Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
První obviněný v kauze Gorila: Slovenský exministr hospodářství Pavol Rusko

První obviněný v kauze Gorila: Slovenský exministr hospodářství Pavol Rusko

16.03.2012 8:51
Autor: mediafax

Slovenská policie obvinila v korupční kauze Gorila prvního člověka. Je jím bývalý ministr hospodářství Pavol Rusko, informoval deník Sme a agentura SITA. Rusko působil ve funkci ministra hospodářství Slovenské republiky od září 2003 do srpna 2005.

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury Alexander Bíró uvedl, že Rusko je obviněn z podvodu. Obvinění se týká nevýhodné privatizace společnosti Paroplynový cyklus a.s., Bratislava (PPC). Přitom státu měla vzniknout škoda přes 42 milionů eur (přes jednu miliardu korun). Paroplynový cyklus v současnosti působí pod názvem PPC Energy Group, a.s.

Paroplynový cyklus v roce 2004 od Fondu národního majetku koupila investiční skupina Penta za dvě miliardy tehdejších slovenských korun (přibližně 1,6 miliardy českých korun).

"Předmětná trestní věc konkrétně souvisí s podílem obviněného v souvislosti s nevýhodnou privatizací Paroplynového cyklu, a.s., Bratislava," řekl Bíró. Pokud se pachateli prokáže vina, hrozí mu trest odnětí svobody na pět až 12 let.

Bíró dodal, že zahájení trestního řízení a vznesení obvinění vůči Ruskovi ještě prověří prokurátor odboru ekonomické kriminality Úřadu speciální prokuratury. Tento prokurátor pak rozhodne, zda postup vyšetřovatele byl v souladu se zákonem.

Policie obvinění vznesla v úterý. Rusko přitom ještě ve čtvrtek dopoledne tvrdil, že o obvinění neví. "Prosím? Mě obvinili? Co je toto za nesmysl?" reagoval na telefonát novinářů deníku Sme. Obviněním, která označil za vyřizování osobních účtů, se chce bránit právní cestou.

Na začátku března, týden před předčasnými parlamentními volbami, oznámil ministr vnitra Daniel Lipšic, že na Generální prokuraturu podal návrh na zrušení privatizace PPC. Řekl, že při vyšetřování Gorily narazili na důkaz, který upozornil na nevýhodnost privatizace PPC a na analýzu prodeje, kterou dal zpracovat právě Rusko.

O jaký důkaz se jedná, ministr Lipšic nesdělil. Analýza ale označovala prodej za netransparentní. Rusko nicméně jako tehdejší ministr hospodářství stáhl zprávu z jednání vlády. Podle Lipšice se proto kabinet o nevýhodnosti prodeje PPC nedozvěděl.

O tom, že taková zpráva existuje, údajně nevěděli ani členové prezídia Fondu národního majetku za Křesťanskodemokratické hnutí, kteří pro prodej PPC také hlasovali.

Ruskova analýza se odvolává na exkluzivní smlouvu, kterou PPC uzavřel se slovenskými elektrárnami, a díky níž měl zaručený jistý zisk. I proto zpráva označila privatizaci PPC za nevýhodnou a nabídnutou sumu za nízkou. Penta se brání, že privatizace byla standardní a transparentní.

Ministr Lipšic se ve čtvrtek odmítl vyjádřit ke konkrétní úloze, kterou měl Rusko v případu sehrát. "O procesních úkonech a důkazní situaci chceme informovat velmi zdrženlivě, protože tím bychom vystavili vyšetřování možnému maření. Detaily o důkazní situaci zveřejňovat nebudeme," dodal.

Lipšic také odmítl komentovat, kdo bude dalším obviněným. Sdělil, že pokračuje vyšetřování vůči někdejším členům Fondu národního majetku nejen v kauze PPC, ale i v jiných případech.

Osmačtyřicetiletý Rusko byl v úřadu ministra hospodářství za stranu Aliance nového občana (ANO). Z funkce byl odvolán po vypuknutí kauzy se směnkami na přibližně 100 milionů tehdejších slovenských korun (přes 80 milionů korun), které si už jako ministr hospodářství půjčil od podnikatele působícího v jeho rezortu.

Následně jeho strana ANO přestala být členem vládní koalice, což vedlo k parlamentní krizi v září 2005, kdy nebyl parlament více než týden usnášeníschopný. Jako poslanec Rusko působil v Národní radě SR až do předčasných voleb v roce 2006.

Skandál pojmenovaný podle spisu Slovenské informační služby (SIS) Gorila vypukl na konci loňského roku. Dokumenty kontrarozvědky dokládají korupci a propojení politických stran s finanční skupinou Penta během druhé vlády premiéra Mikuláše Dzurindy (SDKÚ) v letech 2005 a 2006.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Deflátor PCE, y/y
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
15:00USA - Nově otevřená prac. místa