Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dodávky íránské ropy mohou ustat i do Turecka. Kvůli bankovním sankcím (+komentář KBC)

Dodávky íránské ropy mohou ustat i do Turecka. Kvůli bankovním sankcím (+komentář KBC)

24.02.2012 12:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Turkiye Halk Bankasi AS, turecká banka vyřizující platby za íránskou ropu, od června přestane zpracovávat platební transakce za dodávky tureckým rafineriím. Pokračuje tak tlak Západu, který se vlivem na finanční a jiné instituce snaží maximálně ztížit zapojení Íránu do mezinárodního obchodu. Turecká rafinérská společnost Tupras tedy od konce června nebude moci využívat Turkiye Halk pro styk s íránskými dodavateli, pokud ovšem od Spojených států nedostane výjimku. Společnost si před dvěma měsíci zajistila nový kontrakt na dodávku 1 mil. barelů ropy z Libye ročně.

Embargo uvalené na íránskou ropu Evropskou unií na začátku roku začne platit v červenci. K největším evropským odběratelům íránské ropy patří Itálie, Řecko a Španělsko. Lednová dohoda o zastavení odběru íránské ropy záměrně poskytla půlroční odklad, aby tyto státy měly dostatek času najít alternativní zdroje.

EU dosud odebírala pětinu z íránského ropného exportu, který tvoří zásadní část příjmu íránské vlády. Ministr ropného průmyslu Rostam Kásemí ale prohlásil, že zastavení dovozu do států EU Írán nijak nepoškodí.

Největší odběratelské firmy dle agentury Reuters stejně už začaly dovoz omezovat s předstihem. Loni Írán do EU a do Turecka vyvážel denně 700.000 barelů, do začátku letošního roku pak odběr klesl na 650.000 barelů.

Nákup íránské ropy zcela zastavil francouzský energetický koncern Total (42 EUR, 0,45%) a britsko-nizozemský Royal Dutch Shell (27,55 EUR, -0,02%) odběr už zásadně omezil. Dle Reuters byl loni mezi zákazníky řazenými k evropským největším, odběratelem turecký Tupras. Denně dovážel 200.000 barelů, Total a Shell pak po 100.000, řecký Hellenic 80.000 a španělská Cepsa 70.000 barelů.

„V naší poslední zprávě jsme poznamenali, že embargo na íránskou ropu představuje nejdůležitější riziko pro námi odhadovaný letošní zisk Tupras. Pokud by Tupras přestal kupovat íránskou ropu (40 % současné spotřeby) a začal místo ní využívat saúdskou/ruskou/iráckou, zvýší se její náklady o 2-3 USD/barel, což bude znamenat pokles jádrové rafinérské marže o 1 USD/barel. Převedeno na absolutní hodnoty to znamená ztrátu 320 mil. TRY (24 % letos prognózovaného EBITDA). Vzhledem k uvedeným rizikům a očekávanému značnému poklesu EBITDA (kvůli zmenšenému cenovému rozdílu Urals-Brent a nižším ziskům z přecenění zásob) považujeme cenu akcií Tupras po nedávném posílení za příliš vysokou,“ stojí v komentáři KBC (17,18 EUR, 4,03%) .

Analytici Goldman Sachs ve své únorové sektorové analýze evropských rafinérií právě Tupras označili za jednu a zřejmě jedinou z velkých evropských rafinérií, která nebude od íránské ropy odříznuta. "Nebude zasažen evropskými sankcemi a má otevřenou cestu ke zlepšení marží s neomezeným přístupem k íránské ropě (více jak 50% podíl roku 2011). Při negativním dopadu růstu diferenciálu do EBITDA 2012 v rozsahu -4 % vysoký podíl užití íránské ropy obrací celkové skóre na +14 % EBITDA 2012," uvedli.
Transakční embargo by ale tuto její možnou výhodu mohlo zcela zhatit.Váš názor
  •  
    24.02.2012 13:24

    to jsem blazen, komu teda ty iranci budou nakonec ropu prodavat? jedin ze by si ji koupil chavez, i kdyz ji ma dost
    alain delon
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m