V současné době se pozornost Davida Rosenberga, hlavního ekonoma Gluskin Sheff & Associates, upíná zejména k vývoji v Evropě a k cenám ropy a paliv. Tyto faktory jsou totiž v současnosti klíčové pro další vývoj ekonomiky a trhů. Ekonom odhaduje, že pokud se cena benzínu v USA dostane přes 4 dolary za galon a zůstane tam, pravděpodobnost recese „výrazně vzroste“. Přitom v Kalifornii už cena paliv tuto hranici překročila. Minulý rok byla také na krátký čas překročena, recesi to nespustilo, ale HDP stagnoval.
„Když se všichni experti shodují na nějakém scénáři, stane se něco jiného,“ uvedl ekonom s tím, že nyní taková shoda panuje, protože na trhu značně převládají býci. Důvod představuje z velké části likvidita, kterou poskytují centrální banky, fundament je ale „pochybný“. Současnou situaci porovnává s vývojem v roce 2007, kdy akcie dosáhly svého maxima, problémy ale podle Rosenberga začaly již o rok dříve.
Ekonom doporučuje k nákupu korporátní dluhopisy; přestože má pochyby o tom, jaké zisky firmy dosáhnou, jejich rozvahy se nacházejí ve velmi dobrém stavu. Ohledně akcií uvedl, že letošní rok by neměl pokračovat pokles valuačních násobků, který proběhl minulý rok, bude to ale rok zklamání ze zisků a celkově bude trh stagnovat. Na to, že ekonomika není v tak dobrém stavu, jak se zdá, poukazuje například vývoj akcií v indexu Dow Transport. Ekonom čeká, že v prvním čtvrtletí dosáhne americká ekonomika asi 1% růstu.
Optimisté podle Rosenberga hledí zejména na vývoj v oblasti zaměstnanosti a z něj usuzují, že se zlepšuje celá ekonomika. K podobnému vývoji ovšem docházelo i minulý rok, ve skutečnosti se však zvyšovala zaměstnanost na úkor produktivity. A ekonom si je podle svých slov jistý, že momentálně produktivita opět klesá a vývoj nezaměstnanosti vysílá pokřivený signál ohledně stavu celé ekonomiky. Optimismus Rosenberg nenalézá ani na základě aktuálního vývoje na trhu s bydlením, který byl podle něho v lednu výrazně ovlivněný mírným počasím.
V Evropě přijde velmi hluboká recese. „Nevím, proč si lidé myslí, že když zamrzne trh s úvěry a přijde silné utažení fiskální politiky, recese bude jen mírná,“ uvedl ekonom.
(Zdroj: Bloomberg)