    20.1.2012 16:33

    množná soukromími, ale možná soukromými :-)
    Amos K
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data