Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko dostalo prvních 5,9 miliardy eur z druhého záchranného balíku

Řecko dostalo prvních 5,9 miliardy eur z druhého záchranného balíku

20.03.2012 8:19, aktualizováno: 20.3. 8:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Záchranný fond EFSF převedl Řecku první splátku 5,9 miliardy eur (asi 144,6 miliardy Kč) z druhého záchranného úvěru. Země eurozóny formálně schválily druhý záchranný úvěr pro Řecko ve výši 130 miliard eur minulý týden. Na pomoci se podílí 28 miliardami eur také Mezinárodní měnový fond. Atény dostaly peníze den předtím, než jim měla vypršet splatnost dluhopisů za 14,5 miliardy eur.

Řecká centrální banka v pondělí předpověděla, že domácí ekonomika klesne letos o dalších 4,5 procenta a příští rok začne zřejmě oživovat, i když stále ještě vykáže celoroční pokles o 0,5 procenta. Díky poklesu pracovních nákladů a klesající inflaci by Řecko mělo v příštích letech získat zpět až 75 procent konkurenceschopnosti, kterou ztratilo od roku 2001, kdy přijalo euro. Loni se ekonomika propadla o 6,8 procenta a zažila čtvrtý rok poklesu za sebou.

Včera bylo rozhodnuto o tom, kolik získají držitelé CDS pojistek na řecký dluh. Prodejci CDS kontraktů na pojištění řeckého dluhu vyplatí na kontraktech, k jejichž aktivaci došlo uplatněním CAC klauzule na privátní směnu řeckého dluhu PSI v souladu s aukcí dle ISDA finálně 78,5 centu (původní odhad 78,25 c) za jedno euro dluhu, který kontrakty kryjí. To zhruba odpovídá reálné ztrátě, kterou investoři utrpěli v rámci řecké směny dluhu PSI. Dealeři stanovili iniciační hodnotu pro aukci řeckých dluhopisů pod pravidly ISDA 21,75 procenta, uvedli administrátoři aukce Markit Group Ltd. a Creditex Group Inc. Finální sazba byla následně oznámena na úrovni 21,5 %. (Zjednodušeně řečeno se finální uznaná hodnota řeckého dluhu odečítá od plnění z CDS kontraktů).



Řecko se v roce 2010 stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. Ta činila 110 miliard eur a Řecko z ní většinu peněz už dostalo. Ke druhému záchrannému úvěru přispívají i soukromí věřitelé, se kterými se Řecko dohodlo na výměně dluhopisů v jejich vlastnictví, za nové, s nižší nominální hodnotou a delší dobou splatnosti.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách
8:51AI rally slábne, eskalace na Blízkém východě zvyšuje nervozitu a do toho se čekají vyšší sazby Fedu  
6:01Zapomenutý gigant s obřím dluhem. Může Xerox investory překvapit?  
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost