Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin: Rozvědka SSSR přinášela z USA jaderná tajemství po kufrech

Putin: Rozvědka SSSR přinášela z USA jaderná tajemství po kufrech

22.02.2012 18:14
Autor: ČTK

Ruský premiér Vladimir Putin dnes v besedě s příslušníky velitelského sboru ruské armády připomněl roli amerických vědců, kteří po druhé světové válce vyzradili Moskvě jaderná tajemství a pomohli SSSR k vývoji atomové bomby. Podle Putina to udělali vědomě s cílem zajistit světovou rovnováhu sil. "Informace tehdy (sovětská) rozvědka nepřinášela na mikrofilmech, ale doslova po kufrech," prohlásil premiér.

Putin ruské generalitě připomněl historii Projektu Manhattan, což byl krycí název pro utajený americký vývoj atomové bomby za druhé světové války. Někteří američtí výzkumníci tehdy podle předsedy ruské vlády "pochopili nezbytnost zachování strategické rovnováhy sil ve světě a vědomě spolupracovali se Sovětským svazem".

Putin ve své řeči neuvedl žádná jména, měl ale zřejmě na mysli německého fyzika Klause Fuchse, který v rámci Projektu Manhattan působil v americké jaderné laboratoři v Los Alamos. Tajné informace o britském a americkém jaderném programu Sovětům předával od roku 1943. Jeho zatčení v únoru 1950 vedlo k dalším odhalením, mezi jinými skončili za mřížemi i manželé Rosenbergovi, kteří byli v červnu 1953 za špionáž popraveni. Fuchs byl odsouzen ke 14 letům vězení a zbytek života po propuštění prožil ve východním Německu.

"Ve své době, kdy už v USA měli jadernou zbraň a Sovětský svaz ji teprve vyvíjel, jsme značnou část informací dostávali od sovětské rozvědky," připomněl Putin posluchačům historii sovětského jaderného výzkumu. "Informace nepřinášeli na mikrofilmu, ale v pravém slova smyslu po kufrech. Po kufrech!"

Putin, který v éře Sovětského svazu působil ve východním Německu jako špion KGB, se zmínil o historické epizodě, v níž figuroval někdejší vynikající dánský fyzik Niels Bohr pracující pro americký jaderný výzkum. "Tehdy se naši vědci nemohli čehosi dopočítat a vypravili k němu na jednu mezinárodní konferenci mladého neznámého odborníka. Ten mu přímo řekl: 'Ať to počítáme jak počítáme, nic nám nevychází.' Bohr vzal tužku a spočítal to," vyprávěl Putin.

Vědci, které Američané na vývoj atomové bomby najali, podle Putina spolupracovali se Sovětským svazem vědomě. "V Americe shromáždili výkvět světové vědy a osobně mám dojem, že nám informace dávali vědomě. Po výbuchu jaderné bomby v Hirošimě a Nagasaki vědci pochopili, k čemu může vést jednostranné držení takové zbraně," řekl premiér.

Putin přitom nepochybuje, že sestavit atomovou pumu by se sovětským vědcům vedeným Igorem Kurčatovem podařilo i bez cizí pomoci. "Trvalo by to prostě déle a bylo by to dražší," uvedl Putin.

Spojené státy provedly první jaderný výbuch 16. července 1945 v poušti White Sands poblíž města Alamogordo. První sovětská atomová bomba byla odpálena v Semipalatinsku 29. srpna 1949.


Váš názor
  •  
    23.02.2012 8:32

    Největší věci světa vznikají z nadšení a ne z musu. A ti jedinci s částečnou poruchou osobnosti co nám vládnou a jejich ovečky, které jim baští všechny lži, jsou nakonec nuceni se podvolit vůli těch, pro které je jejich práce koníčkem a ne prostředkem k tomu, aby šli odpoledne na golf či za čubkama, nebo se proháněli v Bugatti Veyron. Tito lidé pracují ve vědě a nejsou v ni dobří proto, že by byli psychicky narušení, což je dobré pro mocenskou kariéru ale protože jsou géniové, protože mozek je hnán touhou po poznání a ne majetku a takoví lidé z pravidla mají jinou morálku a nakonec i vyšší inteligenci, i když to těm mocným nemusí tak připadat. Skvělé, že říše hmyzu se nakonec musí podvolit jejich vůli pro rovnováhu sil. Zlo a primitivita to tak má mnohem těžší k ovládnutí světa.
    ignác
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data